PİRE'lendim :D

Yapmaya başlayacaksam, öncelikli olarak işin teorisini halletmem gerekecektir.
120dbA ses şiddeti ve dinamik alan geeksinimi için yukarda bazı bilgiler sunmuştum.
Bu denli yüksek ses seviyesine bir çift hoparlör ve ampli ile ulaşabilmem mümkün olmayacağına göre, ampli ve hoparlör miktarını artırmam gereklidir.
30W lık ampli PCB üretimlerimden elimde bol miktarda bulunmaktadır. O halde geriye hoparlörler kalmaktadır. 120dbA ya ulaşabilmem için ve her 30W lık sistem ile105dbA ses şiddetine ulaşabildiğime göre,
YANLIŞ KANAAT: Bir çift daha yapılırsa iki adet sistemin toplam ses gücü 104+105 eder.
DOĞRUSU: 105dbA+105dbA=108dbAeder. Yani her ampli gücüm bir önceki değerden 3db yani iki katı fazla olacaktır.
Yeni bir ampli tasarlayıp çıkış gücümü 128W olarak belirlesem.
128W=111dbA
İki adet sistem ile 114dbA elde edebileceğim. Demekki aynı amplilerden ve hoparlörlerden 4 er adet (TAKIM) yaparsam sonuca ulaşabileceğim.
Ne yazık ki aynı hoparlörlerden elimde 2 takım bulunmaktadır. Üstelik bu hoparlörlerin 105dbA çıkış gücündeki distorsiyonları %10 civarında idi.
ÇUVALLADIK :D
Bu hoparlörler ile mümkün görünmüyor.
Çok daha farklı hoparlör kullanılması zorunlu görünüyor. Bu hoparlörler ise hiç te ucuz değildir.
İşte bir araştırma konusu daha.
Max. verebileceği ses şiddeti 110dbA olan hoparlörlerden (Bass treble ve medium) olarak araştırılmalı ve uygun seçenekler belirlenmelidir.
Teknik olarak verilerin güvenilirliği de sözkonusudur. Çünkü gerçek bir uygulama sözkonusudur.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Aslında ben güzel bir anfi ve bu anfiye uygun hoparlörler istiyorum. Anfiyi kendimde yapabilirim ama nihayetinde bu sesi hoparlörlerden alacağımız için ve alacağımız ses kalitesi frekans band genişliği ve uygun güçte iyi kalite ( ev kullanımı için ) uygun bir hoparlör bulsam ( marka model ve çeşitlerinden anlamadığım için sektörü çok iyi bilmiyorum ve kazıklanma olasılığı çok yüksek bir sektör ) ve iç işleri bakanlığını bu sistemi yapmaya ikna edebilsem gerisi gelecek.

Önce iyi kalite bir hoparlör buna uygun bir anfi ve benim istediğim ortalama plakçalar iyi giderdi.

Eşim ise gramofon istiyor ama hadi gramofon aldım diyelim gramofonda çalabileceğim bir taş plak bulmam daha zor. Sınırlı kaynak var.

Bir süre önce şu plakçaları görmüş hayran kalmıştım. Acaba bundan bende diy olarak yapabilirmiyim diye araştırmaya girmiş veri bulamamıştım.

Sizlerlede paylaşayım yorumlarınızı görmek isterim. MAg Lev pikap :D :D açıkcası dibim düştü diyebilirim bu plak çalara. Lütfen sondaki tanıtım videosunu izleyiniz.

DIY olarak böyle bir pikabın yapımı çok daha masraflı olacaktır.
Plaklardaki iki unsur çok önemlidir.
İlki RUMBLE denilen SALLANTI gürültüleridir. Tamamen cihazın mekanik yapsı ile ilgilidir.
İkincisi ise bağlantı sistemlerindeki S/N değeridir.
Plak kafaları bir bobindir. Bir çeşit transformatör olarak düşünülebilir. İki tipi vardır.
1) MM Moving Magnet.
Sabit bir bobinin manyetik alanı içerisinde iki adet minik mıknatıs hareketi ile ses sinyalleri elde edilir. Uygun fiyatlıdır. Home kullanımları için, 18KHz e kadar lineerite sağlanabilmektedir.
2 MC Moving COIL.
Sabit bir mıknatıs alanı içerisinde hareketli bobin tarafından sinyaller elde edilir. Daha pahalıdırlar. İğnelerinin yıpranması halinde çoğunlukla değişimi mümkün değildir.
İşte ikinci hususumuz, esas sesi üreten bu okuyucu kafaların (HEADSHELL denilir) ürettikleri ses sinyallerinin gürültülere maaruz kalmayacak şekilde yükselticiye iletilmeleri konusudur. Çoğu sistemlerde bağlantı kabloları ve ekleri açıkta kalabilmektedir. Bu unsur da elde edilebilecek S/N değerine ciddi etkendir.
Bir diğer unsur daha vardır ki adı WOW&FLUTTER Devir stabilitesi ve kayması olarak adlandırılmaktadır.
Gelişen teknoloji ile bu değer son derece düşük seviyededir. Özellikle ağır bir disk iyi bir mekanik aksamda hareket ettiriliyorsa, çoğunlukla WOW&FLUTTER ihmal edilebilir seviyededir.

İLAVE EKİ:
Pikap okuyucu kafalarında bir üçüncü olarak PIEZO kafalar da var idi. Günümüzde neredeyse terk edilmiş durumdadır. Çünkü kristal yapıdaki bu kafalar, sıcaklık değişimlerinden etkilenmekte olup, rahatlıkla bozulabilmektedirler.

hala plak dinleyen var mı? bizde Cem Karaca Resimdeki gözyaşları plağı kaldı sadece...

hala plak dinleyen var mı? bizde Cem Karaca Resimdeki gözyaşları plağı kaldı sadece...
Dünya yeniden plaklara dönüyor :D
Bunun iki sebebi var.
1 Plaklara kaydedilmiş frekanslar asla bire bir kopya edilemezler. Mutlaka bir kayıp unsuru olacaktır.
2 Günümüz CD teknolojisindeki kayıtlar bire bir kopya edilebilir olup, frekans band genişliği sadece 22KHz tir. Plaklarda frekans band genişliği 35KHz'e kadar geniştir.
O plak oldukça kıymetli. Ankarada isen o plağa sulanabilirim :D

Konu içeriği ile ilgili olarak, hazır çözüm, ürün ve fiyat bilgileri.
2m referans için verilen max. ses şiddeti 120dbA
MONİTÖR. (Amplisi içerisinde hoparlör.
https://www.genelec.com/support-technology/previous-models/1038b-studio-monitor
Aynı ürünün 123dbA lık bir üst modeli de bulunmaktadır.
https://www.genelec.com/support-technology/previous-models/1034b-studio-monitor

1038B nin fiyat bilgisi.
https://www.rspeaudio.com/Genelec-1038B-Tri-Amplified-Monitoring-System-p/glc-1038b.htm
İndirim ile 8500$ civarı fiyat verilmiş olsa da, vergiler algılar derken biz bu ürüne 10.000$ diyelim.
Alan şekli ve hacmine göre bu üründen 4 adet temin edersek yaklaşık istediğimiz sonuca ulaşabiliriz.
EDER 40.000$
Eh bu monitörleri basit pre-ampliler ile kullanamayacağımıza göre iyi bir mixer gerekmektedir.
Emekli olmadan önce işyerinde testlerinde bulunduğum ve kullandığım mixer.
https://www.audinate.com/dante-enabled/studer-onair-3000
Bu mixerler esasen bilgisayar tabanlı olup, 24bit özel bir ses kartı (I/O card) barındırmaktadır. Bu kartın kontrolleri ise mixerdeki modüllerce kontrol edilmektedir.
Kaynak okuyucularımız çok fazla olmayacağına göre tek bir modül haliyle yeterli olacaktır.
Tek modül üzerinde 6 kanal kontrol bulunmaktadır.
Fiyat bilgilerine ulaşılamamış olsam da, işyerindeki 24 kanallı ürünün alınış fiyatının 150.000$ olduğunu bilmekteyim. Biz tek modüllü olarak daha uygun fiyata temin edebiliriz elbette.
Tahmini bütçe 25.000$
Ancak daha eski ve iyi kalite ürünlerden de temin edebiliriz.
Alt linkteki ürün satılmış olsa da, belki yine temin edilebilir.
https://reverb.com/item/3282871-vin...lity-studio-mixer-console-excellent-condition
Bu mixerlerin teknik ölçüm ve kabulünü bizzat ben gerçekleştirmiştim.
Acımasızca yapmış olduğum testlerde, ürünün teknik verilerine herhangi bir rakip tanımıyorum.
Buraya kadar anlattıklarım, sonu olmayan bir teknik olarak bahsedilen ses frekans tekniğinin bir son noktasıdır.
Belirli bir alan içerisinde en üst duyma seviyesini elde edebilmek için, gerekli doneleri anlatmaktadır.
Profesyonel ekipmanlar kullanılarak ortalama 100.000$ bütçe ile sağlanabilmiştir.
Kıstas olarak şu ürünü ortaya koyacak olursak.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-tum-modelleri-yetkili-satici-451769040/detay
Sadece bir çift hoparlör için ödenecek meblağ, belirlediğimiz üst seviye sistem için bütçeden daha fazla bütçe ayırmanın mantığı bence olamaz.
Ancak ortam alanı büyüdükçe işler daha karmaşık hale gelmektedir.
400m2 lik bir sinema salonunun aynı ses seviyesi ile seslendirilmesinin maliyeti takribi 2.000.000$ civarıdır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri