Otomatik cam moturunu nasıl kontrol edebilirim

multilaz

Üye
Merhaba ustalarım.Otomotiv teknolojisi bölümü okuyorum.Geçtiğimiz günlerde elektrik hocam bana proje ödevi verdi.ödev konusu okulda bulunan kartal modelindeki aracın manuel cam sistemini otomatik yapmak.ilk önce kolay göründü işin kolayına kaçmak hazır alıp takarım fikri gelişti zihnimde malum öğrenci zihniyeti işte :p ama tutmadı tabiki...Hoca bana mekanik olan parçaları hazır kullanabileceğimi ancak elektronik sistemini kendimin yapmak zorunda olduğumu söyledi.yapmam gereken şey:

cam en üste çıktığı ve en alta indiği zaman motor zorlandığı anda devre motora giden elektriği kesecek.internette araştırdım elime ciddi bir bilgi geçmedi zorlanan motora nasıl bir uygulama yapmalıyız bir çok elektronikçiye sordum umutsuz dediler yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar

illa ki motorun zorlanmasına göre mi yapmak zorundasın bu işi bilmiyorum.
ama eğer farklı yöntemlerde olabilecekse en alt ve en üst noktalara koyacağın birer tane sensörle bu işi kolayca çözebilirsin.

otomatik cam kaldirma mödülleri var piyasada satılan devrelerini internetten ara incele büyük ihtimal bunlarla ilgili roleler.

illa ki motorun zorlanmasına göre mi yapmak zorundasın bu işi bilmiyorum.
ama eğer farklı yöntemlerde olabilecekse en alt ve en üst noktalara koyacağın birer tane sensörle bu işi kolayca çözebilirsin.

hoca motorun zorlandığı anda durması gerektiğini söyledi ancak tabiki böyle bir sensör varsa sizin yönteminizi de deneyebilirim.ama bu sensörün ne sensörü olacağını bilmiyorum

otomatik cam kaldirma mödülleri var piyasada satılan devrelerini internetten ara incele büyük ihtimal bunlarla ilgili roleler.

hocam nette araştırdım modüllerin devrelerini hepsi karışık ve benim istemediğim özelliklerde mevcut düğmeye bir kere basıldığında camı otomatik kapatma gibi :(

Araştırıyorum. İlla motor zorlandiği zaman mi kesicek yoksa zamanli tetikleyici olsa olmaz demi ?
elimde bir cam modulu var devreleri kontrol ediyorum.

cam en üste çıktığı ve en alta indiği zaman motor zorlandığı anda devre motora giden elektriği kesecek.internette araştırdım elime ciddi bir bilgi geçmedi zorlanan motora nasıl bir uygulama yapmalıyız bir çok elektronikçiye sordum umutsuz dediler yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar

Bu işin ümitsiz olduğunu söyleyen elektronikçiler neden böyle söylemişler merak ettim.
Aslında yapacağın iş çok basit, motora seri düşük değerli bir direnç bağlayacaksın, sıkışmayı da bu direnç üzerine düşen gerilimin akıma bağlı artışını kullanarak motoru durduracaksın. Öyle çok karışık devrelere, pahalı akım sensörlerine bu gibi basit bir iş için gerek yok.

Koşullara göre yani motor akımın ve buna karşılık sıkışma anında direnç üzerinde düşen gerilimin değerlendirmeye yeterli olup olmamasına göre bu gerilimi op-amp ile yükseltmen gerekebilir ya da doğrudan kullanabilirsin.

Fakat şu aşamada ortada hiçbir ayrıntı olmadığı için sıkışma ile durdurmaya dair birşey önermek mümkün değil.
Cihazın tamamını kapsayan hazır devre-kod vs. vermek de hazırcılığı teşvik etmek olur - ki o da bize ters...

Burada önce yapman gereken şu: Motoru buton kontrolüyle sağ-sol sürmek için ne tür bir devre düşündün? Önce bu devreyi hallet, devreni oluşturduktan sonra biz de sıkışma olduğunda hareketi nasıl sonlandıracağını tarif edelim.

mikro işlemcilerin komparator ozellıgı kullanılarak ıstedıgınız olay fazladan malzeme kullanılmadan yapılabılır.komparatoru(karsılastırıcı) bı arastırın ıstersenız

hoca motorun zorlandığı anda durması gerektiğini söyledi ancak tabiki böyle bir sensör varsa sizin yönteminizi de deneyebilirim.ama bu sensörün ne sensörü olacağını bilmiyorum
şöyle bir durum var en üst ve en alt noktaya koyacağın birer switchle bile halledilebilir basitçe. ayrıca birde dil kontaklar var. cam sigortalara benzer görünüşte etrafına akım geçen bir kablo sardığın zaman belli akım değerinde kontak geçirmeye başlıyor(manyetik alandan dolayı), yani bir nevi anahtarlama yapıyor. bundan da faydalanabilirsin diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
hocanızın verdiği ödev motorun zorlandığı zaman durması gerekiyor yani sviç ve sensör öneren arkadaşlar için söylüyorum projenin amacı motorun zorlandığı zaman durmak.Sana sunu önerebilirim, gazaltı kaynak makinalarında kullanılan tel sürme kartları var 100 tl falan olması lazım eğer bulabilirsen böyle birşey ayrıca hem motorun hızını ayarlarsın hemde motorun zorlandığı zman durdurabilirsin ayrıca söyle birşey var eğer illaki devreyi kendin yapacaksan minik akım trafoları var bunlardan alman gerekir akım trafosundaki amaç örneğin x kadar akım çektiği zaman motor enerjisi kesilsin tabiki bunun içinde akımı belirleyebileceğin bir devre hazırlaman gerekli kaynak makinası fabrikamız var eğer ki kartlarla alakalı bir bilgi istersen kartın resmini çekip paylaşabilirim.şunuda hatırlatmak isterim hazır kart öneriyorum ama bence sen bu kartın yapılışını '' tel sürme kartları'' olarak araştır hazır alma derim sana, şuan belki hazır alabilirsin ama öğrenmem bakımından senin için kötü olur ne kadar çok araştırır kendin birşeyler yaparsan o kadar iyi öğrenmiş olursun ve okulun bitince iş hayatında bilen birisi olarak daha rahat olursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri