Osiloskop kullanimi

Merhaba hocam. Anlatımlarınız için çok teşekkür ederim. Ben gnd leri birleştirmiyorum. Devreye müdahale etmedim. Sadece elimdeki basit güç kaynağından osiloskobun 2 kanalından hem ac hem de dc sinyali ölçmeye çalıştım.
Hocam elimdeki bu güç kaynağı dün söktüm. Basit bir düzeneği var. Kademeli trafo var. Ön yüzünden anlaşılacağı gibi bütün ac çıkışlar direk kademele pako şaltere oradan da banana dişi soketlere geliyor.
DC için bir köprü diyot bir kondansitör ve kond boşaltmak için direnç paralel bağlı. Pako şalterin konumuna göre dc çıkış veriyor.
Sanırım çizdiğiniz 1. şema bu güç kaynağıyla birebir ilişkili. Bundan dolayı ölçüm hataları çıkıyor.

Sanırım çizdiğiniz 1. şema bu güç kaynağıyla birebir ilişkili. Bundan dolayı ölçüm hataları çıkıyor.
Osiloskopun şaseleri ortaktır. Yani birleşiktir.
Yani CH1 in şasesi ile CH2 nin şasesi ortaktır.
Demekki her iki şase de birleşiktir.
Sen DC çıkışındaki şaseyi osiloskopun şasesi ile birleştirirsen...
AC ölçebilmek için AC çıkışlardan birisini de şaseye birleştirirsen ne olur?
Köprü diyodun iki diyodunu kısa devre etmiş olursun. :D

Osiloskopun şaseleri ortaktır. Yani birleşiktir.
Yani CH1 in şasesi ile CH2 nin şasesi ortaktır.
Demekki her iki şase de birleşiktir.
Sen DC çıkışındaki şaseyi osiloskopun şasesi ile birleştirirsen...
AC ölçebilmek için AC çıkışlardan birisini de şaseye birleştirirsen ne olur?
Köprü diyodun iki diyodunu kısa devre etmiş olursun. :D
Sn hocam özür dilerim ama anlaşamadık. Ben öyle bişey yapmadım. Sadece bir şase aldım. Ya dc den şase aldım osiloskoba verdim. Ya da ac den bir şase aldım osiloskoba verdim. Zaten bunun yapılmayacağını bana baştan söylemediniz mi? Evet söylediniz...
Hocam resimdeki guc kaynagi. Bunun 2 cikisini yani dc ve ac osiloskobun kanalina bagliyorum. Dc den sase alirsam ac bozuk, ac den sase alirsam dc bozuk cikiyor.
Sadece bir tane sase aliyorum hocam.
Asagida bu guc kaynaginin ici ve disi var. Bu guc kaynagini ben yapmadim hocam
Fotolari yukleyemedim sorun oldu. Guc kaynaginin icinde kademeli trafi kopru diyor kond ve pako salter var baska bisey yok.

Ekli dosyalar

• 20190324_215644.jpg
    20190324_215644.jpg
    371.1 KB · Görüntüleme: 12
  • 20190324_000813.jpg
    20190324_000813.jpg
    214 KB · Görüntüleme: 12
  • 20190324_215613.jpg
    20190324_215613.jpg
    380 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Evet söylediniz... :)

o cihazın yapısı gereği AC çıkışı ile DC çıkışı arasında ortak bir nokta olamayacağından, birini ölçerken doğru diğerini ölçerken saçma bir sonuç almışsınız.

ayrı ayrı ölçmeniz gerekir..

iki probu ve bir prob ground kullanarak aynı karmaşık devrenin farklı yerlerindeki sinyalleri karşılaştırmak için kullanmak daha mantıklı sanırım

Son düzenleme:
Evet söylediniz... :)

o cihazın yapısı gereği AC çıkışı ile DC çıkışı arasında ortak bir nokta olamayacağından, birini ölçerken doğru diğerini ölçerken saçma bir sonuç almışsınız.

ayrı ayrı ölçmeniz gerekir..

iki probu ve bir prob ground kullanarak aynı karmaşık devrenin farklı yerlerindeki sinyalleri karşılaştırmak için kullanmak için daha mantıklı sanırım
Ustam amac ogrenmek. Degisik denemeler yapiyorum. Ayri ayri olctugumde sorun yok. Dediginiz gibi devrede ortak bir gnd sorunu var.

deneyler için elektronik bölümünün laboratuvarını kullanıyorsunuz sanırım..

deney setlerine bir çok direnç transistör devreleri yaparak osiloskopta gözlemleyecek misiniz

Sn hocam özür dilerim ama anlaşamadık. Ben öyle bişey yapmadım. Sadece bir şase aldım. Ya dc den şase aldım osiloskoba verdim. Ya da ac den bir şase aldım osiloskoba verdim. Zaten bunun yapılmayacağını bana baştan söylemediniz mi? Evet söylediniz...
Hocam resimdeki guc kaynagi. Bunun 2 cikisini yani dc ve ac osiloskobun kanalina bagliyorum. Dc den sase alirsam ac bozuk, ac den sase alirsam dc bozuk cikiyor.
Sadece bir tane sase aliyorum hocam.
.
Sadece bir tane şase alınca da diğer gerilim için referans noktası oluşturamıyorsun.
Şaseyi AC den alsan DC nin şasesi referans olmaz. DC şaseden osiloskopa versen bu sefer de AC gerilimin referans noktası belirlenemez.
Yukardaki şekli bir daha incele.
Aynı ölçü aleti ile iki farklı gerilimi ortak bir referans noktası oluşturmadan ölçemezsin.

Sadece bir tane şase alınca da diğer gerilim için referans noktası oluşturamıyorsun.
Şaseyi AC den alsan DC nin şasesi referans olmaz. DC şaseden osiloskopa versen bu sefer de AC gerilimin referans noktası belirlenemez.
Yukardaki şekli bir daha incele.
Aynı ölçü aleti ile iki farklı gerilimi ortak bir referans noktası oluşturmadan ölçemezsin.
Peki hocam biz bu guc kaynagindan sadece ac bolumunu 1.kanalda olctuk. 2.kanalda da laptop adaptoru olctum.
Saseyi basit guc kaynaginin ac bolumunden aldik 2.kanalda adaptorun sadece arti ucunu aldim. Bu durumda olcumler dogru ve hatasiz.
Ama biz burada da bir tane sase aldik. Ama farkli devreler ve sorun olmuyor.
Bu durumda acden saseyi refarans aldik ama baska devre olan adaptor devresi icin referans oldu.

Peki hocam biz bu guc kaynagindan sadece ac bolumunu 1.kanalda olctuk. 2.kanalda da laptop adaptoru olctum.
Saseyi basit guc kaynaginin ac bolumunden aldik 2.kanalda adaptorun sadece arti ucunu aldim. Bu durumda olcumler dogru ve hatasiz.
Ama biz burada da bir tane sase aldik. Ama farkli devreler ve sorun olmuyor.
Bu durumda acden saseyi refarans aldik ama baska devre olan adaptor devresi icin referans oldu.
İki farklı devredeki akımlar birbirleri ile karışmıyorsa ortak bir referans noktasında birleştirilebilirler.
Bir ampli düşün.
Bu ampliye bir radyo bağlayabilirsin.
Bir teyp bağlayabilirsin.
Hatta bir CD okuyucu da bağlarsın.
Tüm cihazlar ayrı ayrı ve bağımsız cihazlar. Haliyle de her birisinin besleme devreleri de ayrı ayrı.
Tek bir referans noktası oluşturarak bu cihazların ground noktalarını birleştirebilirsin. Çünkü bir cihaz içerisindeki bir akım diğer cihazın ground bağlantısından geçmez.
Senin hatalı ölçümünde tekbir cihaz ve kaynak bulunuyor. Ama bu tek kaynağın şaseleri daha doğrusu AC referans noktası ile DC referans noktası birleştirilemiyor.
Eğer birleştirilirse ground akımları birbirlerine karışmak zorunda kalıyor.

laptop adaptörlerin giriş ve çıkışları hem soğutma hemde emniyet amaçlı büyük ve genelde tek parça alüminyum ve metal plakalarla kaplıdır, bu metaller içeride sarı yeşil kablolarla prizin topraklama ucuna ve şebekeye bağlantılıdır, arıza durumunda cihazı ve insanı korurlar.

HTB1cma6IFXXXXXxXpXXq6xXFXXX0.jpg

bu bağlantı prize bağlı osiloskop için referans olmuştur ve doğru ölçmüştür..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri