Osiloskop kullanimi

laptop adaptörlerin giriş ve çıkışları hem soğutma hemde emniyet amaçlı büyük ve genelde tek parça alüminyum ve metal plakalarla kaplıdır, bu metaller içeride sarı yeşil kablolarla prizin topraklama ucuna ve şebekeye bağlantılıdır, arıza durumunda cihazı ve insanı korurlar.

HTB1cma6IFXXXXXxXpXXq6xXFXXX0.jpg

bu bağlantı prize bağlı osiloskop için referans olmuştur ve doğru ölçmüştür..
Aynen ustam. Bugun baska adaptor vardi. Toprak baglantisi yoktu. Ayni islemi bu adaptor icin tekrarladim. Olcum alamadim
Sinus dalga cikti.

Öncelikle güle güle kullanın.

Yapılabilecek deneylerden bir tanesi Mosfet'in aktarım işlevini görmek olabilir. Yani eviren mosfet'in vçıkış geriliminin vgiriş'e göre değişmesi.

mos1.png

Burada giriş gerilimi olarak 0'dan 5V'a 500 milisaniyede çıkan 1KHz bir üçgen dalga kullanıyoruz. Giriş gerilimi 0'dan başlayıp 5 volta kader kademeli olarak artıyor. Bu arada biz girişe bağlı olarak çıkış geriliminin değişimini takip etmek istiyoruz. Giriş gerilimini x ekseninde, çıkış gerilimini ise y ekseninde göstermek istiyoruz.

Amacımız bu Mosfet'i bir yükselteç olarak kullanmak. Yani bir giriş sinyali vereceğiz. Çıkışta bu sinyali güçlendirmiş ve bozulmaya uğramadan almaya çalışacağız. Bu eviren bir yükselteç olduğu için sinyali evirecek. Ama insan kulağı 180 derecelik faz kaymasını hissedemiyormuş.

mos2.png

Gene alt taraf vgiriş gerilimini, sol taraf ise çıkış gerilimini gösteriyor. Bizim ölçmek istediğimiz mosfeti yükselteç olarak kullanmak için giriş gerilimini hangi aralıkta ayarlamak gerekir. Bu grafikte mosfetin yükselteç olarak kullanılabileceği çalışma aralığı hangisi ?

Bizim ölçmek istediğimiz Mosfet'i yükselteç olarak kullanmak için verilmesi gereken ön gerilim, polarlama gerilimi ("bias voltage") nedir?

Elimde laptop adaptorleri var. Pwm sinyalini olceyim. Artiyi gate veya entegre out cikisina saseyi de gnd ye baglayalim.

prob üzerinde ayarlı varsa x10 kademesine getirin yanlışlıkla yeni cihazınızdan falan olmayın

prob üzerinde ayarlı varsa x10 kademesine getirin yanlışlıkla yeni cihazınızdan falan olmayın
Entegre pwm sinyali kac v olabilirki?
O.kadar yuksek degil benim bildigim
Bir laptop adaptorun entegre cikisi. 1. Foto sase bagli degilken 2.foto sase bagliyken. Yuk yok. Neden boyle oldu? Neden kare dalga gormedik ve voltaj yuksek? Frekans 50 herz???

Ekli dosyalar

• IMG-20190326-WA0014.jpeg
    IMG-20190326-WA0014.jpeg
    316.1 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20190326-WA0012.jpeg
    IMG-20190326-WA0012.jpeg
    328.4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
entegre mosfet çıkışı diye başka yerleri ölçmüşsünüzdür..

bunun için probu x10 emniyet için yapın..

main-qimg.gif

sehir sebekesi olcemez sorusunu yamyam hocaya sorunuz..

resimlerde 50hz üzerinde sivri spikeslar var onlar kilo hertz sürme sinyalleri..

prob ground ucunu entegrenin 5 nosuna yada devrenin negatif hattına bağlayarak deneyin bakalım kilohertz sinyal çıkacak mı..

resimlerde 50hz üzerinde sivri spikeslar var onlar kilo hertz sürme sinyalleri..

prob ground ucunu entegrenin 5 nosuna yada devrenin negatif hattına bağlayarak deneyin bakalım kilohertz sinyal çıkacak mı..
Yaptim hocam olmadi. Yukarida yazdim
Devrenin sasesine de bagladim.

probu mosfete giden direncin soluna, ground bağlantısınıda sağına bağlayıp deneyin

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri