Panasonic PLC Programı

Merhaba digital_tech

Özelden gerekli bilgiyi gönderdim.

İyi çalışmalar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba

Bu sorunuzu HMI sistemleri altında sormalısınız.

İyi çalışmalar

Merhaba Panasonic Destek,
FPWIN Pro 7'de 0-99 arası sayan ve kendini sürekli tekrar eden bir tarama bloğu yapmak istiyorum, start biti ile tarama başlayacak, taramanın dakikadaki tekrar sayısını bir değişken ile belirleyebileceğim, örneğin değişkeni 15 yaptığımda 1 dakikada 0-99'u 15 kez tekrar edecek ve stop verene kadar sürekli çalışacak. yardımcı olur musunuz?

Merhaba

INC komutu ile Move komutu kullanarak dediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Merhaba

INC komutu ile Move komutu kullanarak dediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar
Merhaba

Cevabınız için teşekkür ederim.

Örneğin dakikada hız 15, yani 15 tekrar yapacağım, 1dk.=60000ms 60000/15=4000ms yani 4000ms.de bir 99'u tekrarlamam gerekiyor buda demek oluyor ki yaklaşık 40ms. de bir INC komutunu tetiklemem gerekiyor.
Bunun için TM_1ms_FB yi kullandım ve 40ms olarak ayarladım çıkışının kapalı kontağını start ucunun önüne koyarak sürekli tekrar ettirdim, fakat en fazla 12 tekrar yaptırdım, hızı arttırdığımda örnek 50 yaptığımda yani 12ms.de bir tetiklediğimde en fazla 23 tekrar yaptı. Bunu daha önce F20_ADD komutu ile denemiştim yine olmamıştı. Sanırım TM_1ms_FB komutu bu şekilde tetiklemeye cevap veremiyor veya ben bir yerde hata yapıyorum.

Merhaba

Simülasyon üzerinden bu denemeyi yapıyor iseniz sorunun sebebi budur.(Bende simülasyonda aynı sorunu gördüm) Bunun sebebi de simülasyondaki plc ye verilen sabit çevrim süresinin yüksek ayarlanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da ms bazındaki testlerde timer ın gecikmesine sebep olmaktadır.

Projenizi PLC ye yükleyerek denemenizi rica ederim.

Aşağıda PLC de test ettiğim ve çalıştığını gördüğüm program bulunmaktadır.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Dakikada_adet_ile_0_99_sayımı.rar
    25.4 KB · Görüntüleme: 10
Merhaba, şifre alabilir miyim?

Merhaba

Özelden şifre bilgileri gönderilmiştir.

İyi çalışmalar

Merhaba

Simülasyon üzerinden bu denemeyi yapıyor iseniz sorunun sebebi budur.(Bende simülasyonda aynı sorunu gördüm) Bunun sebebi de simülasyondaki plc ye verilen sabit çevrim süresinin yüksek ayarlanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da ms bazındaki testlerde timer ın gecikmesine sebep olmaktadır.

Projenizi PLC ye yükleyerek denemenizi rica ederim.

Aşağıda PLC de test ettiğim ve çalıştığını gördüğüm program bulunmaktadır.

İyi çalışmalar
Merhaba,

Uzun zamandır foruma girmediğimden mesajınızı yeni gördüm, evet simülasyondan takip ediyordum plc'ye yükleyip deneyeceğim.

Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri