Otomatik Kumanda konusunda Yeniyim, Tavsiyeleriniz Nelerdir?

identify

Üye
Selam arkadaşlar,forumda aratmama rağmen benzer bir konu bulamadığım için bu konuyu açıyorum. Yaklaşık 3 seneden beri iç tesisat ve Y.G'de proje ve kontrol mühendisliği yaptım fakat otomatik kumanda ile ilgili bilgilerim sıfır denecek kadar sınırlı. Piyasadan bir kaç kitap aldım ama hiç bir faydası olmadı. Otomatik kumandayı hatim etmem için neler tavsiye edersiniz, önereceğiniz kitap var mı, ve nerden başlamalı. Yardımlarının için şimdiden teşekkürler.

Not: Konuya faydası olmayacak olan "3 yıllık mühendissin daha bunu bilmiyor musun" gibi laf sokucu cümleler yazacak olan arkadaşlar buraya değil özelden yazsınlar....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Önce ucuzundan (eski, arızalıda olabilir) Birer tane kontaktör, termik, zaman rölesi ve buton al onları parçalayarak iç yapılarını ve çalışma mantıklarını iyice öğren.
Öğrendiğinden emin olduğunda, göreceksin ki; Otomatik kumanda açık(NO) ve kapalı(NC) kontaklardan ibaret. Artık geriye hayal gücünü kullanmak kalıyor.
İşin asıl ondan sonrası PLC öğrenmek ki; Otomatik kumandayı iyi bilen biri için başlangıç seviyesini kolayca öğrenirsin. Daha sonrasını ise pratik yaparak geliştirmelisin...
Bir mühendis için çok mu basit anlattım bilemiyorum ama bilmeyen biri için böyle...

Otomatik kumandadan korkacak bir şey yok ; mantığı basit ; çeşitli kumanda elemanlarıyla güç devrelerine yol vermek ; durdurmak ya da korumaktır otomatik kumanda ; sensör ; buton ; sviç ; ıvır ; zıvır ; zaman rölesi gibi elemanlarla kontaktörlere kumanda edip büyük güçlü ünitelere yol vermek ; durdurmak ya da arıza durumunda otomatik olarak durmasını temin etmektir ; hiç görmemiş bir adama fil tarif etmek gibi olmamıştır umarım :)
http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprog...lektrik/moduller/otomatikkumandadevreleri.pdf

4 yol düşün bu yolların hepsinde trafik ışıkları var arabaların kontrollü geçmesi için belirli bir mantığa göre yolu açıp kapatırlar bu trafik ışıklarını kontaktör olarak düşünebilirsin hangisi çekerse o yol da yeşil yanar veya çektiği zaman kırmızı yanar artık senin kuracağın devreye ve ertek68 arkadaşımızın dediği gibi hayaline kalmış.Umarım anlatabilmişimdir:)

Selam arkadaşlar,forumda aratmama rağmen benzer bir konu bulamadığım için bu konuyu açıyorum. Yaklaşık 3 seneden beri iç tesisat ve Y.G'de proje ve kontrol mühendisliği yaptım fakat otomatik kumanda ile ilgili bilgilerim sıfır denecek kadar sınırlı. Piyasadan bir kaç kitap aldım ama hiç bir faydası olmadı. Otomatik kumandayı hatim etmem için neler tavsiye edersiniz, önereceğiniz kitap var mı, ve nerden başlamalı. Yardımlarının için şimdiden teşekkürler.

Not: Konuya faydası olmayacak olan "3 yıllık mühendissin daha bunu bilmiyor musun" gibi laf sokucu cümleler yazacak olan arkadaşlar buraya değil özelden yazsınlar....

Merhaba. "Bütün---parça----bütün" mantığı ie,yani tümdengelim-tümevarım yöntemini kullanarak öncelikle her bir kumanda elemanını çok yakından tanımaya,gerekirse içini açıp en küçük ayrıntısına kadar kavramaya (Bozuk bir kontaktör,termik,hatta buşonlu bir sigorta bulup),iç yapısından,bu fonksiyonlarını nasıl gösterip ortaya çıkardığını,bu görevini önce tekil olarak,bir kumanda panosundan bağımsız,tek olarak nasıl icra ettiğini araştırarak öğrenmeye çalışın.Daha sonra bunları basitten,karmaşığa doğru sıralı şekilde,pano üzerine monte ederek bağlantılarını yapıp tam olarak kavramanız gerekecektir.Şemalar çizerek,örneğin diğer kumanda elemanlarıyla yavaş yavaş,yine basitten,daha karmaşığa doğru adım adım bütünleştirin.Her elemanının görevini ayrı ayrı kavradığınızda,ilerde tek bir yapı (Bütün) şeklinde birleştirdiğinizde bir tim çalışması yapan bu elemanları bütün halinde kavramanız kolaylaşacaktır. Megep dökümanlarının motor kumanda elemanları,tekniği,sensörler,çeşitleri,vb. ile ilgili pek çok dökümanı mevcuttur.Buradan da çalışma prensiplerini tam kavramakta zorluk çektiğiniz kumanda elemanlarını tam olarak öğrenmeniz mümkündür.

Benzer şekilde basılı devreler üzerindeki elemanlara,genel tarzda,yani panoramik olarak baktığımızda,bu elektronik devre elemenlarıyla tek tek tanışmamışsak,yabancıysak eğer,bunları baskı devre üzerinde belirli belirsiz elemanlar karmaşası olarak görürüz çok doğal olarak.Ama her elemanı daha önceden araştırıp da iyice tanıma imkanımız,tecrübemiz de ayrıca bulunuyorsa,bütün bir devredeki bu elemanların,tek tek fonksiyonunu,toplu halde de,yine tek bir amaca hiznet için,gruplaşarak,işbirliği yapıp,örneğin lcd tv'nin,lazer printer devre kartının elemanlarını,devre üzerinde bir bütün olarak kavramamız kolaylaşacaktır.Kolay gelsin.

ilk bilmen gereken malzemelerin neler olduğu bence
start butonu
stop butonu
kontaktör
açık kontak
kapalı kontak
zaman rölesi
bide motor
bu elindeki malzemelerle istediğin her devreyi kurarsın
yeni başladıysan bu malzemelerin ne işe yaradığını öğren sonrada ekts çizim proğramını indirip örnek problemler çözüp similasyonda dene derim
bu problemleri internetten rahatlıkla bulabilirsin
takıldığın yerde yine sorarsın elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

Sayın arkadaşım öncelikle otomatik kumandayı bir kitap gibi düşün kitabı okumak için okumayı,okuyabilmek içinde harfleri bilmen gerekir.Bu harflerden kastım yukarıda arkadaşların bahsettikleri kadar kontak kavramını ,zaman rölelerini ,kontaktörler,start-stop-jog butonları,röleler,sensörler bunları öğrenmen gerekir.Ve sitede kumanda elemanları ile ilgili flash animasyonlar mevcut kumanda elemanlarının nasıl çalıştığına dair çok yardımcı olacaktır.Bulunduğumuz otomatik kumanda bölümündeki sabit konularada bak onlardanda destek alabilirsin.
malzemelerin ne işe yaradığını öğren sonrada ekts çizim proğramını indirip örnek problemler çözüp similasyonda dene derim
Bu işe başlayanlar için ekts programı ile daha iyi pekiştirirsin.Sitede bulunan bu konuda kendini kanıtlamış profesyonel arkadaşlarda soracağın sorulara ayrıntılı birşekilde cevap vereceklerdir.
Şimdiden kolay gelsin...

çalışmadan tecrübe olmaz ben okuldan sonra bir işe girdim ve boyum kadar kumanda panolarını ustam olmadan şemaya bakarak toplamakla başladım
otomasyon işi bulursan birkaç ayda uzmanı olursun

çalışmadan tecrübe olmaz ben okuldan sonra bir işe girdim ve boyum kadar kumanda panolarını ustam olmadan şemaya bakarak toplamakla başladım

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri