Pano Montajı Taşeron Fiyatları

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Pano montajı konusunda taşeron olarak çalışan arkadaşlar,

Pano montajı konusunda yapmış olduğunuz işin karşılığını alamadığınızı düşünüyorsunuz.İşi almış olduğunuz firmanın işi alırken karşı tarafa vermiş olduğu fiyatın ne olduğunu çoğunuz bilmiyorsunuz. İşi size veren işi çok ucuza aldığından bahsediyor ve bu da sizin fiyatı kırmanıza neden oluyor.

İş sahibi işi çok ucuza aldığından hat ta zararına iş aldığından bahsediyorsa bu iş için yazmış olduğu işçilik ücreti kolon başına 600TL dır.

Almış olduğu işin ücretinin fena olmadığından bahsediyorsa bu iş için yazmış olduğu işçilik ücreti kolon başına 750-800TL dır.

Almış olduğu işin ücretinin karlı olduğundan bahsediyorsa bu iş için yazmış olduğu işçilik ücreti kolon başına 1000TL ve üstüdür.

Sizlerin iş sahiplerine ne kadar para kazandırdığınızı artık siz düşünün. Ücretleriniz çok düşük olduğu için iş sahipleri artık maaşlı olarak eleman çalıştırmama düşüncesinde.

Ücretleriniz çok düşük olduğu için maaşlı çalışan arkadaşlara artık zarar verdiğinizi düşünmekteğim.

bu durumda ihaleyi yapanda yani işi teslim alanda bitiyor iş kalite düşük adam 10 kişinin sigortasını veriyor şantiyede 20 kişi çalışıyor işgüvenliği ekipmanı yok vs. kim denetleyecek bunu dese ya ben bu kadar para veriyorum adam gibi iş yapın örneğin renault da taşeronsan herşeyin kontrol altında kurallara uyacaksın uymassan kapı orda diyorlar ama daha alt seviyede bir firmaya git herşeyi delebilirsin.

Arkadaşlar,

Fiyatları belli bir dengede tutmak için metra kare üzerinden birim fiyat vermek gerekmekte. Şu an ki metre kare fiyatı 300-350L

Bunu şu şekilde hesaplıyoruz. Eni 70cm olan boyu 200cm olan panonun

metre karesi:Enxboy
=2x0,7=1,4
Çıkan sonucu 300L çarparsak

1,4x300=420lira çıkar.

Arkadaşlar,

Fiyatları belli bir dengede tutmak için metra kare üzerinden birim fiyat vermek gerekmekte. Şu an ki metre kare fiyatı 300-350L

Bunu şu şekilde hesaplıyoruz. Eni 70cm olan boyu 200cm olan panonun

metre karesi:Enxboy
=2x0,7=1,4
Çıkan sonucu 300L çarparsak

1,4x300=420lira çıkar.

Konuya bakış açınız çok yanlış.

Siz kendinizi işletme ile kıyaslıyorsunuz.

İşletmenin giderleri hakkında bilgi sahibi olmadığınız çok açık.

Anlattığınız gibi taşeron çok az alıyo , şirket çok kazanıyo derseniz kendinize rant sağlamaya çalıştığınızı anlarım.

Şirketin giderlerini bir kenara bırakalım elinde kalan malzemeler , panoda çıkabilecek arızalar vs. bu garantilerin hepsini işletme müşterisine sağlamak zorunda ancak taşeronun böyle bir yükümlülüğü yoktur. İşi teslim eder ve gider. Belki bakırı tam sıkmadı, belki kabloyu gevşek bıraktı ; birde taşeronun arkasından işi kontrol etmek zorunda kalınmaktadır.

Emin olun şirketler işlerini yetiştirebilse zaten taşeronlara vermezler.
Misal;
İşletme size 100 kaset pano verdi ve kendi bünyende bu işi yap dedi. İşide 600 lira işçilik fiyatı ile aldınız.

2 ayda en az 10 kişi ile işi yatığınızı düşünelim.

Kira+yemek+elektrik+aidat+vergi+ssk+yol+ısıtma+müşavir+ vs. diye gider.

Yukarda hiç bir hesaplama yapmadım sadece hayal etmeniz bile bir şirketin 600 veya 1000 lira işçilikle bile ne kadar zor kazandığını anlayabilin diye yazdım.

şimdi öncelikle; taşeron firmaların hepsi istisnasız hepsi veya %90'nı tamamen kan emici, sömürücülerdir. 2 veya 3 katı kar etmeden kesinlikle iş almazlar. iş güvenliği falan filan kesinlikle umurlarında değildir. yeni mezun veya acemi adamlarla çalışırlar ve bunların başına maaşı yüksek 1 tane veya 2 tane işten anlayan adam koyarlar. işçinin maaşını kesinlikle zamanında ödemezler, sigorta ödemezler, fazla çalışma ödemezler, iliğine kadar adamı sömürürler. fiyasanın belini büküp işçiliği yerlerde süründürürler. devlette bunları seyreder. bu tip işlerde çalışan işçi arkadaşlarımıza allah yardım etsin.

şimdi öncelikle; taşeron firmaların hepsi istisnasız hepsi veya %90'nı tamamen kan emici, sömürücülerdir. 2 veya 3 katı kar etmeden kesinlikle iş almazlar. iş güvenliği falan filan kesinlikle umurlarında değildir. yeni mezun veya acemi adamlarla çalışırlar ve bunların başına maaşı yüksek 1 tane veya 2 tane işten anlayan adam koyarlar. işçinin maaşını kesinlikle zamanında ödemezler, sigorta ödemezler, fazla çalışma ödemezler, iliğine kadar adamı sömürürler. fiyasanın belini büküp işçiliği yerlerde süründürürler. devlette bunları seyreder. bu tip işlerde çalışan işçi arkadaşlarımıza allah yardım etsin.
Bende taseron bi firmda yaz boyu çalıştım ve stajımı yaptım.Aynen anlattığınız gibi çalışanların çoğu genç hepsinde azim var hepsi hırslı işi öğrenip aynı şekilde onlarda öyle otomasyon firması açmak istiyorlar.Tabi işverenlerde gençlerin azim ve hırslarından yararlanıyorlardı ve nitekim stajın ilk haftası işler yoğun gece 3 e kadar çalışıyoruz ama otomasyon alanında mesai kavramı diye birşey yokmuş:)

yıllarca oku sonrada 1ooo liraya günde 12 saat çalış. of of ooofffff

Burada tüm taşeronları aynı kefeye koymak doğru gelmiyor bana. Ben teknik müdür olarak kaç taşeronla çalıştım. Haklarını yememek lazım. Hakedişlerini kaç ay sonra aldıklarını tahmin bile edemezsiniz.

Merhaba arkadaşım yazdıgın konusunda sizinle hemfikirim ama bizde taşeronluk yapıyoruz ve bizi verdigimiz fiyatların %40,50altında iş alan arkadaşlar var onların sayesinde büyük kan emiciler ustaların sırtından adeta krallık sürüyorlar.

bende bir teşeron olarak söyleyim bari içimden gelenleri.

her işimizden teşekkür alarak ayrılıyoruz temizlik ve iş güvenliği önceliklerimiz çalışan arkadaşları iş yerinin uzaklığına göre saat 9 da işte olacak gibi alıyorum (su an 6 kişiyiz) akşam paydos saatimiz 20 gibi bunun da en önemli sebebi trafik çalışan arkadasların hepsinin mesleki yeterlilik belgesi var yaş ortalamamız ise 25 en genç arkadaş 38 en yaşlı benim çalışan arkadaslar 80 lira ile 120 lira arası yövmiye alıyor sgk ları maaşları üzerinden yatırılıyor. 6 kişinin ortalama günlüğü 100 liradan 600 lira 26 gün çalışsak 15600 sgk yol yemek çay derken bu fiyat 25000 e çıkıyor biz kdv dahil bu işe 30000 dediğimizde karşımızdaki adam 6 kişi 1500 den 9000 masrafın olur çok fiyat veriyorsun diyor :D haliyle 50 tane teklifden 1 yada 2 iş geliyor gelen işler de hep büyük firmalar

öyle taşeronlar var lamba takmayı bilmez kablo çeker izole yırtılır tava yapar emanet durur ama kontrol ler kabul ediyor

birde herkesin bir tanıdığı var geçen bir için inatlaştık fiyat 26000 verdik ine ine 9000 bine başka bir firmaya verdiler biz son olarak 20000 de kaldık iş 4 kişi ile 1 ay sürecek bir iş siz düşünün gerisini

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri