OTOTRAFOLARIN baglantı grubu nedir ?

Dagıtım trafolarında bilindigi üzere DYN YZN gibi degisik baglantı grupları kullanılır. Güç trafoarında ise daha cok ülkemizde YNyn kullanılmaktadır.
Peki ototrafolarda kullanılan baglantı grubu nasıl ifade edilir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Dagıtım trafolarında bilindigi üzere DYN YZN gibi degisik baglantı grupları kullanılır. Güç trafoarında ise daha cok ülkemizde YNyn kullanılmaktadır.
Peki ototrafolarda kullanılan baglantı grubu nasıl ifade edilir?
Sayın arkadaşım Mühendis 0606 380.000/154.000v. Ototrafomuzun etiketindeki değer ; Bağlantı Grubu Sembolü :YynOd5 olarak okunuyor.

oto trafolar YNyna0 diye isimlendirilir genelde a auto'yu temsil ediyor. meraklı elektrikçinin ekstra belirttiği d5 ise trafodaki tersiyer sargıyı veya ölçüm amaçlı ekstradan konan sargıyı ifade ediyor. tersiyer sargının konulmasındaki amaç ayrı bir mevzu. burda dallandırıp budaklandırmaya gerek yok

Tersiyer sargı üretimden kalktı eski tiplerde var yenilerde imal edilmiyor.

Tersiyer sargının bir diger kullanım amacıda ikinci bir gerilim degeri elde etmektir. Yani 380/154/15.8kV gibi 380kV giriş ve çıkışta hem 154kV hemde 15.8kV iki farklı gerilim degeri elde edilebiliyordu. Bu ikinci gerilim degeri de farklı amac icin kullanılabiliyordu. Tersiyer sargılarda sık sık arızalar olmasından dolayı iptal edilmiş ve tek tip ototrafolar üretilmiştir. Harmonik ile ilgili olarak özel bir sey yapıldıgını dusunmuyorum . Demekki etkisi anlatıldıgı gibi o kadar fazla olmuyor...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri