Panelden gelen amper invertere bağlayınca düşüyor

Bilal1109

Üye
Herkese merhabalar. Benim başıma acayip birşey geldi. 2 adet 250 2 adet 180 1 adet 170 lik panelleri paralel bağladım. Paneller önceden parallel bağlı idi ve yere düz koymuştum. 40 amperden fazla veriyordu. Sonra yerini değiştirdim mesafe uzadı biraz ama açılı koyduğum için ölçünce 55 ampere kadar çıktı. Bunu uçları birbirine değdirip o anlık amperi görebiliyorum. Ama sıkıntı invertere bağlayınca başlıyor. Bağlayınca gelen amper 14 ampere düşüyor. İşin içinden çıkamadım bir türlü kafayı yiyecem. Konu hakkında bilgisi olanlar bilgilendirebilir mi acaba ?
IMG_20220530_122048.jpg
burada düz bağladım gördüğünüz gibi 56 amper veriyor.
Buda invertere bağlayınca oluyor
IMG_20220530_122309.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şaşılacak bir durum yok, belli ki inverter beklediğiniz gücü çekemiyor. Eğer yeterli ve hatta daha fazla güç çekebilecek ve verebilecek bir inverter ise o zaman da bağlantı kabloları çekilen gücü taşıyamıyordur.
Bir de açık devre ile yük altındaki akım ve gerilim-volt değerleri farklı olur!

Yani sebebi uzayan kablo mu diyorunuz
Kabloyu kısaltınca tekrar düzelecek mi yani ?
Eskiden 25 idi şimdi 50 metre kablo. Bu o kadar etkiler mi

Yani sebebi uzayan kablo mu diyorunuz
Kabloyu kısaltınca tekrar düzelecek mi yani ?
Eskiden 25 idi şimdi 50 metre kablo. Bu o kadar etkiler mi
ölçü aletini ohm konumuna al o 50 metre kablonun omajını ölç, sonra da 25 metrelik kablonu ölç. dc de güç kaybı çok olur. inverterini panellerin altına koy ve ac kablonu uzat.

ölçü aletini ohm konumuna al o 50 metre kablonun omajını ölç, sonra da 25 metrelik kablonu ölç. dc de güç kaybı çok olur. inverterini panellerin altına koy ve ac kablonu uzat.
Bu kadar çok etki ediyor ha ustam. 40 amper kayıp var takriben. Hepsi direnç mi oluyor diyorsun?

HATA!
Kısa devre akımı kriter olamaz. Kısa devre esnasında devredeki gerilim oldukça düşüktür.
Hemen panel çıkışlarına bir voltmetre bağlayarak her durumdaki gerilimi ölçünüz.
Buradaki amaç bir güç ünitesini çalıştırmak olduğu için üretecin gerekli güç gereksinimini karşılayabilmesi gerekmektedir.
Örneğin inverter güç gereksinimi 240W ise güç üreticinin 12V ta bu gücü karşılayabilmek için 20A verebilmesi lazımdır.

HATA!
Kısa devre akımı kriter olamaz. Kısa devre esnasında devredeki gerilim oldukça düşüktür.
Hemen panel çıkışlarına bir voltmetre bağlayarak her durumdaki gerilimi ölçünüz.
Buradaki amaç bir güç ünitesini çalıştırmak olduğu için üretecin gerekli güç gereksinimini karşılayabilmesi gerekmektedir.
Örneğin inverter güç gereksinimi 240W ise güç üreticinin 12V ta bu gücü karşılayabilmek için 20A verebilmesi lazımdır.
Afedersiniz ama kastınızı anlamadım. Voltajı ölçünce kısa devre halinde de invertere bağlı ikende hemen hemen aynı. Bunun panelden gelen amper ile ilgisi var mı

Afedersiniz ama kastınızı anlamadım. Voltajı ölçünce kısa devre halinde de invertere bağlı ikende hemen hemen aynı. Bunun panelden gelen amper ile ilgisi var mı
Kısa devre anındaki panel gerilimi 12V olamaz. Kabloların direncini kabaca 0.01 ohm varsayarsak 12/0.01=1200A geçmesi gerekir. 0.1ohm kablo direnci varsa 120A geçer.
Bunları da güç formülü ile bağdaştırırsan panellerin toplam gücünden çok çok fazla olduğunu görebilirsin.
Güç aktarım kuralına göre elde edilen gücün kablo direnci ve panel iç direnci arasında paylaştırılması esastır.
Tam güç aktarımı kuralı ise üreteç iç direnci ile yük direncinin eşit olmasıdır.
Yük direnci kaynak direncinden küçük olduğu durumlarda yük üzerinde daha düşük gerilim olacaktır.
https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/122922/mod_resource/content/1/5-hafta-fzm207.pdf
Sayfa 32 R Thevenin teoremi.

EK:
Th.png
Anlaşılabilmesi için ÖZEL NOT:
Kısa devre anında alınabilen max akım 55A olduğuna göre ortalama kablo direncimizin 0.22 ohm civarı olduğu kabaca hesaplanabilir.
İlave her kablo güç aktarımını olumsuz yönde etkileyebileceği için kablo dirençlerinin asla ihmal edilmemesi gerekmektedir.
Dolayısı ile max güç aktarımı kuralında ilave edilen her kablo üzerindeki gerilim düşümü ve geçen akım doğrultusundaki güç kaybı titizlikle hesaplanmalıdır.
Bu doğrultuda yukarda arkadaşların ifade etmiş oldukları ve ilave kablo üzerindeki güç düşümü çok önem arzetmektedir.

Son düzenleme:
Daha önce bu 5 panel.bağlı idi ama tek inverter ile tel bataryayı şarj ediyordu. Ben 2 ayrı 12 v Luk sistemi aynı anda bunlara bağladım. Aynı paneller ile şarj olsunlar diye. Biri 1000watt biri 800 watt. Bundan ötürü inverterler hasar görmüş olabilir mi. Amper bundan az geliyor olabilir mi
Şaşılacak bir durum yok, belli ki inverter beklediğiniz gücü çekemiyor. Eğer yeterli ve hatta daha fazla güç çekebilecek ve verebilecek bir inverter ise o zaman da bağlantı kabloları çekilen gücü taşıyamıyordur.
Bir de açık devre ile yük altındaki akım ve gerilim-volt değerleri farklı olur!
Daha önce başlık açmıştım sağolun cevaplamıştınız. Paneller az amper veriyor diye. Pannelerin yanında çok yakınında inverteri bağladım yine aynı. Daha önce bu 5 panel.bağlı idi ama tek inverter ile tel bataryayı şarj ediyordu. Ben 2 ayrı 12 v Luk sistemi aynı anda bunlara bağladım. Aynı paneller ile şarj olsunlar diye. Biri 1000watt biri 800 watt. Bundan ötürü inverterler hasar görmüş olabilir mi. Amper bundan az geliyor olabilir mi ?
Ben 5 paneli tek kablo ile 2 ayrı sisteme bağlıdım. Bundan dolayı hasar görmüş olabilir mi

Son düzenleme:
Önceki sonraki durumu tam bilemesek de unutulmamalı ki panellere az da olsa gölge geliyorsa verim yerlerde sürünür. Aynı şekilde panel yüzeyi de tozlu, kirli olmamalı!
İnverterleri doğrudan dolu aküye bağlayıp sağlam olup olmadıkları kontrol edilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri