Otomatik Kumanda Sistemlerinde 12 volt

motor ve bobin sargıların sarım sayılarını düşürerek daha düşük gerilimlerde çalıştıralabilinir. ama 12 voltta makineni verimli çalıştıramayabilirsin. biz otomatik kumanda atelyesinde 55 volt kullanıyoruz. hem öğrenciler için iş güvenliği sağlıyor hemde motorları sorunsuz çalıştırabiliyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar pedaldan 24v geçirip 220v'u, bobini 24v olan bi kontağından geçirmek varken büttün sisteme neden müdahele ediyorsunuz anlamadım...

Dikkatli okursanız muraTH zaten bu cevabı vermiş. Benim önerim nemli yada demir talaşı.....gibi riski (ıslanmadan bahsediliyor) olan bölgelerdeki panolar için kumanda devresinde 24V kullanılmasını tavsiye etmektir. Butonların, sviçlerin, pedalların, kabloların daha tehlikesiz olmasının zararı nedir ki? Bu soru bahanesiyle vurgulamak istediğim husus buydu.

bu koşullar için zaten özel malzemeler var. nemli yerler için antigron kablo tesisatı kurarsınız.

Sayın hocam lütfen yalnış algılamayın amacım kötü değil fakat böyle bir yorum için ancak şu cümleyi kurabilirim. Bence elmalar armutlardan daha kırmızıdır. (farklı şeyleden bahsediyoruz).
dergul ' Alıntı:
bu koşullar için zaten özel malzemeler var. nemli yerler için antigron kablo tesisatı kurarsınız.

bence gerek yok pedaldan nötr geçir faz yerine tehlike kalkar ortadan

dojo ' Alıntı:
bence gerek yok pedaldan nötr geçir faz yerine tehlike kalkar ortadan
hocam bu konuda sıze sadece sunu dıyebılırım .dıyelımkı notr hattı koptugunu farzet bu durumda pedalın uclarında ne olur acaba.boyle bır devrede carpılıp ıkı gun kolunu oynatamayan bır kısı olarak soyluyorum.bır sekılde notr hattı koparsa kı pedal vede lımıt swıclerde vede ozelıkle talaslı ımalatta bu olur .dıger ucta hemen faz meydana gelır .vede carpılırsınız benım gıbı
.AYRICA GUVENLIK TALIMATLARI GEREGI INSAN TEMASI OLAN YERLERDE DUSUK GERILIM KULLANILMASI ZORUNLUDUR.AKSI TAKDIRDE MEYDANA GELEN DURUMDA CEZA ALIRSINIZ

arkadaşlar bence en mantıklısı sadece pedal 24 volt luk bir röleye komut verse,bu rölenin kontaklarıda 220v luk kontaktörlere bağlansa daha ekonomik.

ayrıca kopmle panonun kumanda gerilimini değiştirmek ekonomik değil ve 24 v luk kumanda devrelerinde çok fazla sorun çıkabiliyor neden derseniz 220v ta göre geçirgenliği düşük olduğu için kontaklar arasında oluşabilecek bir kirlenmede arıza veriyor .bende bir adet kompresörün kumanda voltajı 24 v .ve hepey arızalanıyor,kontakları temizliyorsun düzeliyor

çalıştığınız yere göre secim yapmak en mantıklısı,bilhassa tozlu ortamlarda ben tavsiye etmiyorum , ama nemli ve ıslak ortamlarda en güzeli 24 volt

arkadaşlar çalıştıgım şirkette anlattıgınıza benzer bir sistem gerçekleştirdim. maliyetide çok düşük.gereken malzemeler 1 adet 24 voltluk trafo,1 adet 24 voltluk röle. sistemin çalışması kısaca trafo çıkış ucunun kumanda devresini kontrol etecek anahtarın üzerinden geçip röleyi kontrol etmesi. Eger hazırda kumanda devren var ise rölenin kontak uçları yardımı ile kontaktörleri yönlendire bilirsin

arkadaşların tespitlerine katılıyorum ben derimki toprağa güven ve periyodik bakımlarını yap yoksa makinelerde yapılacak o kadar çok iyileştirme varki en güzeli pedalın toprakla olan bağlantısını kontrol et ve korkma 220v her an her yerde :)

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri