otomatik bt134 le lamba yapmak

elector-

Üye
selam arkadaşlar
bana acil olarak brx49 tristör +1M ohm direnç +ldr kullanarak bir de 15 watt ampül kullanarak alternatif akımda 220 volt ile devre yapmam lazım .
elimdeki devrede lazım olan brx 49 tristörü yerine elektronikçi arkadaş bt 134 (triyak ) verdi.
uçlarını tespit edemiyorum. O da tespit edemedi .
Bu BT 134 acaba brx 49 yerine kullanılabilir mi ?
eğer kullanılabilirse , uçlarını nasıl tespit edeceğim ?çok önemli acil ve detaylı cevaplarınızı bekliyorum.
Eğer bu proje olmazsa derhal değiştirmem lazım , bu kez de bana basit bir devre verebilirseniz çok memnun olacağımilginize şimdiden teşekkürler

Bt 134 ün kılıf şekli, triyakın yazıları sana bakacak şekilde tutarsan en soldaki uç A1 ortadaki uç A2 ve en sağdaki uç Geyt ucudur.

Son düzenleme:
bilgilerin için çok teşekkürler değerli onur kardeşim, fakat ben dün bu devreyi yaparken gördüm ki aydınlık ortamda çalışıyor karanlık ortamda da lamba sönüyor.
istediğimin tam tersi oldu yani.
tristör brx 49 kullanmadan bu iş olmayacak gibi.
pazartesi teslim etmem lazım. öyle görünüyor ki başka bir proje bulmalıyım. bulunduğum şehirde brx 49 tristörü bulamıyorum çünkü. onun yerine de triyakın kullanılmasının işe yaramadığını gördüm:(
başka ne önerebilirsiniz ?

Şemayı forma koyarsan eloktronikçi arkadaşlar yardımcı olur sanırım çünkü ufak değişiklikle halledilebilir bir olay.Ama sana başka bir çözüm yoluda söyleyebilirim fakat bu yol,kulağımızı tersten tutmak gibi birşey.İstersen uygulayabilirsin, şimdi devrede lamba yerine bir röle tak ve bu rölenin normalde kapalı kontağından lambayı enerjilendirirsen sorunun çözülmüş olur.

bilgilerin için çok teşekkürler değerli onur kardeşim, fakat ben dün bu devreyi yaparken gördüm ki aydınlık ortamda çalışıyor karanlık ortamda da lamba sönüyor.
istediğimin tam tersi oldu yani.
tristör brx 49 kullanmadan bu iş olmayacak gibi.
pazartesi teslim etmem lazım. öyle görünüyor ki başka bir proje bulmalıyım. bulunduğum şehirde brx 49 tristörü bulamıyorum çünkü. onun yerine de triyakın kullanılmasının işe yaramadığını gördüm:(
başka ne önerebilirsiniz ?
şemayı koysaydın keşke tam bana lazım olan devre

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri