pıc hakkında

erkankok

Üye
oncelıkle herkeze merhabalar arkadaşlar..
pıc e merak sardım ve oğrenmek ıstıyorum proteus programı bılıyorum ama pıce nerden başlıyacağımı bılmıyorum ve bu konuda hıc bır bılgım yok ne programlayıcısını bılıyorum ne programlamasını.bu sıte mukemmel hakıkatten arkadaşların genıs bılgılerı var..bana bırı nerden nasıl başlayacagımı elımde ne olması gerektıgını (proglamyıcı,pıc vs) soyleyecek ve anlatabılecek bırı varsa çok sevınırım ısallah konuyu yanlış bıyere açmamısımdır eger yanlıs bıyere açtıysam ozur dılerım..

abi bak forumda pic kitabi var ordan indir ve başla

PIC e başlamanın en iyi yolu bir adet MPLAB bir adet kullandığınız dile göre Hitech C, Micro C(basic,pascal),CCS veya en basitinden bir pic basic derleyici bulmak ve sonunda bir adet proteus 6.9 sp3 elde etmek bundan sonrası ise kullanılacak pice göre www.microchip.com dan datasheet edinerek önüne bir hedef program koymak. Misal led yak söndür. Pic programlamada giriş çıkış registerlarını bildikten sonra ve datasheet leri okuyabildikten sonra yapılmayacak program yoktur. Saygılarımla

benim en ıyısı bır pıc hocasından eğitim almam gerekiyor çunku bunu tek başıma yapmam ımkansız gibi:( pek bişi anlayamıyorum:(

erkankok korkmanıza gerek yok piyasadan pic c ile ilgili bir kitapla(hedef programla uğraşmak kaydıyla) 1 ayda programlamanın inceliklerini öğrenirsin. piyasada satılan ileri pic programlama kitaplarına gülecek konuma gelirsin. Aşılması en güç nokta kendine koyacağın hedefleri belirleme yoksa gerisi hikaye . Efendim alırım elime kitabı okurumda okurum dersen hiç bi şey olmaz .Saygılarımla.

Surada guzel bir PIC Programmer var,
paraller portla calisiyor,
software'i burada bulabilirsin:
picallw.com
ya da winpic800 de kullanabilirsin

Ekli dosyalar

• p16pro.pdf
    104.8 KB · Görüntüleme: 31
Moderatör tarafında düzenlendi:
yardımların için teşekkür ederim ferit zamanını harcayıp cevap yazdığın için ayrı teşekkür ederim ozaman yarın ilk işim bir kitap edinmek olacak sorunlar problemler olursa senı tekrar rahatsız edebilirim dimi bide tavsiye ettiğin bir kitap varmı piyasaa..

Tavsiye edilebilecek bir kitap yok bence sizi bu olaya ısındırabilecek bir kitabı seçin . Kitap sadece elinizin altında bulunsun eğer ingilizceniz iyiyse ve hi-tech c derleyici kullanmayıda seçerseniz(ki tavsiye ederim) www.htsoft.com dan ve özellikle forumlarından faydalanabilirsiniz. Problemlerinize ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım ama olamasamda bu forumda daha eski ve yardımcı olacak arkadaşlar bulunur tahmin ediyorum.

herkeze selamlar öncelikle ben ilk defa bir konu açıyorum açtığım konu yanlış ise bütün herkezden özürdiliyorum.Pıc programlamaya yeni başladım sorunum ise gerek porta olsun gereksede portb olsun hepsine bağlı ledleri tektek yakmak istiyorum fakat anlamadığım nokta proteusta tektek ledleri yakıyorum fakat gerçek devrede özellikle PORTB3 TE led yanmıyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekürler

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri