OSRAM DİM EDİLEBİLİR BALAST SORUNU ?

mst65

Üye
MERHABA ARKADAŞLAR;

ŞUAN YAPMAKTA OLDUĞUM BİR KONFERANS SALONU PROJESİ İÇİN YARDIMA İHTİYACIM VAR. SALONDAKİ TÜM IŞIKLARI 6 ÇIKIŞLI DİMMER KUTUSUNA BAĞLADIK ORDANDA DMX MASASINDAN KONTROLÜNÜ SAĞLIYORUZ. ANCAK SALONDA OSRAM QUICKTRONİC 2X26 V DİM EDİLEBİLİR BALAST MEVCUT. ANCAK BU BALASTLARIN SİNYAL UÇLARI 0-10V DC GERİLİMİ İLE DİM EDİLİYOR. BU NEDENDEN ÖTÜRÜ MEVCUT SİSTEME ENTEGRE EDEMİYORUM. BU NEDENDEN ÖTÜRÜ NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR.

TEŞEKKÜR EDERİM.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tam anlayamadım şu anki sistem 0 - 10 volt ile çalışıyor anladığım kadarıyla. Peki yeni balastların dimm özelliği nasıl farklı bir sistemmi 6 kademeli derken kuru kontak ilemi dimm ediliyor tam anlayamadım açıklarsanız belki bir fikir verebiliriz.

Birde forumda büyük harflerle yazmazsanız daha iyi olur.

Kolay gelsin.

Tam anlayamadım şu anki sistem 0 - 10 volt ile çalışıyor anladığım kadarıyla. Peki yeni balastların dimm özelliği nasıl farklı bir sistemmi 6 kademeli derken kuru kontak ilemi dimm ediliyor tam anlayamadım açıklarsanız belki bir fikir verebiliriz.

Birde forumda büyük harflerle yazmazsanız daha iyi olur.

Kolay gelsin.

Merhaba;

Normalde dmx masamız dimmer kutularına bağlı. DMx masasından ışık açıldığı zaman dimmer kutusuna sinayal gidiyor ve dimmer kutusu çıkışlaro 0-220v arası çıkış verip ışıkları dim ederek yakıyor. Salondaki bu balastlara direk 220v bağlı zaten ancak sinyal uçları 220v değil 0-10v dc sinyali ile çalışıyor. Örnek veriyorum şuan lamba yanıyor 220v bağlıyken ben 5v dc bir kaynaktan sinyal uçlarına dokunduğum zaman ışık şiddeti yarıya düşüyor. Ben bu dimmer kutusunun çıkışına acaba convertor tarzı birşeymi kullanmam gerekiyor yada farklı bir yöntemmi izlemeliyim ?

Teşekkürler

Tarif ettiiğiniz malzemeler için yapılabilir tek şey tüm osram balastlara 0-10v için kablo çekmelisiniz. Birbirinden köprü alsanız da olur. Çektiğiniz kabloyu dmx masasına getirip 10v dc güç kaynağı ve bir adet potansiyometre ile dimmer olarak kontrol edebilirsiniz.
Ancak ayrı gruplar ve farklı parlaklıklar isteniyorsa her gruba ayrı kablo çekmek şart,tabi ayrı potansiyometreler de olacak.

Kolay gelsin,gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz.

Örneğin 220 AC volt trafo ile deneme yapın, trafo çıkışına diyot bağlayarak, belki çalışır.

Tarif ettiiğiniz malzemeler için yapılabilir tek şey tüm osram balastlara 0-10v için kablo çekmelisiniz. Birbirinden köprü alsanız da olur. Çektiğiniz kabloyu dmx masasına getirip 10v dc güç kaynağı ve bir adet potansiyometre ile dimmer olarak kontrol edebilirsiniz.
Ancak ayrı gruplar ve farklı parlaklıklar isteniyorsa her gruba ayrı kablo çekmek şart,tabi ayrı potansiyometreler de olacak.

Kolay gelsin,gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz.

Merhabalar;

Söylediğiniz gibi gruplar halinde kablolamasını yaptık. Aynen potansiyometre ve 10v luk güç kaynağıyla denedim ancak ışık şiddetini sadece yarıya düşürebildi tam olarak kapama yapmıyor lambalar.

Merhabalar;

Söylediğiniz gibi gruplar halinde kablolamasını yaptık. Aynen potansiyometre ve 10v luk güç kaynağıyla denedim ancak ışık şiddetini sadece yarıya düşürebildi tam olarak kapama yapmıyor lambalar.

O halde potansiyometre çıkışını 0V a yaklaştırmanız gerekecek. Kaç Kohm luk potansiyometre kullandınız?

Edit: Potansiyometre bağlantısını ekteki gibi mi yaptınız??

Ekli dosyalar

• indir.jpg
    indir.jpg
    13.5 KB · Görüntüleme: 12
Bunun için 0-10v wi-fi dimmer kontrol üniteleri var touchpanel üzerinden istediğiniz noktadan kablosuz dimmer kontrol yapabilirsiniz. (Kontrol ünitesinde 0-10v çıkışı var balastlarla kablolu bağlantı olacak bu kısmı yanlış anlaşılmasın)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri