Pano Dizaynı Yardım

tabu68

Üye
Merhabalar,
Bir proje için pano içi dizaynı yapmam gerekiyor fakat en ufak bilgim dahi yok. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum.Bir drenaj pompa istasyonu var buraya 3x120+70mm besleme kablosu geliyor , bu kablo dizaynını yapacağım panoya girecek ve bu panodan 3 tane 90KW lık motorun her birine 3x95+50mm kabloyla dağılacak. Bu pano dizaynını nasıl yapabilirim.Kontaktör, otomat , klemens seçimi nasıl olmalıdır. Yardımcı olan herkeze teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aşağıdaki sorularımı yanıtlarsan sana birşeyler çıkartabilirim
-Bu motorlar yıldız-üçgen süreceksin muhtemelen
-Pano üzerinden start stop olacak mı
-Sahadan start stop olacak mı
-Belli bir marka var mı
-Pano üzerinde arıza sinyal, lambası ampermetre, voltmetre ihtiyacın varmı?
-Drenaj pompası ise muhtemelen bir şamandıraya göre çalışacak. Her bir motor için şamandıra düşüneyim mi

merhabalar, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.sorularınızı aşağıdan yukarıya doğru cevaplayayım.Bu istasyona daha sonra otomasyon sistemi kurulacak fakat şu anda manuel olarak çalıştırılması gerekiyor.Bunun için bir şamandıraya ihtiyaç duymayacağız.pano üzerinde acil stop, ampermetre ve voltmetre olursa daha iyi olur.Belli bir marka yok.Sahadan start stop almayacak. Pano üzerinde start stop olacak, pano üzerinden çalıştırılacak ve 3 motor için ayrı ayrı start stop butonu olacak.Yıldız üçgen değil sadece bir motor yeterli gücü sağlıyor yani bir tanesi çalışacak diğer 2 motor yedek.Yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecek. Şimdiden teşekkür ederim.

tabu68
merhabalar, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.sorularınızı aşağıdan yukarıya doğru cevaplayayım.Bu istasyona daha sonra otomasyon sistemi kurulacak fakat şu anda manuel olarak çalıştırılması gerekiyor.Bunun için bir şamandıraya ihtiyaç duymayacağız.pano üzerinde acil stop, ampermetre ve voltmetre olursa daha iyi olur.Belli bir marka yok.Sahadan start stop almayacak. Pano üzerinde start stop olacak, pano üzerinden çalıştırılacak ve 3 motor için ayrı ayrı start stop butonu olacak.Yıldız üçgen değil sadece bir motor yeterli gücü sağlıyor yani bir tanesi çalışacak diğer 2 motor yedek.Yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecek. Şimdiden teşekkür ederim.​
Çizimi oluşturmaya çalıştım ekte bulabilirsin. Aşağıdaki notlarımı da incelersen iyi olur.
1) Panoyu sonradan otomasyondan da çalıştırabilecek şekilde yaptım.
2) Buraya 3x120+70 kablo çekmişsin bende ana şalteri 250A tuttum kabloyu korumak için. 250A şalter olduğu için de sadece tek motoru çalıştırabilirsin. Zaten senin ana besleme kablon kurtarmaz
3)Ana kablodaki 70 liği topraklama için düşündüm. Ben de o yüzden buraya nötr gelmeyecek şekilde tasarladım.Bu nedenle de izolasyon trafosu koydum.
4) Kontaktörleri 110kw seçtim ki töleranslı olsun.
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• DRENAJ POMPASI.pdf
    65 KB · Görüntüleme: 72
Çizimi oluşturmaya çalıştım ekte bulabilirsin. Aşağıdaki notlarımı da incelersen iyi olur.
1) Panoyu sonradan otomasyondan da çalıştırabilecek şekilde yaptım.
2) Buraya 3x120+70 kablo çekmişsin bende ana şalteri 250A tuttum kabloyu korumak için. 250A şalter olduğu için de sadece tek motoru çalıştırabilirsin. Zaten senin ana besleme kablon kurtarmaz
3)Ana kablodaki 70 liği topraklama için düşündüm. Ben de o yüzden buraya nötr gelmeyecek şekilde tasarladım.Bu nedenle de izolasyon trafosu koydum.
4) Kontaktörleri 110kw seçtim ki töleranslı olsun.
Kolay gelsin

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Çok yardımcı oldunuz sağolun.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Çok yardımcı oldunuz sağolun.

Rica ederim. Yalnız birşey farkkettim. Ana besleme kısmındaki akım trafoları ile ampermetreler 400\5A olarak kalmış. Sen bunları 250\5A olarak yaptırt olur mu. Kusura bakma gözümden kaçmış. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri