pıc kullanarak li ion pil şarj devresi

Tekrar selamlar,

Daha önce yabancı bir sitede rastladığım devre vardı. Şema ve dosyaları indirmiştim. Linkide bir not almıştım. Şimdi siteye yönlendirecektim ama siteye erişemiyorum. Ya site kapanmış yada bende bir erişim sıkıntısı var.

http://members.cox.net/berniekm/lion.html

Adres yukarıda. Sizler girebilirseniz bir bakın. Sizlerde giremezseniz indirdiğim dosyaları aşağıya ekliyorum. Devre ile lityum piller şarj ediliyor ancak bir kaç püf noktası vardı şarj akımı ve gerilimi ayarlanıyordu şimdi hatırlayamadım. Siteyede erişemedim. Eğer yazılımından anlayabilirseniz kaynak kodları ile beraber verilmiş. Belki yazılımdan bişeyler çıkarabilir yada simüle edebilirsiniz.

Shema.jpg

Ekli dosyalar

• Şarj.zip
    294.6 KB · Görüntüleme: 26

mosfetler çok hızlı çalıştıkları için ve drain source arası sadece çok küçük bir dirence sahip olduklarından minimum güç kaybıyla çalışırlar. Bu sebeple daha çok anahtarlama işlemlerinde kullanılırlar. gate source ve gate drain arasında kendiliğinden oluşan küçük bir kapasite vardır. Gate ucunda bir direnç ve aşma gerilimi yoktur. Gate source arası kapasite 1-2 nf civarıdır. Bu kapasite şarz olduğunda iletime , deşarz olduğunda kesime gider. mosfeti 1khz de anahtarlama yaptırdığınızda bu kapasiteyi 1000 defa şarz deşarz edecek enerji harcarsınız, 1Mhzde çaıştırdığınızda bu enerji 1000 kat artar. Modern anahtarlamalı devreler 1Mhz e yakın hızlarda çalışmaktadır. Bu sebeple mosfetler eğer yüksek hızlarda anahtarlanacaksa mosfet driver ile sürülmelidir.
Pic gibi dijital entegrelerle analog kontrolde yaptırabilirsiniz fakat saat hızından ve register işlemlerinden kaynaklanan gecikmeler devreyi kullanışlı ve randımanlı olmaktan çıkarır. Analog entegreler bir programa sahip olmadıklarından her duruma anında müdahale edebilirler. Bu sebeple tercih edilirler.
Bazı entegrelerde örneğin linear firmasının entegrelerinde internal mosfet driver ları vardır. Bu firmanın ltspice4 diye ücretsiz kolay kullanılabilir simulatör programı vardır. İsteyen indirip kullanabilir. Sadece linear firmasının ürünleri kütüphanede vardır. Fakat internette diğer analog ürünlerinde dosyaları vardır. Bunlarıda projenize ekleyebilirsiniz. kütüphanesi sadece analog elemanlar ve programlanamayan lojik elemanlar içermektedir.
ltspicefiles.wordpress.com benim kişisel blogumdur.
Bence size bu ödevi ve projeyi veren kişiden daha fazla açıklayıcı bilgi isteyin.
http://pic-microcontroller.com/buck-converter-using-pic-microcontroller-and-ir2110/
linkte pic ile yapılmış buck konvertör var. Fikir verebilir.

Bilgi verdiğiniz için cok tesekkür ederim. Mosfet i Anahtarlamak için kullandım aç kapa yaparak voltajı 12v dan picden aldığım pwm ile yavas yavas düşürdüm. heralde pwm yaptığım için bataryaya gelen akım sürekli değişiyor bu yuzden doğru şarj edemiyorum.Akımı nasıl düzenlerim sizce ?

Tekrar selamlar,

Daha önce yabancı bir sitede rastladığım devre vardı. Şema ve dosyaları indirmiştim. Linkide bir not almıştım. Şimdi siteye yönlendirecektim ama siteye erişemiyorum. Ya site kapanmış yada bende bir erişim sıkıntısı var.

http://members.cox.net/berniekm/lion.html

Adres yukarıda. Sizler girebilirseniz bir bakın. Sizlerde giremezseniz indirdiğim dosyaları aşağıya ekliyorum. Devre ile lityum piller şarj ediliyor ancak bir kaç püf noktası vardı şarj akımı ve gerilimi ayarlanıyordu şimdi hatırlayamadım. Siteyede erişemedim. Eğer yazılımından anlayabilirseniz kaynak kodları ile beraber verilmiş. Belki yazılımdan bişeyler çıkarabilir yada simüle edebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 35776
Bu devrede 2 tane opamp kullanmıs(lm358) nedenini anlamadım ben. Birde birbirleriyle bağlantılı sizin bilginiz varsa yardımcı olursanız cok sevinirim:)

Soldaki sönt direnç üzerinde kalan gerilimi 20 kat yükseltip ADC ile okumak için, yani bataryadan geçen akımı ölçmek için.
Sağdaki ise bataryadan geçen akımı sınırlamak için.
Pic' in 13 nolu pininde üretilen PWM, low pass filtre ile DC olarak opamp'ın + bacağına giriyor. Şönt direnç üzerinde ki gerilim, pwm ile üretilen gerilimden fazla olursa opamp'ın çıkışı 0'a gider. Bu şekilde akım sınırlanıyor. Burada mos anahtarlanmıyor, lineer bölgede kullanılıyor.
Koda bakmadım ama, aynı zamanda giriş gerilimi de ADC ile okunuyor. Bataryanın alt ve üst bağlantılarındaki gerilim farkından batarya voltajıda ölçülüyor, hesaplanıyordur.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri