PİC HAKKINDA PROBLEMİM

pic programlamayı daha yeni öğreniyorum komutları asm dosyasına yazıyorum sürekli hata veriyor ve okulda yaptığım devrenin aynısını yazdığımda bile hata veriyor neden olabilir ?
Hatalar:
Error[124] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 3 : Illegal argument (P:16F84A)
Error[105] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 4 : Cannot open file (Include File ":"P16F84A.INC"" not found)
Error[113] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 7 : Symbol not previously defined (PORTA)
Error[113] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 8 : Symbol not previously defined (PORTB)
Error[113] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 10 : Symbol not previously defined (STATUS)
Error[113] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 12 : Symbol not previously defined (TRISA)
Error[113] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 13 : Symbol not previously defined (TRISB)
Warning[207] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 14 : Found label after column 1. (BFC)
Error[122] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 14 : Illegal opcode (STATUS)
Error[113] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 18 : Symbol not previously defined (PORTB)
Error[113] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 21 : Symbol not previously defined (PORTA)
Error[113] C:\USERS\EMIRHAN-PC\DESKTOP\SEKER.ASM 25 : Symbol not previously defined (PORTB)

Merhaba,
Programınızın tamamını yazarsanız yardım almanız daha kolay olacaktır.

program tanımı derken okulda yaptığımız led çalıştırma devresi basitinden yazıyorum hiç birşeyi algılamıyor

Pic le alakalı derleyici, similatör vb programlar alt alta klasörlerde bulunan dosyalara erişimde sorun yaşatıyorlar.

burada da sanırım program dosyalarınız masaüstünde (aslında masa üstü alt alta sıralanmış bir klasörler dizisidir) öncelikle bunu taşıyarak başlamanızı tavsiye ederim.

diğer hataların toplamı ise programın (derleyicinin) XXXX (işlemci ismi) .inc uzantılı dosyayı bulamamasından kaynaklanmakta, bu dosyayı bulamadığı için de pic içinde belirli adreslere verilmiş etiket isimler (register ad ve tanımlamaları) örn. PORTA, TRISA,... gibi bunların gerçek adres karşılıklarına erişememesinden dolayı sürüsüyle derleme hatası vermesi.

teşekkür ederim masaüstünden d ye taşıyınca sorunu halletmiş oldum

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri