pano topraklama testi

electrics

Üye
arkadaşlar bir dagitim veya anapanonun topraklama testi nasil ve hangi cihazlar ile yapılır.Teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar bir dagitim veya anapanonun topraklama testi nasil ve hangi cihazlar ile yapılır.Teşekkür ederim

Topraklama megeri ile yapılır. Piyasada çok çeşidi var dijital olanlar en pratik kullanımı olanlardır. Bir tesiste topraklama ölçümleri her yıl Elektrik mühendisleri odası tarafından yapılıp raporlanmalıdır.

topraklama testi dedigimizde anapano kat panosu hatta priz bile test edilebiliyor mu? bir prizin topraklama degeri ölcülebilir mi?

bir de nasil yapildigini acarmisiniz? topraklama megeri nasil bir cihazdir? hem toprak direnci olcüp hem topraklama degeri ölcebilen bir cihazmidir?

bir de nasil yapildigini acarmisiniz? topraklama megeri nasil bir cihazdir? hem toprak direnci olcüp hem topraklama degeri ölcebilen bir cihazmidir?

Benim kullandığım cihaz Bulunduğum bölgenin E.M.O'da aynı cihazı kullanmakta. Bu cihazla istersen toprağın özgül direncinide ölçebiliyorsun.
topraklama kazıkları vardır 2 tane referans bilgisi almak için toprağa çakılır diğer uç ise ölçüm yapmak istediğin yere. Bu yer bir prizin toprağıda olabilir bir panonun topraklama barasıda.
Hem topraklama direnci hem topraklama değeri diye birşey söz konusu değil. Topraktan aldığı özgül direnç referansı ile ölçüm yaptığınız noktadan toprağa olan toplam direnç değerini verir.

yani prizin toprak ucu üzerinden ben topraklamayi nasil ölcecegim o zaman ? 3 .katta bir priz mesela toprak referansi nasil alinacak?kazigi nereye cakacagiz? amacimiz bu cihazla toprak iletkeni ile referans toprak arasini ölcmek degil mi? büyük bir mesafe söz konusu burda

yani prizin toprak ucu üzerinden ben topraklamayi nasil ölcecegim o zaman ? 3 .katta bir priz mesela toprak referansi nasil alinacak?kazigi nereye cakacagiz? amacimiz bu cihazla toprak iletkeni ile referans toprak arasini ölcmek degil mi? büyük bir mesafe söz konusu burda

Cihaz ile topraklama kazığı arası uzun bir kablo makarası var. 3.4. hatta 5.katta prizin toprak ucuna krokodil (timsahağzı) ile girip çok ölçüm yaptık.
Bölye bir girişimi ancak tesisattan şüphe duyarsan yaparsın. Raporlamada yapman gereken bina ana pano topraklama barası ölçüm değeridir.

Cihaz ile topraklama kazığı arası uzun bir kablo makarası var. 3.4. hatta 5.katta prizin toprak ucuna krokodil (timsahağzı) ile girip çok ölçüm yaptık.
Bölye bir girişimi ancak tesisattan şüphe duyarsan yaparsın. Raporlamada yapman gereken bina ana pano topraklama barası ölçüm değeridir.
sevgili Analizör bende ert-s cihazı var kazıklı toprak öz direncini ölçen bir alet yanlız benim sorunum şu ben bir fabrikada çalışıyorum ve burada yılda bir mühendis arkaşlar gelip panolarda topraklama ölçümü yapıyorlar. Fakat bizden de her ay sadece kontrol etmemiz istendi (statik elektrik sorunumuz var) ben bu cihazla en yakın topraktan mesafe 50 metreden fazladır kabloyu uzattığımı kabul edelim 2 kazığı toprağa saplayıp kablosunu cihaza taktım diğer 2 kablosunuda fabrikadaki kontrol etmek istediğim üretim kazanı na yada meydanda bulunan toprak barasına bağladığımda ölcüm yaptığımda 49,5 ohm cıkıyor fakat toprak ölcümüne gelen arkadaşlar faklı cihazla kaçak akım ile bara arası ölcüm yapıyor onların değeri 1 ve altından çıkıyor ve çıkması gerekiyor benim ölçtüğüm değerle mühendis arkadaşların ölçtüğü değeri nasıl adapte edebilirim yada benim ölcüm şeklim nasıl olmalı kısa devre ölçümü yaptığımda yani içerideki baradan üretim kazanına sadece toprak bağlımı değilmi onu görüyorum 0.01 değer çıkıyor şimdiden teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,911
Son üye
byademir

Yeni konular

Geri