Otomatik kesim ahşap ebatlama makinası yardım

selamun aleyküm arkadaşlar burada yeniyim,ve mobilyacıyım kendi makinamı yapmaya karar verdim .
mekanik aksamı komple yapabilirim,ama elektrik ve otomasyona acemiyim biraz..
şimdi yardımınızı istediğim konu yapacağım makina kontrolünde plc gerekirmi yada daha basit bir şekilde nasıl çözebilirim kabaca bir çizim yaptım ekte yer verdim...limit sensör vs şeylerde gerekecek galiba
istediğim şey start butonuna bastığımda,,
1 numaralı piston malzemeyi sıkıştıracak...
2 numaralı motorlar çalışacak....
3 numaralı piston motoru havaya kaldıracak...
4 numaradaki redüktör kayış yardımıyla motorları sağa doğru harekete geçip kesim işlemini bitirecek ve motorlar stop edip 3 numaralı piston aşağı inecek ve1 numaralı piston malzemeyi bırakacak ve kesim motorları başlangıç noktasına geri dönecek bilmem anlatabildimmi acaba yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
ebatlama.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Motor olsun piston olsun her hareket sonuna sensör veya swich koymanız gerekir.PLC olmasada basit bir LOGO ile bu işi halledebilirsiniz.

Motor olsun piston olsun her hareket sonuna sensör veya swich koymanız gerekir.PLC olmasada basit bir LOGO ile bu işi halledebilirsiniz.
Yazimdada belirttiğim gibi sizin tabirleriniz bana yabancı gelebilir logo nedir mesela biraz daha açiklama yapabilirmisiniz

Programlanabilir bir otomasyon cihazı.PLC nin biraz daha basiti diyebiliriz.Giriş ve çıkışlar bu çihaza girilir ve algoritma proğramlanır.

Programlanabilir bir otomasyon cihazı.PLC nin biraz daha basiti diyebiliriz.Giriş ve çıkışlar bu çihaza girilir ve algoritma proğramlanır.
Plc daha iyi olabilir bir tanede touch panel koyarım dokunmatikle daha güzel durur değilmi

Şöyle söyleyeyim o zaman makina hazir olduğunda istanbuldan bir arkadaş bu elektrik ve elektronik kısminı montajını yaziliminı yapacak biri varmı acaba ücretinide öderiz neyse

Operatör panelini neden koyacaksınız.? Bence anlattığınız algoritmaya göre lüx

olmasada olur yani önemli değil işimi görecek sistem yeterlidir benim için şuan

Merhaba klasik kumanda ile çözüm kolay gelsin.
Kumanda.PNG Pnömatik.PNG Güç.PNG

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri