Otomatik kumanda ödevim

4ever001

Üye
Öğretmen Bügün Ödev Verdi Yardım

2 adet asenkron motorunun olduğu 1 sistemde 2 start 1 stop butonu bulunmaktadır 1 starta bastığımızda 1 motor ileri 2. motor geri dönmektedir 2.starta basdıqımızda 2.motor ileri dönmektedir.2.motor dönerken yeşil lamba yanacaktır Kumanda ve güç devresini çiziniz

BİLEN NE OLUR YARDIM

Son düzenleme:
çizeriz ama anlayana kadar devreye çalışacaksın hocan başka ödev verdiği zaman kendin yapacaksın

Kusura bakma ama ben öğretmenin olsam öncelikle bu süper "Türkçe'nden" dolayı seni tebrik ederdim. Benim Türkçemde bir sorun yok diyorsan böyle yazma gereğini neden hissettiğini sormalısın kendine. Burası internet ortamı olsa da, herkes kendine bir takma isim bulmuş olsa da sonuçta mesleki paylaşımın yapıldığı, senin yaşının 2-3 katı yaşında olan insanların ve ustaların olduğu bir yer. Diline saygın olmazsa bile düzgün yazarak soru sorduğun insanlara biraz saygını gösterebilirsin. Özellikle seni seçmedim bu cevabı verirken ama mesaj yazanların belki biraz dikkatini çeker ve daha düzgün yazmalarına sebep olur.

Soruna gelince bugün cevabını yollarım inşallah bir aksilik olmazsa.

alışmısız birkere normalde böyle yazmam sade internet ortamında böle yazıyorum ama kusura bakma genede bilen varsa yardım düzelttim
---
hlyahkan tamam çizim üstünde anlamaya calısacam bi cizebilsem

Moderatör tarafında düzenlendi:
fxly4.png

önemli değil jog butonunu M2 2MG kontaktörleri birbirini kısa devre yapmaması için koydum hocan onu sorabilir

kolay gelsin

kumanda devresi;
1.start butonuna bastığımızda M1 enerjilenir M2 ise jog butonunun kapalı kontakları üzerinden enerjilenir bu arada M1 ve M2 nin sürekli çalışması için start butonuna M1 in normalde açık kontakları paralel bağlandı butondan elimizi çeksekte M1 M2 çalışmaya devam edecek

2. starta basarken normalde kapalı kontakları açılarak M2 nin enerjisini keser açık kontakları ise kapanarak 2MG kontaktörünün enerjilenmesini sağlar. butonu bıraktığımızda M2nin tekrar enerjilenmemesi için 2MG kontaktörünün normalde kapalı kontakları seri olarak bağlandı 2MG enerjilendiğinde kapalı kontağı açılacağı için M2 hiçbir şekilde enerjilenmez, 2MG ninde sürekli çalışması için 2. start butonu normalde açık kontağı butona paralel bağlandı

motor yönünü değiştirebilmek için 2 fazı birbiriyle değiştirmemiz yetiyor. 2MG kontaktörü bunu yapıyor

M2nin enerjisi kesilmeden 2MG devreye girerse doğal olarak faz çakışması olur jogun kapalı kontağını ve 2MG nin kapalı kontağını seri bağlamamın sebebi bu 2MG enerjilendiği zaman M2nin enerjisini keser :)

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri