otomatik kapı devresi için yardım istiyorum

chakrak

Üye
herkese merhaba ben kümesin için sabah kapıyı açıcak akşamda kapatacak basit bir düzenek yapmak istiyorum fakat bu işlerde pek becerim yok o yüzden bu güzel sitede üye oldum sizden yardımlarınızı bekliyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
konuyu biraz daha açabilirmisiniz lütfen

valfle çalışan pinomatik kol al bide röle ve bi zaman saati ile hallede bilirsin tabi kapının kapanacağı anda arada hayvanın sıkışmaması için bide simit sensör koyman lazım ama bu sistem bi kapı açıp kapama için pahalı olabilir

tırnaklı zaman saatleri elektrik kesintilerinde durur oysa entes meridyen röle kullan bir kere ayar yap

tırnaklı zaman saatleri elektrik kesintilerinde durur oysa entes meridyen röle kullan bir kere ayar yap

Tırnaklı zaman saatleri 72 saat rezervlidir.
Bu zaman saatine ufak bir devre ile sonsuz dişli ile küçük bir motor ile ileri geri otomasyon devresi yapılabilir.

arkadaşlar
sn; chakrak arkadaşımız için önerileriniz her ne kadar destek amaçlı olsa da tam anlamı ile çözüm sunmuş değil. Arkadaşımız nasıl bir çözüm buldu. bilmiyorum ama Çözüm önerileriniz de bir konuyu atlıyoruz.
Bildiğiniz gibi Tırnaklı zaman saatleri ile devre tamamlanarak motorun bir yönde çalışması başlatılmaktadır. Zaman saati ile Sabah açılan kapı, Akşam için ayarlanan zaman da kapanması için motorun da Sabaha göre ters yönde bir dönüş yapabilmesi gerekiyor.
Bu işte asıl sıkıntı burası ve bu konuda devre şemaları konusunda benim de aynı sorunum bulunduğundan yardımlarınızı bekliyoruz.

konuyu biraz daha açabilirmisiniz lütfen
Selam
Bütün gece kümeste kapalı kalan Tavukların sabah gün ışıması ile dışarı çıkarmak ve akşam da içeri girince 30x30 cm ebatlarında kayar bir kapıyı kapatmak gerekiyor. kümesten uzak olduğumdan bu işi otomatik yapmak istiyorum. asıl sorun motorun bir yöne dönüşünden sonra akşam ters yöne dönerek kapıyı kapaması işi için DC motor ve devreye ihtiyaç var. ilgin içi teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri