Otomatik takım değiştirmeli cnc router için probe ile takımın yüksekliklerini ayarlamak - probe macro

Otomatik takım değiştirmeli Cnc router için probe ile takımın yüksekliklerini ayarlamak istiyorum fakat makine 1'inci takım için yüksekliği hafızaya alıyor daha sonra diğer takımların yüksekliklerini kaydederken 1. takımın yüksekliklerini kaydediyor. Diğer takımların yüksekliklerini kaydetmek için ne yapmalıyım ?

config te tool table var orada takımlarınızın offsetlerini yazıp kaydedin 1. takımı sıfırladığınız da diğer takımlarda offset değerine göre sıfıra gelir.

Ben bu sıfırlama olayını Manuel değilde Probe ile yapmak istiyorum . Takımların yüksekliğini probe değdikten sonra hafızaya almasını istiyorum bunun için ne yapmalıyım ?

Ekli dosyalar

• CNC_Shared-20180426T232731Z-001.zip
    4.5 MB · Görüntüleme: 24
Macrolar ekte macroyu yapan arkadaş youtube de anlatmış nasıl olduğunu kanalının linki aşağıda
https://www.youtube.com/user/Bonaur/video
Teşekkürler Yusuf SEYLAN . Şu an ki sıkıntı sıfırlama yaparken bazen takım probe değdikten sonra kaydediyor bazen de kaydetmiyor bunun sebebi ne olabilir ?

Teşekkürler Yusuf SEYLAN . Şu an ki sıkıntı sıfırlama yaparken bazen takım probe değdikten sonra kaydediyor bazen de kaydetmiyor bunun sebebi ne olabilir ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kullandığınız prob buton tarzı bir şey heralde temassızlık olabilir. Basit bir buton kullanmayın endüstiriyel tarzı olsun yada kapasitif veya endüktif sensör ile bu işi yapın
Ben probta endüktif sensör kullanıyorum hata payı yok denecek kadar az (Omron E 2 B - M 1 2 K S 0 4 - M 1 - C 2 N P N / N C)

Peki hocam ben Mach3 Motion Card 4 Eksen kartı almıştım. ( hem torna hem router yapmak için ). Göndermiş olduğunuz macro yu 4 eksen kartında uyguluyorum . 3 eksen veya 4 eksende macro ayarlarında farklılık oluyor mu ?
Kartım :
MKIV3-500x500.jpg

macro da değiştireceğiniz şeyler
takımların konumu
makinanızın limitleri
prob un konumu
prob un kalınlığı olacak

Kullandığınız prob buton tarzı bir şey heralde temassızlık olabilir. Basit bir buton kullanmayın endüstiriyel tarzı olsun yada kapasitif veya endüktif sensör ile bu işi yapın
Ben probta endüktif sensör kullanıyorum hata payı yok denecek kadar az (Omron E 2 B - M 1 2 K S 0 4 - M 1 - C 2 N P N / N C)

Bu proximity sensör değilmi temassız olan?
Değilse Touch prob yerine yakınlık sensörü kullanılabilir mi? (İf... Else)

Bu proximity sensör değilmi temassız olan?
Değilse Touch prob yerine yakınlık sensörü kullanılabilir mi? (İf... Else)

Evet proximity sensör
Touch probe dediğiniz bu heralde
http://www.renishaw.com.tr/tr/new-u...-probes-for-lathes-and-turning-centres--12389
Proximity sensörün algılama mesafesi cismin büyüklüğüne göre değişir. 4mm algılama mesafesi olan bir sensör misal olarak 25mm ve üstü çaptaki bir malzemeyi 4mm de algılar malzeme çapı 25mm den düştükçe algılama mesafesi de düşer. (Belli bir oranda düşer sensörün katoloğunda yazar bu değerler)
Touch probe sisteminin mekaniğini aynı yapıp elektronik kısmını iptal edip mekanik kısmı sensörün algılayacağı bir şekilde yapabilirsiniz.
2018-05-05_00-34-39.png

Z Ekseni sıfırlama probu bu şekilde
2018-05-05_00-40-00.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular