pıc programında osilatör seçimi yardım

maykıl123

Üye
internetten bir saat devresi vardı 16F648A kullanılıyor.Saati bir türlü çalıştıramadım saat devresinde 32.768 Khz kristal kullanılıyor.Pic programlarında osilatör seçiminden kaynaklandığını düşünüyorum çünkü ekranda her programatışımdan sonra değişik rakamlar görünüyor pıc programlarında osilatörlerden LP-XT-HS-RC var hangisini seçmeliyim.

32768 hangi ayaklara bağlı? Şu an pdfye bakmadan ezbere konuşuyorum ama PORTB ye bağlıysa ve başka kristal yoksa intRC gibi bir seçenek vardır kristal seçiminde.. Onu seçmelisiniz.. Eğer PORTA nın 6 ve 7. bitlerine bağlıysa LP (low power) ı seçmelisiniz..

Devre şemanızı ve programınız eklerseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

saat yapmak için kafayı yeme bence hazır saat entegreleri var onları kullan.ben zamanında cok ugrastım.tarihte göstereceksen ayların 30 31 28 cekmesi hatta 4 yılda bir subatın 29 cekmesi,yılda bir kez saatin ileri veya geri alınması vs bayagı ugrastırıyor zaten.

saat yapmak için kafayı yeme bence hazır saat entegreleri var onları kullan.ben zamanında cok ugrastım.tarihte göstereceksen ayların 30 31 28 cekmesi hatta 4 yılda bir subatın 29 cekmesi,yılda bir kez saatin ileri veya geri alınması vs bayagı ugrastırıyor zaten.

+1

Kesinlikle ds1302, ds 1307 vs kullanmalısın. Direk yazılımla saat yapmak için uğraşmaya değmez. Öğrenmek dışında tabi. Osilatör işine gelince; 16f648a 16f628a ile aynı sayılır. Sadece 628a da 2Kb olan program belleği 648A da 4Kb. Dolayısıyla mikrodenetleyicinin dahili osilatörü var. 32.768KHz 1 sn elde etmek için kullanılıyor. Pic'i bu osilatörle çalıştırmamalısın.

LP' yi seçmelisin. gogge ve alarmko'nun dediklerine katılıyorum ama ds1302-ds1307 olsun kararlılık problemleri var yani saat geri veya ileri olabiliyor buda 32.768kHz lik kristallerden kaynaklanıyor ama kararlı bir kristal bulabilirsen bu gerçek zaman entegreleriyle işini kolay bir şekilde görebilirsin...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,955
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri