Otomasyon Panosunda Cam sigorta kullanımı

Katılım
15 Ağu 2017
Mesajlar
252
Puanları
6
Arkadaşlar Merhaba ;
PLC kontaktör vb. olan otomasyon panomuzda 24vdc güç hattını bölümlendirirken cam sigortalar ile ayırıyoruz. Mesela plc nin beslemesine 1 cam sigorta başka elemanın beslemesine başka bir cam sigorta gibi. Fakat neden cam sigorta kullandığımız hakkında bir bilgim yok.Bunun özel bir sebebi mi vardır ? yoksa normal otomat sigorta da kullanılabilir mi ? Cam sigorta nelerde kullanılır ?
 
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

memocan_55

Üye
Katılım
7 Eki 2010
Mesajlar
163
Puanları
31
Konum
Ankara
Normal otomat sigortalar alternatif akım içindir.
Doğru akım için olan otomatik sigortalarda var elbette ama fiyatı cam sigortaya oranla pahalı bu yüzden cam sigorta tercih ediliyor
 

memocan_55

Üye
Katılım
7 Eki 2010
Mesajlar
163
Puanları
31
Konum
Ankara
Buşonlu sigortalar otomatik sigortalara göre daha hızlı tepki verirler akım sınırı aşıldığı an içindeki tel erir. Otomatik sigortalar öyle değil ama belirli bir kat sayıları var atmak için mesela C16 A bir sigorta belirli bir süreliğine 3 katına kadar akım geçişine izin verir ama buşonlu sigortada bu olay yoktur.
 

Forum istatistikleri

Konular
118,104
Mesajlar
832,137
Kullanıcılar
429,483
Son üye
yunusalkaya

Yeni konular

Üst