Otomatik kumanda

Sayın zeybek çizdiğiniz devreyi ben çalıştıramadım.
Nerede denedınız, simulasyondamı, tekrar kontrol edeyım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
zaman rolesi kontağı öncesi kullanılan 1K2'nin normalde açık (13-14) kontağı yardımcı rolenın enerjilenmesini engelliyor.

Evet, haklısınız, onu neden koydugumu bende anlamadım Çizim yaparken , kontagı sayfaya almıs olmalıyım.
Buyrun bu seklıyle kontrol edın..

Ekli dosyalar

• plc kont. motor.2.pdf
    40.7 KB · Görüntüleme: 5
zaman rolesi anlık devreden çıkıyor ve tekrar devreye girerek döngü oluşturuyor gibi geldi

Size zahmet bunuda kontrol edermısınız..

Ekli dosyalar

• plc den kont. motor.pdf
    42.5 KB · Görüntüleme: 4
sayın zeybek zaman rolesi döngüden kurtulamıyor. ilk boş anımda bende devre çizip yardımcı olmaya çalışacağım.

kötü çizim için kusura bakmayın telefonda biraz sıkıntılı oluyor.
sayın zeybek düşmede gecikmeli bi zaman rolesi kullandım.
incelerseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• pn3.pdf
    101.4 KB · Görüntüleme: 6
Pino arkadasım, düşmede gecıkmelı zaman rölesı kullanmak benımde düşündüğüm idi. Ama piyasada her an bulunabılecek malzemelerı kullanmayı tercıh ettım. herkes bunu anlamakda zorlanabılıyor.
Çiziminde, R1 motor, R2 yardımcı rölemidir. Bırde, zr kontagı ıle R1 kontakları normalde kapalımı olacak. R1 motor ıse,dıyotdan calısma gerilimöi nasıl geri gecer.
Ben 49 yıl önce kullandıgım ters zaman rölerınde, bır kontak ıle kumanda yapılıyordu. Şimdi onlardan bulamıyorum.
Sizi tenkid için değil, daha ıyı anlamak ve fikir ednip ilerdeki düşüncelerımde ıstıfade etmek için sordum.,
Kolay gelsin.

Bu şekilde işinizi görür sanırım..
Not: PLC tarafının enerjiyi kesmesini/vermesini simulatör programında çalışır vaziyette göstermek amacı ile "PLC, bir swich anahtarı ile simule edilmiştir"...
60314
PLC1.jpg

Ekli dosyalar

• PLC.CAD
    2.7 KB · Görüntüleme: 1
Estağfurullah sayın zeybek. Hemen devre elemanlarını ve çalışmasını açıklayayım:

R1 yardımcı röle
R2 motorlari süren röle
Zr dusmede gecikmeli zaman rolesi

Plc'nin Q0.0 çıkışi 1 olduğunda R1 rölesi ceker,

R1'in normalde açık kontağı kapanır zaman rolesi enerjilenir ve zaman rolesinin NA kontağı ani olarak kapanır.

Yani R2 rölesi iki koldan beslenmis olur.

Q0.0 çıkışı 0 oldugunda R1 ve zaman rölesi beslemesi kesilir. Zaman rölesi bu anda ayarlanan süre kadar bekleyip kapalı olan kontağını acar ve R2 devreden çıkar.

Siemens 3rp2540-1aw30 zaman rölesi bu devrede rahatlıkla kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri