otomatik kumanda hakknda bilgi

sonhay

Üye
ben aslnda daha yeniyim ve bir büyügümden otomatik kumanda hakknda anlıyacagım tarzda bi acklama beklıyorum nedir otomatik kumanda nasıl yaplr yant vereblcek birisi varsa sevinirim

cevap gelmıcek herlde bide ben yanlıs bir mesaj yazmısım tasındı falan dediler mesajıma simdi benim üyelik gittimii?? yöneticilerden cevap beklıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ben aslnda daha yeniyim ve bir büyügümden otomatik kumanda hakknda anlıyacagım tarzda bi acklama beklıyorum nedir otomatik kumanda nasıl yaplr yant vereblcek birisi varsa sevinirim

sayın sonhay; otomatik kumanda hakkında anlayacağın tarzda bilgi istemeişsin, ama otomatik kumanda o kadar geniş kapsamlı bir konudurki, burada böyle bir iki mesajla anlatılır tarzda değil. ama kısaca ve özetle sana bir miktar bilgi vermeye çalışayım. kontakör, role (çeşitleri), sigorta, bobin, siviç, sensör, buton, valf, ........... vs. vs gibi devre elemanları ile çalıştırılacak makina ve benzeri aletleri çalıştırmak için tasarlanan devreler otomatik kumandadır.
fakat günümüzde otomatik kumanda ile pek uğraşan yok. çünkü artık yukarıda yazdığım devre elemanları insanlara kaba ve işçiliği fazla olarak görünüyor. bu yüzden çoğunlukla PLC ve otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. aslında plc de bir tür otomatik kumandadır., ve plc ninde de (eprom, logo,) gibi diğer programlayıcılarında temelinde otomatik kumanda vardır.

umarım yardımcı olabilmişimdir. selametle.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri