Otomatik Kayar Kapı Projesi (Resimli)

volcanoos

Katılımcı Üye
forum üyelerinden sayın tuncay'ın sakarya üniversitesi mekatronik bölümü bitirme projesidir. tamamen kendisine ait projedir. paylaşımı için teşekkür ederiz.

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Şekil 1 de görülen sistem modeli istenilen şartları yerine getirmesi için şu özelliklere sahip olması gerekir. Kapının açık veya kapalı olduğunu anlamak için SA1 ve SA2 sınır anahtarları nın şekildeki gibi yerleştirilmesi gerekmektedir.
Kapı önüne engel olup olmadığını tespit etmek için IR alıcı, verici , kapıyı uzaktan control etmek içinde RF uzaktan kumanda modülü kullanılmıştır. Kapıyı içeriden kontrol etmek içinde açma ve kapama start butonları ,acil bir durumda durdurmak içinde sistemin kumanda gerilimini kesecek acil stop butonu bulunmaktadır.

KAPININ ÇALIŞMASI

1- Kapı kapalı durumda RF verici butona veya start butonuna basılırsa kapı açılmaya başlayacak SA1 sınır anahtarı tahrik olduğu anda duracaktır.
2- Kapı açık durumda kapama butonuna basılırsa kapanmaya başlayacak SA2 sınır anahtarı tahrik olduğunda duracaktır3- Kapı açık pozisyonda ne kadar bekleyeceğini zaman rölesi üzerinden yapacağımız zaman ayarı ile belirleyip bu sure sonunda kapı otomatik olarak kendisi kapanacaktır.
4- Kapı kapanma sırasında önüne herhangi bir engel gelirse kapı duracak ve geri açılacaktır.

5- Kapı açılmaya başladığı andan bekleme süresi kadar flaşör led yanıp sönecek kapalı pozisyona geldiğinde sönecek

kapprojeuz0.jpg

66582089sx6.jpg

17042008001zw7.jpg

18042008001xc9.jpg

17042008km9.jpg

28042008001ly5.jpg

kapijn5.jpg

99687381jn8.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Güzel bir proje olmuş. PLC ile yapsaydın ne gibi artıları veya eksileri olurdu? Fiyatları bilmediğimden fiyat olarak röle ve kontaktörler ne kadar bilmediğimden soruyorum. başarılar

maliyet hesabı ve kumanda devresi eklenmiştir. gerekli bağlantılar yapıldığı zaman dc motor yerine ac motor kullanılarak gerçek kapı açma-kapama işlemi yapılabilir...

Bir de uzaktan kumandalısı olsa imiş süper üstü süper olurmuş

Gerçekten güzel bir uygulama. Tebrikler.

Ben resimdeki parçanın ne olduğunu anlamadım. Birisi yardımcı olabilir mi??

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    2.4 KB · Görüntüleme: 1,172
çok güzel olmuş bende buna benzer bi proje ödevi aldım ama motoru nereden bulacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri