Osiloskop kullanimi

Peki kristalin bir ucu islemci tarafindan mi uyariliyor? Benim olcumunde bir ucunda kare dala gordum bu kare dalga islemci tarafindan uretilip kristalin bir ucuna, kristalin diger ucundan yuksek frekansli ac sinyali elde ediyoruz? Sacmalamis da olabilirim.

Hayır aksine güzel bir soru bu. hearthief hocamın paylaştığı görsellerde aslında cevabı saklı. Osilatörler benim bildiğim kapalı çevrim çalışan yapılardır. Ekteki alıntıda OSC1, OSC2'ye terslenerek bağlanıyor. Burası kapalı çevrimi oluşturan kısmı. Bu sayede periyodik olarak, ve bu periyot kristalin frekansıyla ilişkili olacak şekilde kristal uyarılmış oluyor. Ben yapı olarak işlemciden bu döngünün sağlandığını görmedim, genelde bunun gibi daha basit bir geri besleme yapısı ile sağlanıyor.

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2019-05-19 at 21.08.58.png
    Screen Shot 2019-05-19 at 21.08.58.png
    19.8 KB · Görüntüleme: 12
Peki kristalin bir ucu islemci tarafindan mi uyariliyor? Benim olcumunde bir ucunda kare dala gordum bu kare dalga islemci tarafindan uretilip kristalin bir ucuna, kristalin diger ucundan yuksek frekansli ac sinyali elde ediyoruz? Sacmalamis da olabilirim.
İşlemciden kristale kare dalga geri beslemesi uyarısı geliyor. Bu uyarı kristal in madde özelliği ni analog olarak titreştiriyor. Doğal olarak sinüs dalga çıkıyor. Bu çıkış, çipteki Şimit tetiği devresinde dijital işlenip limiti alınıyor ve kare dalga olarak bir kısmı yeniden geri besleme olarak kristale dönüyor.
Kristalin görevi, biliyorsunuz salınım sayısı kontrolü.

buda burada dursun bari

Crystal-Oscillatorcfh[1].jpg

Peki osiloskopta olcerken yontem dogru mu? Giriste bir karw dalga var cikista ise bie sinus dalga? Ayrica frekans uzerinde yazan degeri gozukuyorsa saglamdir?
Veya farkli bir devre mi kurmak lazim?

Peki osiloskopta olcerken yontem dogru mu? Giriste bir karw dalga var cikista ise bie sinus dalga? Ayrica frekans uzerinde yazan degeri gozukuyorsa saglamdir?
Veya farkli bir devre mi kurmak lazim?
İki açından değerlendirmek lazım, frekans ve genlik. Frekans eğer kristalin üzerinde yazan gibiyse sağlamdır denebilir. Ama genlik de önemli tabi ancak doğru olup olmadığını değerlendiremedim. Osilatörün sinüs dalga çıkarması aslında beklenen birşey devrenin yapısından dolayı kare dalgayla tetiklenmesi de yanlış bir durum değil. Bu arada bu frekanslar için çok bir sıkıntı değil diye biliyorum ancak daha yüksek frekanslarda ve düşük genliklerde aktif problu bir osiloskop kullanmak gerekir. Bunun nedeni osliloskobun bir iç direnci, probun ve yine osliloskobun bir kapasitansı var. Kapasitans da aslında osilatör gibi devrelerde önemli bir unsur. Ölçümlenene devreye daha az etki etmek adına kullanılır aktif problar ama bunlar tabi daha hassas durumlar için geçerli ve daha pahallı ekipmanlarla yapılan birşey.

Eğer çalışmasından emin olmadığınız bir durum varsa elemanı değiştirip tekrar ölçüm ve test yapabilirsiniz bazı durumlarda en sağlıklı yöntem bu sanki.

Kare dalga resminize baktım da galiba probe ayarlarını atlamışsınız. Probe ayarlarını yaptınız mı?

compensated-probes-sized.jpg
Probun uzerinde kompanzasyon ayari var. Yukaridaki gorselde ustteki iki grafikteki gibi test sinyalinde bu gibi egri grafik aliyorsaniz probun uzerindeki trimer ayarini yaparak duzeltebilirsiniz.

Kaliteli problarda alcak ve yuksek frekans icin iki ayri ayar oluyor. Benim probda 1 tane var.

Qvc55nN_p2SREWL2-H6z79iYoWnrP9YQpbxMghzk99HWFukzH9.jpg

Son düzenleme:
Ben yeni bir prob ( 100mhz) aldım. içinden bir de plastik tornavida çıktı.
Herhalde uyumlu ve ayarlıdır diye kontrol edip ayarına da dokunmadım.
Doğrumu yaptım acaba?
Ama skop un kare dalga generator çıkışına ayarladım.
Kare dalga 1khz de doğru.20- 25mhz de hafif bozuluyordu. Skop hantek 70 mhz. Ve prob hantek 100mhz

Ben yeni bir prob ( 100mhz) aldım. içinden bir de plastik tornavida çıktı.
Herhalde uyumlu ve ayarlıdır diye kontrol edip ayarına da dokunmadım.
Doğrumu yaptım acaba?
Ama skop un kare dalga generator çıkışına ayarladım.
Kare dalga 1khz de doğru.20- 25mhz de hafif bozuluyordu. Skop hantek 70 mhz. Ve prob hantek 100mhz

20 - 25 mhz de ince ayar cekebilirsiniz. Ancak bu kadar yuksek frekansta verdiğiniz sinyalin gerçekten kare dalga oldugundan emin olmaniz lazim. Duzgun bir sinyal kaynaginiz var ise sorun yok. Ayar yapip kullanabilirsiniz. Sinyalde cok fazla egrilik yoksa ve cok hassas olcum yapmiyorsaniz ayara dokunmayabilirsinizde.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri