Otomasyonda kullanılacak sensör arıyorum

rtemel38

Üye
Merhaba arkadaşlar; Yardıma ihtiyacım olan bir konu var.
Mekanik bir sistemin, xy koordinatlarında hareketini PLC ile kontrol etmek istiyorum.
Sistemin x ve y ekseninde hareketini iki ayrı motorla sağlıyorum.
Motorları PLC yardımıyla ileri ve geri yönde sürerek sistemin xy koordinat düzleminde hareketini kontrol etmek istiyorum.
Benim içerisinden çıkamadığım konu aslında bu sistemde kullanmam gereken sensörle ilgili.
Sistemin xy koordinatının neresinde bulunduğunu bilmem gerekiyor.
Fakat bunun için ne tür bir sensör kullanmalıyım bilemiyorum.
Benim düşündüğüm çalışma biçiminde bir sensör olsa bu işi çözecem ama ne kadar aradım bulamadım.
Bir şeriti takip ederek şeridin neresinde bulunduğu hakkında bilgi üreten bir sensör düşünmüştüm.
Ama böyle bir sensör varmı bilmiyorum. Sensörler hakkında da fazla bir bilgim yok.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
İlla ki bu şekilde bir sensör olsun demiyorum işimi görecek bir yol arıyorum yardımlarınızı bekliyorum.
Yapılacak yardımlara şimdiden teşekkür ederim.

sn. rtemel38 bahsettiğiniz sistemin hareketini sağlayacağınız motorlarınızın özellikleri nelerdir?, PLC ile nasıl sürmeyi düşünüyorsunuz?

Dediğin tarzda sensorler var. Duz bir cubuk, enkoder gibi veri uretiyor.

Servo motor kullansan, o tip bir sensore ihtiyacin kalmayabilir.

Sn. orhann step motor kullanmayı düşünüyorum.plc ile motor arasında da simensin bi motor sürücüsünü kullanmayı düşünüyorum.

Emrah hocam servo motorlardan pek anlamadığım için bişey diyemeyeceğim.bi kaynak taavsiye ederseniz oradan okuyup bilgi sahibi olabilirim.Bu arada bu bahsettiğiniz sensörün adı filan var mı acab

Moderatör tarafında düzenlendi:
Incremental ve Absolute "Encoder" olarak araştır.

Emrah hocam servo motorlardan pek anlamadığım için bişey diyemeyeceğim.bi kaynak taavsiye ederseniz oradan okuyup bilgi sahibi olabilirim.

Step motorun enkoderlisi gibi dusunebilirsin. Basit bir arama ile Internette bolca kaynak bulunabilir, cok bilinen bir konu

aradığınız "sensör"e encoder deniyor. Motor miline takılabilecek, dairesel olarak motorun pozisyonunu size bilgi olarak veriyor. Bir tur kaç mm olduğunu bildiğiz için X veya Y ekseninde nerde olduğunuzu hesaplayabiliyorsunuz. Diğer yandan cetvel de denen linear encoder'ler ise size doğrudan pozisyon bilgisini veriyor. Optik, manyetik veya direnç ölçerek çalışan modelleri var. Uygulamanızın gerektirdiği hassasiyete göre seçim yapmanız gerekir. Absolute ve incremental iki tiptedirler. Absolute tipi bir referans noktasına gitmeye gereke kalmadan çalıştığı anda bulunduğu pozisyonu verebilir. Incremental tipte ise sisteme enerji verdikten sonra bir referans sensörüne kadar hareket ettirilip, o noktayı "0" pozisyonu kabul ederek "0" noktasına göre pozisyonu ölçüyor. Servomotorlar kendi enkoderleri ile geliyor. Bazen mekanik olarak servolara bile ikinci enkoder bağlanabiliyor.

sizin istediginiz iş için uygun sensörler tabıkı var bant takıp eden sensörlerde piyasada mevcuttur eğer sensör arıyorsanız int çeşitli sensör markalarının katologlarını indirip araştırabilirsiniz

piyasa araştırması yaparken uzak doğu malı almamaya dikkat edin benim bir keresinde başıma geldi çok dayanıksızlar avrupa malı almanı tercih ederim

Incremental ve Absolute encoder ile yapabilirsin ayrıca plc de anaolog giriş kullanarak potonsiyometre tipi cetvellerden faydalanabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri