Otomatik hiz ayari

mustican20

Üye
Değerli meslektaşlarım
Çalıştığım iş yerinde makinanın çektiği ampere göre hızını yavaslatip hizlandirmasini istiyorum bi türlü çözüm bulamadım

Not:amperini ölçecegimiz motorda hız kontrol yok hız kontrol amperini ölçecegimiz desterenin bağlı olduğu motoru ileri geri yürüten motorda mevcut
Desterenin amperine göre destereyi ilerleten motorun hızını otomatik ayarlayacak bi sistem kurmak istiyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ben buna benzer işlemi, mermer kesme makınasında yapmıstım. Mermer blokda taş gelırse veya sürücü cok ılerlerse, sürücü motor yavaslatılıyordu.
Ana motor akımını gösteren bır ampermetrenız olması gerek. Ve buna baglı akım trafosuda..
O zamanlar, kontaklı ampermetreler yoktu. Entes veya kael de var) Ana motorun Akım trafosunun sekonderını bu ampermetrden gecırın. Motorun etıket etkıet akmına set edın. Çift kontaklı ampermetre kullanacaksınız. Alt ve ust lımıtlerı ayarlayın. Mesela ; motor 100 amper olsun. 95 amperde ust lımıtden acık kontak (NA) versın. Bununla hız kontrollu surucu motorun yavaslatma kontaklarına girin. 90 ampere geldıgınde de. alt lımıt kontak versın.Sürücü motorunun hız veren kontaklarına komut verın. Ara degerlerde, surucu aynı degerde kalacaktır.Sürücünüzde , butonla hızlanma yavasla baglantıları oldugunu varsayıyorrum Marka model bilemedıgımden genel anlattım. Veya, operatöri devamlı ampermetreye bakarak, manuel butonlarla sürücüye kumanda edecektir. Butonla veremeıyorsanız, hız potundan ayarlıyacak.

ACS712 diye bir chip var,20 ampere kadar ölçüm yapabiliyorsunuz.

Bir motor veya benzeri bir servo değişken hızlı hareket yapabilir mi? Ben de çözümünüzü merak ediyorum.

Değerli meslektaşlarım
Çalıştığım iş yerinde makinanın çektiği ampere göre hızını yavaslatip hizlandirmasini istiyorum bi türlü çözüm bulamadım

Not:amperini ölçecegimiz motorda hız kontrol yok hız kontrol amperini ölçecegimiz desterenin bağlı olduğu motoru ileri geri yürüten motorda mevcut
Desterenin amperine göre destereyi ilerleten motorun hızını otomatik ayarlayacak bi sistem kurmak istiyorum
plc var ise akımı bilgisini 0 10 volta çevirip istediğiniz hız ayar yapabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri