Otomat Kapı Kilidi Sorunu

gcbedir

Üye
Merhaba hepinize. Siz değerli üyelerin yardımına ihtiyacım var.

Merdiven lambasına basınca ya da lamba kendi sönünce otomat açılıyor. Her 4 5 basıştan birinde oluyor bu. O kadar uğraştım ki anlatamam.

Zincirsiz Kale otomatı taktım yeni. Otomat sorunlu sandım değiştirdim. Trafo sorunlu dedim yenisini aldım. Yenisi de bozuk dedim değiştirdim. Merdiven aydınlatması sorunlu dedim otomatı değiştirdim. Yenisi arızalı dedim değiştirdim tekrar. Komple yeni kablo çektim. 200 lira sadece kablolara verdim. Yok olmuyor. Tüm anahtarları değiştirdim. Ama sorun aynı, aynı, aynı. En son elektrikçi çağırdım ve bana 600 lira ücret çıkardı. 600 lira çok yüksek bir rakam benim için. Komple tesisatı baştan değişeceğiz dedi. Daha önce böyle bir sorun yoktu. Sadece eski zincirli otomat artık dilini geri çekmiyordu onu değiştirmek istedim, değiştirdim de.

Sizlerin yardımına, fikirlerine ihtiyacım var. Okulunu okumadım, bir yerlerde de çalışmadım ama elektrik işini amatörce yapabilirim. Sadece okuyarak ve sizin gibi değerli insanların tecrübelerinden faydalanarak bu küfletten kurtulmak istiyorum. Lütfen uzun yazdığım için kusurumu bağışlayın. Süreci sizlere tam anlatmak niyetindeyim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba hepinize. Siz değerli üyelerin yardımına ihtiyacım var.

Sizlerin yardımına, fikirlerine ihtiyacım var. Okulunu okumadım, bir yerlerde de çalışmadım ama elektrik işini amatörce yapabilirim. Sadece okuyarak ve sizin gibi değerli insanların tecrübelerinden faydalanarak bu küfletten kurtulmak istiyorum. Lütfen uzun yazdığım için kusurumu bağışlayın. Süreci sizlere tam anlatmak niyetindeyim.
Merhaba,
Öncelikle elektrik amatörce yapılacak bir iş değildir. Bu mesleğe okullusu, alaylısı hayatlarını adıyor ve yıllar içinde bilgi sahibi oluyor.
Sanılanın aksine elektrik yoldan geçenin yapabileceği bir iş olmayıp sonsuz teknik bilgi, yerine göre matematiksel hesaplamalar gerektiren, özel bilgi ve beceri isteyen kapsamlı bir alandır.

Sizin konunuza gelirsek;
İşin başında konuya hakim bir elektrikçi çağırsaydınız iş bu kadar büyümeyecekti belki.

Her şeyden önce merdiven otomatiği 220V ile çalışır, kapı otomatiği ise 12/15 V yani zayıf akım ile. Tesisatları farklı kanallardan ve buatlardan geçer.
Arızanızın en olası nedeni kapı otomatiği tesisatında zaman zaman kısa devre yapan bir yer olması. Nem, ıslaklık, açık kablo vs gibi pek çok nedeni olabilir.
Yapabileceğinize inanıyorsanız buyrun size ne arıyacağınıza ilişkin bilgi..
Size nacizane önerim konuya hakim başka bir elektrikçi çağırıp arızayı bulmasını talep etmeniz olacaktır.

kapı otomatı 220 volt beslemesine 100nf 400 veya 450 volt kondansatör takıp deneyin.

kapı otomatı 220 volt beslemesine 100nf 400 veya 450 volt kondansatör takıp deneyin.

Bugün elimdeki malzemelerden aradım buldum bir tane yeşil renkli 100nf 400v kondansatör ve dediğinizi yaptım. 50 kere denedim 1 kere bile hata vermedi. Şu olay için 500 lira isteyen, para vermeyip beni çağıran ailemin işini görmek isteyen ben çağırınca "600 oldu artık" diyen usta da artık taş yesin ne diyelim.

Amatör olmak bu işte. Nerede püf nokta var bilmiyorum. Eve gelen ustalar yüzünden her işten anlar olduk. Koca atölye kurdum "ağbiii tesisat değişecek" diyen ustalar yüzünden. Arızayı genelde tespit edemem ama sizin gibi şunu dene derse el yeteneğim var yaparım.

Basit bir su borusu çatlağına 300 lira "tesisat değişecek abi" diyenler yüzünden pprc kaynak makinesi alıp kendi kaynağımızı yapar olduk.

2 tane demir kesip kaynatmaya 250 lira isteyen demirci yüzünden kaynak makinesi ve canavar alıp her işi yapar oldum.

Hiç alakam yok bu işlerle. İşim bu değil yani. Okulunu da okumadım. Ama taraçada koca oda yaptım belki 20 bin liralık malzeme var içinde.

Yukarıda arkadaş iyi güzel diyor. Ama işte bu zihniyet yüzünden kendi işimizi kendimiz görüyoruz.

Allah razı olsun hocam sizden. Şu kadar basit bir olay için sinirlerimi hoplatan sözde usta da elektrikçi siz de. İşte her türlü meslekte her türlü insan olabiliyor.

Merhaba,
Öncelikle elektrik amatörce yapılacak bir iş değildir. Bu mesleğe okullusu, alaylısı hayatlarını adıyor ve yıllar içinde bilgi sahibi oluyor.
Sanılanın aksine elektrik yoldan geçenin yapabileceği bir iş olmayıp sonsuz teknik bilgi, yerine göre matematiksel hesaplamalar gerektiren, özel bilgi ve beceri isteyen kapsamlı bir alandır.

Sizin konunuza gelirsek;
İşin başında konuya hakim bir elektrikçi çağırsaydınız iş bu kadar büyümeyecekti belki.

Her şeyden önce merdiven otomatiği 220V ile çalışır, kapı otomatiği ise 12/15 V yani zayıf akım ile. Tesisatları farklı kanallardan ve buatlardan geçer.
Arızanızın en olası nedeni kapı otomatiği tesisatında zaman zaman kısa devre yapan bir yer olması. Nem, ıslaklık, açık kablo vs gibi pek çok nedeni olabilir.
Yapabileceğinize inanıyorsanız buyrun size ne arıyacağınıza ilişkin bilgi..
Size nacizane önerim konuya hakim başka bir elektrikçi çağırıp arızayı bulmasını talep etmeniz olacaktır.
her soru sorana elektrikçi önereceksek forumun manası nedir:((

her soru sorana elektrikçi önereceksek forumun manası nedir:((
Burası meslek öğrenme yeri değildir. Şahsi davranışım; Basit, kolaylıkla yapilabilecek, aşağı yukarı herkesin zorlanmadan, tehlike yaratmadan yapabileceği işlemler hakkında meslek gurubu dışındaki kişilere yardım etmeye çalışırım. Bu gurupta yer aldığını anladığım kişilerin bilgi ve beceri yetileri dışında kalan sorunlarının çözümü için hem güvenlik hem de profesyonel meslek ahlakı anlayışım çerçevesinde profesyonel yardım almaları gerekliliği konusunda yönlendiririm.
Meslek gurubunda yer aldığını anladığım veya beyan eden kişilere ise tamamen açık bilgiler ile yardımcı olmaya çalışmaktan çekinmem.
Forum gerçeğinin "bana göre" anlam içeriği budur.
Siz dileginizce davranabilirsiniz.

Burası meslek öğrenme yeri değildir. Şahsi davranışım; Basit, kolaylıkla yapilabilecek, aşağı yukarı herkesin zorlanmadan, tehlike yaratmadan yapabileceği işlemler hakkında meslek gurubu dışındaki kişilere yardım etmeye çalışırım. Bu gurupta yer aldığını anladığım kişilerin bilgi ve beceri yetileri dışında kalan sorunlarının çözümü için hem güvenlik hem de profesyonel meslek ahlakı anlayışım çerçevesinde profesyonel yardım almaları gerekliliği konusunda yönlendiririm.
Meslek gurubunda yer aldığını anladığım veya beyan eden kişilere ise tamamen açık bilgiler ile yardımcı olmaya çalışmaktan çekinmem.
Forum gerçeğinin "bana göre" anlam içeriği budur.
Siz dileginizce davranabilirsiniz.
Philosophum non facit barba
Age quod agis !

Philosophum non facit barba
Age quod agis !
Yabancı bir dil kullanacaksanız kopyala yapıştır yeterli olmayacaktır. Dilin gramerine hakim olduktan sonra kullanmanızı öneririm. Aksi halde anlam kaymaları kaçınılmazdır.
Hoşçakalın.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri