Otomasyon Projelerinin Standartları Ve Proje Ücretlendirmesi Hk.

Herkese iyi forumlar, Ben endüstriyel otomasyon plc programlama üzerine 2 yıldır çalışan bir otomasyon mühendisiyim, plc kullanarak yada röle kumanda devre tasarımıyla makina otomasyonu yapmaktayım ancak merak ettiğim bir konu var , bu otomasyon projelerinin bir standardı yada uyulması gereken belli kuralları var mıdır?
Sistem çalıştıktan sonra devrenin tasarımının nasıl olduğuna kimse karışamaz mı ?

Bir başka konu ise şu an maaşlı çalışıyorum ancak yapılan makinalarda servolu olsun servosuz olsun ,şu ana kadar benden istenilen her sistemi her makina otomasyonunu bir şekilde altından kalkarak yaptım yapıyorum. Aldığım maaş yaptığım işe göre düşük kaldığını düşünüyorum (3200TL) bu otomasyon projelerinin ücretlendirilmesi nasıl yapılıyor hiç bilmiyorum bana bu konuda bilgilendirici yardımda bulunur musunuz? Bilmeden piyasayı düşürüyor bile olabilirim ancak dediğim gibi 2 yıldır çalışıyorum ve daha toy bir mühendisim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Emniyet Otomasyonlarını araştırman ya da bir şekilde kendini öyle işlerde bulman gerekiyor.
Çalışıyorsa doğrudur mantığı, "denetlenmeyen ama çalışan uygulamadır".
F tipi plc lere bakabilirsin.
Emniyet plc gurubuna giren plcleri ve sensör gibi ekipmanları inceledikçe kafanda belirecektir.
Örneğin: Dijital sinyallerde NC kontak kullanmanın mantığı ve Analoglarda 0-20 dururken 4-20 kullanmanın mantığını öğrendiğimizde herşey sadece çalışsın değilmiş demeye başlıyoruz.

Piyasayı düşürüyosun.
Umuram daha çok kazanırsın.

en düşük memur maaşının bile 3000 liranın üzerinde olduğunu düşünürsek piyasayı düşürdüğünüz doğru ama piyasa da belli zaten.
diğer sorunun cevabını bilmiyorum.

Emniyet Otomasyonlarını araştırman ya da bir şekilde kendini öyle işlerde bulman gerekiyor.
Çalışıyorsa doğrudur mantığı, "denetlenmeyen ama çalışan uygulamadır".
F tipi plc lere bakabilirsin.
Emniyet plc gurubuna giren plcleri ve sensör gibi ekipmanları inceledikçe kafanda belirecektir.
Örneğin: Dijital sinyallerde NC kontak kullanmanın mantığı ve Analoglarda 0-20 dururken 4-20 kullanmanın mantığını öğrendiğimizde herşey sadece çalışsın değilmiş demeye başlıyoruz.

Piyasayı düşürüyosun.
Umuram daha çok kazanırsın.

Bu tarz kullanım yöntemlerini uygulama yaptıkça merak ederek araştırıp öğreniyorum daha bilmediğim epey konu vardır ancak benim merak ettiğim

örnek: acil stop butonuna basıldığı zaman makina durması mı gerekir veya başlangıç konumuna geri mi dönmesi gerekir gibi, yada elektriğini kesip makinayı enerjisiz mi bırakmalı.

örnek: üretilen makinada asgari korunma devreleri güvenlik devreleri vs. neler olmalıdır çarpılmaya veya el kol sıkışmasına karşı sensörler koymak zorunlu mudur ?

örnek: otomasyon projesini türkiye de üretilen bir makinaysa hangi normlara göre çizmek gerekir yada böyle bir zorunluluk var mıdır.

Bunlar gibi makina genelinde imalatta uyulması gereken kurallar nelerdir gibi.

en düşük memur maaşının bile 3000 liranın üzerinde olduğunu düşünürsek piyasayı düşürdüğünüz doğru ama piyasa da belli zaten.
diğer sorunun cevabını bilmiyorum.

Piyasa genelinde bir firmaya bağlı çalışan otomasyon mühendisleri ücretleri ortalama nedir, sabit maaşlı mı çalışırlar yoksa proje başına aldıkları ücret üzerinden mi çalışırlar, sabit maaşlı çalışıp proje başına primde alabilirler bu konuyu merak ediyorum.

yorumlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba @Thesquealer
makinenin risk sınıfına göre cihazlar seçilir.
Cihazların sayısı ve türü belli olduğunda buna uygun emniyet plc veya emniyet rölesi belirlenip kullanılır.
Acil stop mesela senin yapıyorum dediğin o motion işlerinde sürücünün sto kullanarak move_absolute bloğunu kullansan bile dec zamanını işlemeden durmasını sağlar.
Taki şartlar emniyet kurallarına uygun hale getirilene kadar.
Emniyet işleri dipsiz kuyu. Yaptığın işlerde kurulu güce dayalı çift kontaktör ve acil stoplarına emniyet rölesi ve reset sistemi yap geç. Motionda risk fazla ise STO kullan gerisini emniyet işleri yaparsan zaten zorla öğretip zorla yaptırıyorlar teslim edemiyorsun :)

http://www.donusumtr.com/sayfalar.asp?LanguageID=1&cid=6&id=55&id2=59

https://docplayer.biz.tr/18865527-Pilz-emniyet-otomasyon-egitimleri.html

Son düzenleme:
..piyasayı düşürmüyorsun..piyasa zaten düşük.."ben bu maaşa çalışmam " diyerek piyasa yükselmez..ekonominin kendi kanunları var..birde bizdeki kanunlar var..ikisi birleşip maaşı belirliyor..

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri