Osiloskop kullanimi

Hocam canli ucu sirayla degdirsigimizi farz edelim ne okur? Siz pesin soyleseniz? Direkt trafonum cikislarini olcmeye gecerdik

Hocam canli ucu sirayla degdirsigimizi farz edelim ne okur? Siz pesin soyleseniz? Direkt trafonum cikislarini olcmeye gecerdik
Faz ucuna dokundurursan direk Şebeke gerilimini ölçersin yani 220V ACRMS veya 620Vpp AC görürsün
Osiloskopunun ölçebiliyor olması koşulu vardır.
Nötr ucuna dokunursan nötrden geçen akım doğrultusunda hat üzerindeki gerilim düşümünü ölçersin. Birkaç volt AC görebilirsin.
Toprak ucuna dokunursan prensipte sıfır volt görmen gereklidir. Ancak pratikte toprak hattının da bir direnci olacağı için bu kablonun toplam direnci ve toprak akımı doğrultusunda milivoltlar seviyesinde gerilim görebilirsin.
Toprak hattın mükemmel ve bağlantı hattının direnci de sıfır ise toprağa dokunduğunda hiç bir gerilim göremezsin.

Faz ucuna dokundurursan direk şebeke gerilimini ölçersin yani 220V ACRMS veya 620Vpp AC görürsün
Osiloskopunun ölçebiliyor olması koşulu vardır.
Nötr ucuna dokunursan nötrden geçen akım doğrultusunda hat üzerindeki gerilim düşümünü ölçersin. Birkaç volt AC görebilirsin.
Toprak ucuna dokunursan prensipte sıfır volt görmen gereklidir. Ancak pratikte toprak hattının da bir direnci olacağı için bu kablonun toplam direnci ve toprak akımı doğrultusunda milivoltlar seviyesinde gerilim görebilirsin.
Toprak hattın mükemmel ve bağlantı hattının direnci de sıfır ise toprağa dokunduğunda hiç bir gerilim göremezsin.
Hocam sizin bahsettiginiz sistem sifir noktasinin toprakla iliskisini sanki kavradim bu orneginizle.
Bizim sadece canli probu faza dokundugumuzda faz ile gnd (toprak gnd kisa devre) arasini olcttuk. Bu olcumu yaparken zaten osiloskobun sase ucu bosta.(krokodil)
Notre ucuna degdirdigimizde gnd(toprak kisa devre) ile notr arasini olcttuk.
Topraga degdirdigimizde toprak ile gnd (toprakla kisa devre) arasini olcttuk.
Hocam osiloskop kanal girisi yaninda max 400 volt yaziyor. Bu v rms mi v max mi acaba?

Hocam sizin bahsettiginiz sistem sifir noktasinin toprakla iliskisini sanki kavradim bu orneginizle.
Bizim sadece canli probu faza dokundugumuzda faz ile gnd (toprak gnd kisa devre) arasini olcttuk. Bu olcumu yaparken zaten osiloskobun sase ucu bosta.(krokodil)
Notre ucuna degdirdigimizde gnd(toprak kisa devre) ile notr arasini olcttuk.
Topraga degdirdigimizde toprak ile gnd (toprakla kisa devre) arasini olcttuk.
Hocam osiloskop kanal girisi yaninda max 400 volt yaziyor. Bu v rms mi v max mi acaba?
400V max ise 220V AC şebekeyi ölçemezsin.
Ancak son çizdiğim şekildeki trafo çıkışını ölçebilmek konusundaki hayinliğimi anlamışsan bazı tekniklerden bahsedebilirim.

400V max ise 220V AC şebekeyi ölçemezsin.
Ancak son çizdiğim şekildeki trafo çıkışını ölçebilmek konusundaki hayinliğimi anlamışsan bazı tekniklerden bahsedebilirim.
Giristeki 400v max nedir Sn Abim? Vpp degeri mi? Eger oyleyse eb fazla 140v olceriz
Elbette isterim abi istemez olurmuyum? Bu teknikleri duymak isterim.
Bu arada osiloskob arizasin ne oldu hocam? Tamir edebildinizmi?

Giristeki 400v max nedir Sn Abim? Vpp degeri mi? Eger oyleyse eb fazla 140v olceriz
Elbette isterim abi istemez olurmuyum? Bu teknikleri duymak isterim.
Bu arada osiloskob arizasin ne oldu hocam? Tamir edebildinizmi?
Bu tür cihazlarda genellikle 400V DC yani peak değeri belirtilir.
Aksi ise yıldırım işareti ile birlikte max gerilim AC olarak belirtilirdi.
Teknikleri öğrenebilmek için ecik seni uğraştırayım :D
Var mı öyle beleşe teknik öğrenmek. Sen kendi yaratıcılığını kullan ve ölçmeye çalış. Bakalım ne yapabileceksin.
Ölçemezsen de hiç dert değil. Hiç kimse doğuştan öğrenmemiştir bunları.
Ben sadece sana senin öğrenebilmen için çaba göstermeni sağlamaya çalışıyorum.
Osiloskopum ne yazık ki olmadı. Serkan sağolsun diğer osiloskopu geri getirdi.
Getirme dedim ama gönlü razı olmadı. Vefalı arkadaştır .

Bu tür cihazlarda genellikle 400V DC yani peak değeri belirtilir.
Aksi ise yıldırım işareti ile birlikte max gerilim AC olarak belirtilirdi.
Teknikleri öğrenebilmek için ecik seni uğraştırayım :D
Var mı öyle beleşe teknik öğrenmek. Sen kendi yaratıcılığını kullan ve ölçmeye çalış. Bakalım ne yapabileceksin.
Ölçemezsen de hiç dert değil. Hiç kimse doğuştan öğrenmemiştir bunları.
Ben sadece sana senin öğrenebilmen için çaba göstermeni sağlamaya çalışıyorum.
Osiloskopum ne yazık ki olmadı. Serkan sağolsun diğer osiloskopu geri getirdi.
Getirme dedim ama gönlü razı olmadı. Vefalı arkadaştır .
Hurdalarin icinde 2×12v olcak. Yarina bulayim yapalim olcumleri sn hocam.Allah razi olsun bilgiler icin.

Önce nasıl yapacağını öğrensen ya :D
OS22.png

Eyvaah hocam.Baska vermek istediginiz bilgi varsa aliriz. Osiloskop sasesi bosta bu arada.

Eyvaah hocam.Baska vermek istediginiz bilgi varsa aliriz. Osiloskop sasesi bosta bu arada.
Tabii ki boşta olacak :D
Çünkü sana ecik eziyet etmek niyetindeyim :D
Neden boştadır?
Sistem sıfır noktasını belirlemişsek, yani bir AC gerilimin bir ucunu sıfır kabul etmişsek, oradaki potansiyel farkını da sıfırlamamız gereklidir.
Bunu yapmak için o ucu toprağa bağladık. Böylece o uç sıfır ucumuz oldu.
Probun canlı ucunu da diğer uca veya uçlara değdirdiğimizde oradaki potansiyel farkını rahatlıkla ölçebiliyoruz.
PEKİİİ ŞİMDİ İŞİN CİVCİVLİ KISMINA GELELİM.
trafonun bir ucunu o resimdeki gibi toprağa vermeseydik ne olurdu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri