Oyuncak araba motoru ve mukavva rüzgar gülü ile led yakmak

byharby

Üye
Arkadaşlar/ustalar elimde söktüğüm yerde 2 kalem pille çalışan bir motor var. Balkonumda aşağı yukarı 15-30 km hızla esen rüzgarım her gece oluşuyor. Elimdeki rüzgar gülü mukavvadan ama motorun rotorunu rahatça hızlı bir şekilde döndürüyor.Yani bir ledi yakabileceğini rahatlıkla garanti ederim. Çok heveslendim sadece ledi (led de aynı sistemden söküldü) yakmak istiyorum. Ancak başarılı olamadım. Bağlantılar da sıkıntı yok. Acaba kutupları mı ters bağladım diye düşünüp kutupları değiştirdim yine yanmadı. Yöntem mi yanlış, malzeme mi eksik bilemedim. Ne olur bir cevap :(

Elimdeki elektronik elemanlar tekrar:

• 1 led
  • 1 motor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kontrolünü yaptım. Şöyle; 1,2 volt veren bir adaptörüm var. ( traş makinesi şarj adaptörü) Bununla ledi yaktım gayet gür yanıyor. Aynı şekilde motoru çalıştırdım yavaş dönüyor.Yani led ve motor sağlam. Ancak motoru üretme amaçlı rüzgar gülü yardımıyla rüzgara tuttuğumda , kanatçıklar-rotor yekpare gayet hızlı bir şekilde dönüyor fakat ledde herhangi bir ışıma yok. Ters kutupları denedim yine yok. Çözemedim gitti.
NOT: Motoru rüzgar gülüne garip bir şekilde bağladığımın farkındayım.

Motorun verdiği gerilim ledi yakmaya yetmiyordur, (elinizdeki adptörün 1.2 volttan fazla verdiği kesin, birincisi 1.2 volt veren bir adaptörle traş makinasının pilleri sarz olmaz, ikincisi yeşil led 1,5 1,6 V un altında gür yanmayı bırakın ışık vermez neyse uzatmayalım meseleye dönelim) ben ledi yakmak istiyorum diyorsanız birkaç çözüm var en kolayı uygun motoru seçmek ama zor olanını önce söyleyeyim, motoru açıp içindeki sargıya ek sarım yapacaksınız, veya içindeki sargıyı tamamen söküp daha ince bir telle daha fazla tur saracaksınız bu sayede motorun verdiği gerilim daha yüksek olacak rahatlıkla ledi yakacak ma bu kadar uğraşmaya gerek yok, bir bisiklet dinamosu, elle dönderince sarz olan fener, 12 V veya daha yüksek gerilimle çalışan fön makinası vs tipi cihazların motoru veya benim favorim olan şiddetle bu gibi zihnisinir projelerinde tavsiye ettiğim çamaşır makinası beyin motoru kullanarak ledi yakabilirsiniz, çamaşır makinası beyin motoru su bardağı genişliğinde 1-2 cm kalınlığında aslında 220 V AC ile çalışan bir motordur, genellikle eski çam. mak. da bulunur, şu makinanın yıkama modunu kurmak için elinizle çevirip kurduğunuz (beyin denir piyasada) kısmı döndüren motordur, çam. mak. tamir eden birinden isteseniz bedavaya verir onların hiçbir işine yaramaz, bu motora 20-30 ledi bağlasanız hatta şerit ledi bağlasanız elinizle döndürdüğünüzde bile ledler yanar, 2 led takın dediğiniz rüzgarda fevkalade ışık elde edersiniz. Bu arada bu saatte bu işlerle uğraşmanızda hoş, umarım dediğimi denersiniz kolay gelsin.

Motorun verdiği gerilim ledi yakmaya yetmiyordur, (elinizdeki adptörün 1.2 volttan fazla verdiği kesin, birincisi 1.2 volt veren bir adaptörle traş makinasının pilleri sarz olmaz, ikincisi yeşil led 1,5 1,6 V un altında gür yanmayı bırakın ışık vermez neyse uzatmayalım meseleye dönelim) ben ledi yakmak istiyorum diyorsanız birkaç çözüm var en kolayı uygun motoru seçmek ama zor olanını önce söyleyeyim, motoru açıp içindeki sargıya ek sarım yapacaksınız, veya içindeki sargıyı tamamen söküp daha ince bir telle daha fazla tur saracaksınız bu sayede motorun verdiği gerilim daha yüksek olacak rahatlıkla ledi yakacak ma bu kadar uğraşmaya gerek yok, bir bisiklet dinamosu, elle dönderince sarz olan fener, 12 V veya daha yüksek gerilimle çalışan fön makinası vs tipi cihazların motoru veya benim favorim olan şiddetle bu gibi zihnisinir projelerinde tavsiye ettiğim çamaşır makinası beyin motoru kullanarak ledi yakabilirsiniz, çamaşır makinası beyin motoru su bardağı genişliğinde 1-2 cm kalınlığında aslında 220 V AC ile çalışan bir motordur, genellikle eski çam. mak. da bulunur, şu makinanın yıkama modunu kurmak için elinizle çevirip kurduğunuz (beyin denir piyasada) kısmı döndüren motordur, çam. mak. tamir eden birinden isteseniz bedavaya verir onların hiçbir işine yaramaz, bu motora 20-30 ledi bağlasanız hatta şerit ledi bağlasanız elinizle döndürdüğünüzde bile ledler yanar, 2 led takın dediğiniz rüzgarda fevkalade ışık elde edersiniz. Bu arada bu saatte bu işlerle uğraşmanızda hoş, umarım dediğimi denersiniz kolay gelsin.

Hocam sağolun cevap için.Uzatmalı üniversite öğrencisiyim, bir dönem "alternatif enerji kaynakları" dersi aldım. Öte yandan balkonumda fevkalade rüzgar var. Önce sadece süs için içeçek kutusundan yaptım rüzgar gülünü , sonra arkadaşın odasında kenarda duran bu motoru gördüm, istedim verdi. Sonra da durmadım tabi süs rüzgar gülünü bir adım ileri taşıyıp led yakayım dedim. Ne varki bir türlü başarılı olamadım. Demek ki uygun elemanlarım yokmuş anladığım kadarıyla. Şöyle izah edeyim balkona çıktığımda bu basit mukavva rüzgar gülü neredeyse elimden fırlayacak, yaz kış o kadar rüzgar var. Tekrar cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Cevap alamasaydım bu gece uyku girmezdi gözüme hatta kalkar tekrar denerdim :)

Selamlar,

Bağlatıdan tam olarak seçemedim. Motorun uçları doğrudan lede bağlı galiba. Motoru jeneratör olarak kullandığında, bu motor DC motor olsa dahi uçlarında değişken (A.C.) gerilim oluşur. Bunun için LED'i yakmak istiyorsa basit bir doğrultucuya ihtiyacın var. Prensip olarak, jeneratörden çektiğin güç, üretilenden fazla ise (yani çekilen akım), generatör durma eğilimi gösterir ki anladığım kadarıyla rüzgarın gücü bu ledi yakmak için yeterli. O yüzden basit bir doğrultucu yeterli olur. Buradaki direnç jeneratör çıkışının yüksek olması durumunda kullanılabilir.

Electric motors and generators

Bu linkten DC motorlar ile ilgili prensipleri inceleyebilirsin.[

Direk bağlı olarak ledi yakamayan motor bu ek devreyle ledi hiç yakamaz garanti ederim. Motor jeneratör olarak kullanıldığında elbette AC gerilim verir fakat ya sadece pozitif alternansı yada sadece negatif alternansı verir, AC olmasının tek sebebi gerilimin 0 V a düşüp yükselmesi olayıdır buda motorun yapısına bağlı ama konuyla zaten ilgisi yok, çnemli olan tek şey DC motoru jeneratör olarak kullanacaksanız kutupları doğru bağlamaktırki zaten arkadaş iki türlüde denemiş (yada motorun dönüş yönü tersine çevrilecek). Bu ek devrenin fatdası olmadığı gibi zararıda var, D1 diyodundan ötürü gerilimi 0,7 V daha düşürür ledin yanacağı varsada yanmaz. Jeneratörün durma eğilimi falan amenna fakat burada barajdan elektrik üretmeye çalışmıyoruz bu gibi durumları düşünmek için çok basit bir devre Yani diyeceğim o ki güzel noktalarada değinmişsiniz ama bu kadar büyütmaye gerek yok işin çözümü için en basit yol nedir ve neden daha önceki devre çalışmamıştır bence bu kısma odaklanmak daha makul bir çözüm olur. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri