Otoparka gireç araçları sayan sistem

acidmaster

Üye
Merhabalar kapalı otoparkın girişine konulacak sensörler ile içeriye giren araçları sayacak bir sistem tasarlamak istiyorum.Bu sistemde hangi sensörü kullanmalıyım.Daha önce bu şekilde bir sistemle uğramış dostlardan yardım bekliyorum.Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
her hangi bi sensör işini görecek dir öle illa bi sensör üzerine yoğunlaşma 2 tane sayıcı ile hallede bilirsin çok kolay bi sistem seni fazla uğraştırmaz.

her hangi bi sensör işini görecek dir öle illa bi sensör üzerine yoğunlaşma 2 tane sayıcı ile hallede bilirsin çok kolay bi sistem seni fazla uğraştırmaz.

Aslında giren araçlar için arttıran, çıkan araçlar içinde eksilten bir tane sayaç ile bu işlem daha kolay olabilir. En azından içerdeki gerçek araç sayısı ortaya çıkar.

giriş çıkış bariyer -kapı ayrıysa her açılışında röle yada kontaktörden bir sayıcı tetikleyebilirsin

Otoparkın 1 er adet girişi var benim ihtiyacım günlük toplam giriş sayısını tutabilmesi ve üzerindeki 7 segment displayde her araç girdiğinde bu rakamı göstermesi.Gün sonunda bir reset düğmesi ile sayaç sıfırlanacak ve yeni bir güne başlayacak.Elektronik bilgimin elverdiği kadarıyla bir adet pic mikrodenetleyici ile sensörden her sinyal geldğininde rakamımı bir artırmak ve bu rakamı 4 adet 7 segment display da göstermesini sağlamak.Sizin bahsettiğiniz sayıcı dediğiniz sistem nedir bilmiyorum benim yapmaya calıstıgımdan daha kolay bir durum ise biraz daha bahsedebilirmisiniz.

Otoparkın 1 er adet girişi var benim ihtiyacım günlük toplam giriş sayısını tutabilmesi ve üzerindeki 7 segment displayde her araç girdiğinde bu rakamı göstermesi.Gün sonunda bir reset düğmesi ile sayaç sıfırlanacak ve yeni bir güne başlayacak.Elektronik bilgimin elverdiği kadarıyla bir adet pic mikrodenetleyici ile sensörden her sinyal geldğininde rakamımı bir artırmak ve bu rakamı 4 adet 7 segment display da göstermesini sağlamak.Sizin bahsettiğiniz sayıcı dediğiniz sistem nedir bilmiyorum benim yapmaya calıstıgımdan daha kolay bir durum ise biraz daha bahsedebilirmisiniz.

merhaba acidmaster güzel bir proje ama önce senin bunu plc ile mi yoksa bir mikroişlemci (pic ) kullanarak mı yapacağına karar vermen gerekiyor.Bir plc ile yapacaksan işler birraz daha kolay eğer pic ile yapacaksan bir pcb çizmen gerekecek..hesaplamalar ise tamamen sana kalmış ister günlük ister haftalık o sana kalmış bişey her ikisi ile de bunu yapabilirsin.

Otomatik bariyerin varsa mekanik olarak sayan basit ucuz saatler var bariyer açılınca bir tel yardımıyla saatin kolunu yukarı çekecek her geçen aracı saymış olacak hem maliyeti düşük hem basit

Yana kayar kapi sistemlerinde kullanilan emniyet fotoselleri var. Fiyat 30 -50 YTL arasi. 2 Modulden olusur TX ve RX, infrared tabanlidir. 5-20 metre araliginda calisan modelleri vardir. Kontal firmasi yerli ve gayet kaliteli uretim yapar. Kuru kontak cikislidir.

Arkadaslarin bahsettigi gibi sistemi efektif olarak kullanmak icin giren ve cikan araclari saymak dogrusudur.
Bunun icin min. 2 takim fotosel kullanmaniz gerekir. Birbirlerine paralel olacak sekilde 50cm aralikla yerlestireceginiz fotoseller size aracin istikamet bilgisini(dolayisi ile giris veya cikis yonunu) bildirir. Klasik X-Y encoder gibi dusunebilirsiniz.

Ehh , bu durumda hem giren hem çıkan sayısını göstermesi çok da lüks sayılmaz , ben olsam böylesini isterdim.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri