oto yakıt göstergesi led'li yapma

tetik_23

Üye
Merhaba arkadaşlar;
Benim 1996 Euro civic aracım var yedek parça sıkıntısı büyük olduğundan bozulan yakıt göstergesini ledli göstergeye çevirmek istiyorum.
Buna göre şamandıradan gelen ohm farkına göre 5 adet led yakmak istiyorum, yani en tepe noktadaki şamandra ohm değerinde tüm ledler en alt seviyede sadece tek led yakmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim veya nereden satın alabilirim.

sanırım istediğiniz devre vu metre devresi ile de yapılabilir gaoogle da bolca şema mevcut kolay gelsin

Bu vu-metre ohm değerine göre mi çalışıyor ?

Vumetreler gerilimdeki dalgalanmayı takip eder.

Şamandıradan gelen bilgi nedir bilmiyorum. Depodaki yakıt miktarına göre voltaj veriyorsa vumetre devresi ya da vumetre benzeri bir devre ile yapabilirsiniz.

Depoda şamandıralı bir potansiyometre devresi varsa ve bir direnç değişimi söz konusuysa bu bilgiyi bir mikrodenetleyice okutturup okunan bilgileri ledli göstergeye aktaracak bir programa ihtiyacınız olacaktır.

Alternatif olarak programa gerek kalmadan opamplı ya da transistörlü bir devre ile de bir kaç ledi depodaki yakıt miktarına göre yakıp söndürebilmek mümkün.

Daha bir çok şekilde yapılabilir. Elinizde hazır devre var mı derseniz yok. Tasarlanması gerek. Emek lazım.

Anladım ben onu ☺ ben 1-2 güne şamandırayı söküp ölçüm yapacağım Size dönerim tekrardan
Teşekkür ederim

malüm çinliler bunada el atmışlar, link (40TL)
HTB1RZEGSXXXXXcPaFXXq6xXFXXXn.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri