Otoprodüktör Fideri GSM Kontrolü Kilitleme Projesi Hk.

erdi.elm

Üye
Arkadaşlar merhaba,

bir binada trijenerasyon ve kojen tesisi kuruyoruz. işveren otoprodüktör olacak. Tedaş bizden kendi merkezinden istediği zaman enerji alış-verişi durdurmak için gsm kontrollü kilitleme istedi. Bu konu hakkında bilgiye sahip olan arkadaşlar varsa, ya da bununla alakalı bir belge,mevzuat, örnek proje varsa paylaşabilirmi? Ya da eğer tecrübeliyse bize proje konusunda bize danışmanlık yapabilirmi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu konuda danışmanlık yapacak kimse yokmu ?

:)bıraz karmaşik geldı tedaş sızın kurduğunuz sistemı açip kapatmak içinmı GSM modullu cihaz ıstedı

Sn. Erdi.elm,
olay aslında basit ama iki farklı disipline giriyor gibi o yüzden şöyle bir düzenlemeyle arayışa çıkabiliriz.

1- Otoprodüktör fider kesici açma kapama devresine birer adet harici komut girişi yapılabilecek düzen hazırlanacak. Sanıyorum bunu siz yapabilirsiniz.

2- GSM sinyali ile aktive edilecek iki ayrı röle çıkışlı bir alıcı tedarik edilecek.

Bu tür malzemelerin piyasa da olduğunu biliyorum lakin, birebir uygulama tecrübem olmadı, ama sanıyorum arkadaşlar bunun için kolaylıkla öneride bulunabileceklerdir.

evet indirici merkezden sistemi açmak için gsm ya da radyo frekans kontrollü bir cihaz istedi.ordan uzaktan kontrol edecekler herhalde.

:)bıraz karmaşik geldı tedaş sızın kurduğunuz sistemı açip kapatmak içinmı GSM modullu cihaz ıstedı

Sn. Muratdeli

kendileri zaten sistemi 3'e bölmüşler

1) ana indirici merkezdeki hücreyi otoprodüktör hücre donatma işlemi.(ayırıcı, kesici, ölçü aletleri vs..)
2)kendi trafo merkezimizi otoprodüktör fiderine dönüştürme işlem( sepam yönlü röle, gerekli ölçü aletleri, kumanda panosu vs.)
3)gsm modem ile indirici trafo merkezinde kilitleme işlemi( modem kurma işlemi)

hücre donatma işlerini biz yapabiliriz ama, bunların projeleri filan nasıl oluyo, bu kilitleme projelerini kim çiziyo, bunları daha önce yapmış arkadaşlardan yardım istiyorum..

Sn. Erdi.elm,
olay aslında basit ama iki farklı disipline giriyor gibi o yüzden şöyle bir düzenlemeyle arayışa çıkabiliriz.

1- Otoprodüktör fider kesici açma kapama devresine birer adet harici komut girişi yapılabilecek düzen hazırlanacak. Sanıyorum bunu siz yapabilirsiniz.

2- GSM sinyali ile aktive edilecek iki ayrı röle çıkışlı bir alıcı tedarik edilecek.

Bu tür malzemelerin piyasa da olduğunu biliyorum lakin, birebir uygulama tecrübem olmadı, ama sanıyorum arkadaşlar bunun için kolaylıkla öneride bulunabileceklerdir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu konuda GSM modulle çalışan imei numarasıyla şifrelı bır cihazım var ama benım cihazda röle yerıne softstar çıkışı var mevcutta iki çikiş var 15 adet eklenebılır boyle bışey işini gorecekse yardımcı olurum ayrıca basit bir ikinci sistem var sadece tek yönlu röle aç/kapa yaptırabılırsınız bundada dort hanelı şifre var istenmıyen kişi dışardan mudahale yapılamaz sadece şifreyı bilen sisteme komut verebılır

2 güne kadar keşif yapmaya gideceğiz o zaman ne tür gsm kontrollü cihaz istediklerini sorarım. eğer öyle bir ürünü kabul ederlerse iletişime geçerim seninle.

bu konuda GSM modulle çalışan imei numarasıyla şifrelı bır cihazım var ama benım cihazda röle yerıne softstar çıkışı var mevcutta iki çikiş var 15 adet eklenebılır boyle bışey işini gorecekse yardımcı olurum ayrıca basit bir ikinci sistem var sadece tek yönlu röle aç/kapa yaptırabılırsınız bundada dort hanelı şifre var istenmıyen kişi dışardan mudahale yapılamaz sadece şifreyı bilen sisteme komut verebılır

alıcağınız cihaz mutlaka, tedaş gsm ile kontrolü yaptıktan sonra.tedaşa geri bildirim gönderebilmeli. iletim raporu şeklinde.
yani tedaş gsm istiyor fakat sms veya sesli arama değil. gsm modul üzerinden gprs bağlantısı istiyor.bu şekilde tedaş ve sizin sistem arasında bir kablosuz full duplex link kuruluyor.istediğin kadar çıkış istediğin kadar giriş.

bunuda karşılayabiliyormusunuz sn.tekin126. eğer yok ise ben özelden size gönderebilirim program artı şema olarak

Açma - kapama kontrolü yapmak istedikleri hangi hücre acaba?
Trafo merkezine otop. dönüşümü yapılacaksa firma enerji satışı yapacak demektir.Onun için üretilen enerji ile tedaş enerjisi arasındaki kuplaj hücresini senkronizasyon rölesi kontrol eder.Harici bir yerden sadece açma komutu alabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri