Pıc proglamayı yeni öğrendim bank1 yada bank 0 niye geciyoruz bu konuda sıkıntım var

atakanulu

Üye
Pıc proglamayı yeni öğrendim bank1 yada bank 0 niye geciyoruz bu konuda sıkıntım var bank0 yada bank1 niye geciyoruz yardımcı olurmusunuz ?

bank 0 ve 1 deki registerler farklıdır. status reg. birşey yazacaksan o registirın bulunduğu bank a geçmen lazım..

Merhaba
PIC programlamadan önce bazı bilgileri öğrenirseniz zorlanmazsınız.Benim size önerim Programlayacağınız PIC'n pin sayısı az olsun (16F628A olabilir)giriş ve çıkışları ayarlamak daha kolay olur.Ayrıca data şiti mutlaka göz önünde olsun.Gelelim bank meselesine,(16F628A için yazıyorum) PIC'in bacaklarının giriş veya çıkış yapabilmek için TRISA VE TRISB BANK 1 de yer alır.RCSTA TXREG RCREG BANK0 da yer alır.Programda bu recisterleri kontrol edebilmek için yazılımda bank değişikliği yapıp ondan sonra komutları yazmak gerekir.asm dilinde program yazarken ben (BSF STATUS,5 yazıp BANK 1'e geçer BCF STATUS,5 yazarak da BANK 0'a dönerim)başka yazılım şekilleri de var ama size tavsiyem kitap alıp işin sistemini çözmenizdir.

16F628 Datasheet pdf - FLASH-Based 8-Bit CMOS Microcontrollers - Microchip
Linkin sayfa 18 de hafıza haritası var

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri