PİC ile AC kontrolü

Serdargny

Üye
Merhaba. Ben gerilim değeri değişken olan, AC gerilim kaynağından çıkan gerilimi gerilim bölücü kullanarak gerilimi 0-5v arasına düşürüp PİC'e vermek istiyorum. Gerilim bölücüyü giriş gerilimi 0-300V, gerilim bölücüm 0-5v aralığında olacak. Sorum şu Pic negatif gerilimi algılar mı ? Gerilimi pozitif bölgeye ötelemem gerekir mi nasıl bir yol izlemeliyim yardım eder misiniz?
NOT: Programımda PİC , değişken giriş gerilimine göre çıkış verecek.

e%2Face42015c45c9d2940108ff673031659b12a0b1f_large.jpg

Böyle bir şeymi arıyorsunuz.
Devre izolasyonsuzdur.
C1:100nf 400v
zener 5.6v 1 watt olacak.

PIC çıkış verecek dediğine göre AC gerilim seviye örneklemesi yapacak ara devre arıyor, gerilim akım sensörü , trafosu gibi.. bir nevi volt metre galiba..

Ek Açıklama 2019-10-05 165233.png

Devre böyle olacak sanırım. Voltmetre değil hocam. Rüzgar türbini için yüksek gerilimde fren yapması için olacak devre. Devrede sorun var mı yardım eder misiniz

devre rüzgar gülü üzerinde olacak yani doğrultma işleminden önce takılacak ve ac ölçmesi gerekiyor sanıyorum.

bu ani frenleme pervaneye dişlilere yada dinamoya vb zarar vermez mi, nasıl oluyor..

devre rüzgar gülü üzerinde olacak yani doğrultma işleminden önce takılacak ve ac ölçmesi gerekiyor sanıyorum.

bu ani frenleme pervaneye dişlilere yada dinamoya vb zarar vermez mi, nasıl oluyor..
Evet doğrultma işleminden önce kullanılacak. Çıkış uçlarını kısa devre yapmayı düşünüyorum. Zararı hakkında bilgim yok hocam

schmitt trigger devrelerine bir bak, tek fazdan vb örnek alır, çıkışını 5 volt ayarlarsan PIC için aç kapa sinyali olur..

yanlız fenlenince gerilim sıfır oluyor sinyal resetlenip kayboluyor bu döngüyü pıc programıyla halledersin artık..

Non-Symmetrical-Schmitt-Trigger.png

Ekli dosyayı görüntüle 57833
Devre böyle olacak sanırım. Voltmetre değil hocam. Rüzgar türbini için yüksek gerilimde fren yapması için olacak devre. Devrede sorun var mı yardım eder misiniz
devredeki c3 kondansatörü en yüksek dc gerilime şarz olur ve o seviyede kalır. sizde hep voltaj yüksek bilgisi okursunuz. c3 e paralel 100k ohm gibi bir direnç takarsanız ac voltaj düştüğünde c3 üzerindeki gerilim de 100k direnç üzerinden deşarz olarak düşmüş olur. c3 değerini 10uf yaparsanız daha uygun olur.
ters gerilimi önlemek için r6 ya paralel ters yönde bir diyot takabilirsiniz.

schmitt trigger devrelerine bir bak, tek fazdan vb örnek alır, çıkışını 5 volt ayarlarsan PIC için aç kapa sinyali olur..

yanlız fenlenince gerilim sıfır oluyor sinyal resetlenip kayboluyor bu döngüyü pıc programıyla halledersin artık..

Non-Symmetrical-Schmitt-Trigger.png
Hocam demek istediğinizi anlayamadım. Fren yapıldığında gerilim sıfır oluyor demişsiniz sinyal resetleniyor demişsiniz. Fren yapıldıktan bir kaç saniye sonra pic kısa devreyi açacak. Bunu mu demek istediniz

evet açacak, tam sistem için ya rüzgarı ölçmen lazım yada PIC ile dakikalarca zaman gecikmesi yazman lazım, her seferinde rüzgar ve gerilimi yüksekse tekrar kitliycek şeklinde döngülü sistem çıkar ortaya..

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri