Pako şalter DC aç kapa ?

erginsak

Üye
Merhabalar.
Karavan sisteminde kullanmak üzere 10a 220v pako şalter aldım.

Bu şalterler DC kullanimina uygun mudur max kaç watt geçirebilirim ?Amacim akü devre kesici gibi kullanmak.

Teşekkürler

Buzdolabı calısır ama, çamasır makınası da kullanacxaksanız, Yetmez. Fazla fıat farkı yoktur. 25 amper olanını kullanın. Bulursanız 2x 25 veya 3 x 25 amper alın. Faz ve nötrü de şalterden geçirmiş olursunuz. Olakı elektrık aldıgınız nokta, fiş priz ise, ters takma olursa nötr yerıne faz gelır. 3x25 amper kullanırsan, bır kontak yedek olur, arıza yanma vs olursa yedek kontak kalır.
Pardon, Dc akım demişsiniz, ben klasık yazlık karavan kamplarında kullananlar aklıma geldı. Yınede küçük deger secmişsiniz. 16 veya 25 amper secmenızde fayda var yınede

Buzdolabı calısır ama, çamasır makınası da kullanacxaksanız, Yetmez. Fazla fıat farkı yoktur. 25 amper olanını kullanın. Bulursanız 2x 25 veya 3 x 25 amper alın. Faz ve nötrü de şalterden geçirmiş olursunuz. Olakı elektrık aldıgınız nokta, fiş priz ise, ters takma olursa nötr yerıne faz gelır. 3x25 amper kullanırsan, bır kontak yedek olur, arıza yanma vs olursa yedek kontak kalır.
Pardon, Dc akım demişsiniz, ben klasık yazlık karavan kamplarında kullananlar aklıma geldı. Yınede küçük deger secmişsiniz. 16 veya 25 amper secmenızde fayda var yınede

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler.Tanıdığım bir elektrikçi pako nun AC için tasarlandigini DC için örneğin 10a pakodan 12x10 120w dahi geçirsem şalterin yanacağını ve güvenli olmadığını söylüyor.

Dc voltaj 220 volta göre daha küçük olduğu için (genelde 12 volt)
Şalterden fazla akım geçecektir.
Yukarda ustam söylemiş akımını yüksek alırsan sıkıntı olmaz(25-40) gibi.
100 watt bir alıcı 220 voltta 0,45 amper çekerken
12 voltta 8,3 amper çeker.Elektrikçi o yüzden öyle demiştir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri