Oto elektrikten anlayan bakabilir mi? (şarj dinamosu hakkında)

burhanulu

Üye
Basit bir sistemi olan anadol aracımın şarj lambası yanmaya başladı. Dinamo arızalı diye dinamoyu söküp elektrikciye götürdum. Stator ve diyotlari değişti, test edip bana verdi. Dinamoyu geri taktım ve kontağı açıp aracı çalıştırınca ışığın yine yandığını gördüm. Elektrikciye sordum, dinamo sağlam dedi. Getir bakalım dedi ama aracı çekmem gerek ve o da biraz uzun iş.

Dinamo bağlantısı şu sekilde:

Dinamo nun 67 Nolu ucu, konjektorun 67 Nolu ucuna bagli

Dinamo in ortadaki ucu, konjektorun 15 Nolu ucuna bağlı.

Konjektorun 15 Nolu ucu, gösterge lambasının bir ucuna bagli

Lambanın diğer ucuna da kontaktan gelen elektrik bagli

Dinamo ana girişi akuye bağlı ve konjektör de saselenmis. Bu sistemle yıllardır çalışıyor.

Ayrıca konjektör arızalı diye yenisi ile değiştim.

Arkadaşlar sorun nerede olabilir ki aracı çalıştırınca lamba sönmüyor ve araç da şarj etmiyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bağlantıda hata yapmış olabilirmisiniz? Anlattığınız simtemde akünün şarj olup olmayacağını da, şarj lambasının yanıp yanmayacağını da konjektör belirler. Konjektörü değiştirdim demişsiniz birebir aynı konjektörümü taktınız? Eğer öyleyse muhtemelen gözden kaçan bir hata var.

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri