Ozon Gazı Özellikleri ve oluşturulma şekli

Arkadaşlar ozon gazının özellikleri hakkında çeşitli sitelerde çeşitli bilgiler bulabildim ama oluşumu hakkında pek açıklayıcı bilgiler yok.
Sizce ben bu ozon gazını nasıl oluşturup bir hortum yardımı ile üfletebilirim ve bu ozon gazının oluşum özellikleri hakkında nelere dikkat etmeliyim ?
Açıkçası bir ozon gazı oluşturacak sistem yapmam gerekiyor nasıl nereden başlayıp nelere dikkat ederek yoluma devam etmem lazım ?

Ozon gazini oksijen molekullerini yuksek voltajda parcalamak suretiyle elde edebilirsin.

Istedigin ozon miktari az ise, TVlerin Eht trafosu ile DC yuksek gerilim uretececi devresi kur.

Yuksek voltaj uclarini bir birine yakin iki atlama elektroduna bagladiginda yuksek voltaj elektrodlar arasindan atlarken bir sure sonra ortamda ozon gazi olusur.

Gaz olusumunu havadaki tuhaf kokudan anlarsin.

Arkadaşlar ozon gazının özellikleri hakkında çeşitli sitelerde çeşitli bilgiler bulabildim ama oluşumu hakkında pek açıklayıcı bilgiler yok.
Sizce ben bu ozon gazını nasıl oluşturup bir hortum yardımı ile üfletebilirim ve bu ozon gazının oluşum özellikleri hakkında nelere dikkat etmeliyim ?
Açıkçası bir ozon gazı oluşturacak sistem yapmam gerekiyor nasıl nereden başlayıp nelere dikkat ederek yoluma devam etmem lazım ?

selam :
öncelikle gerilimi dc ye çevirmelisin sonrasında gerililim çoklayıcı yapmalısın (2500v dc-7000v dc arası ) sonrasında ozon üretecegin tabancanı hazırlamalısın .monokülleri dc akımda tabanca sayesinde (+) vede (-)yükleye bilirsin O2+enerji= +O ,-O

(+O) +(O2)= (O3) ozon
(-O) +(O2)= (O3) ozon

monakül tabancan iç satıh krom dış satıh bakır olmalıdır. ikisinin arasını uygun kalınlıkta cam tüple ayırıp izole etmelisin havadaki oksijenle bu iş olmaz saf oksijen kullanmalısın çünkü nem gerilim yükselicini bir müddet sonra kısa davre edebilir.daha kötüsü hidrojen açıga çıkartıp iç patlamalara neden olabilir !
daha derinlemesine bilgi istersen bana ulaş

Ben daha önce farklı bir amacla 30 000 V olusturmam gereken bir deney icin arastırma yaparken Yuksek voltajda ozon gazı olustugunu ogrenmiştim..

EHT ve basit bir Eht Surucusu ile yaparsın. devreyi ama alfaromeo nickli arkadasın bahsettgi ozel duzenek hakkında birşey soyleyemem.
Semasını Eklenti olarak yukledim.. EHT karkası uzerine Birkactur Bobin teli sarman gerekiyor. ornegin feedback coil yazan sarım 3-5 tur arası ve primary coil yazan yerede 6-10 tur arası sarım yapıcaksın. ordaki transistor 2n3055. Direncler ise Usteki 27 ohm 1 W ve alttaki 240 ohm 5w.
yanlız bu devreyi ben Bazı sitelerde Degisik direnc degerleri kullanarak yaptıklarınıda gordum.
ama benim denedigim devredekiki elemanlar bu sekilde .
12V DC ile EHT cıkısından yuksek voltajlar alabirisin. EHT cıkısları birbirine yaklastırdıgında 12V DC 300ma de yaklasık 0,5cm den atlama yapar. Volt ve Amper artıkca cıkıstaki Arkın mesafeside artar tabi.. ama 12v 300ma yeterli ozon icin..

ozon cıkarmak icin cıkıs uclarının 2 sininde sivri olması gerekiyor.
bu ucları ARK yapma noktasından biraz daha geride tutunca ozon olusyor. ve garip bir koku cıkıyor..

Ekli dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    2.6 KB · Görüntüleme: 150
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965