Osiloskop ile Kristal osilator çalışma kontrolü

jes

Üye
Merhabalar, görseldeki gibi bir devre kurdum ancak osilatör sinüslerini görüntüleyemiyorum, ancak çalışan bir kristalli devrede sinyaller görüntüleniyor hatta videosunu bile çektim arduino nano(atmega 328p smd) 7. 8. bacakta sinüsleri görüyorum(7. bacak biraz daha yüksek genlikte) scope notr ünü direk devre notr unden aldım. kendim kurduğum devrede ne yanlış acaba önerisi olan var mı?
cristal.jpg

burada da ard. nano üzerinde ölçtüğüm var burada sıkıntı yok.
ard.nano

Ekli dosyalar

• cristal.jpg
    cristal.jpg
    19.1 KB · Görüntüleme: 10
Mehmet bey ben ölçümü arduino üzerinde yapıyorum zaten problem yok, tekil olarak kristalli devremde sinüs göremiyorum acaba arduino da xlat1 ve xlat2 bacaklarından çıkan sinyaller de mi farklılık var. Benim burada görmeye çalıştığım kristali kendi başına test etmek.

Kristaller tek başlarına titreşim yapamazlar.
Kristallerin titreşebilmeleri için üzerine titreşim uygulanması gereklidir.
Uyguanan bu titreşim frekansı kristalin rezonansına ne kadar yakın ise o denli yüksek piezo elektrik etki elde edilir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kristal_osilatör
Bir kristal osilatör devresinde çalışan bir kristalin uçlarından bile ölçüm yapabilmek kolay değildir.
Bunun en önemli sebebi ölçü aletinin giriş empedansı ve giriş kapasitesidir.
Günümüz osilaskoplarında kullanılan çoğu probların bile giriş kapasitesi min 10pF-50pF arasıdır.
Bu kapasiteyi bir kristalin uçlarına bağladığımızda, kristal frekansına göre tüm frekansın bile sönümlenmesi doğaldır.

Kristaller tek başlarına titreşim yapamazlar.
Kristallerin titreşebilmeleri için üzerine titreşim uygulanması gereklidir.
Uyguanan bu titreşim frekansı kristalin rezonansına ne kadar yakın ise o denli yüksek piezo elektrik etki elde edilir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kristal_osilatör
Bir kristal osilatör devresinde çalışan bir kristalin uçlarından bile ölçüm yapabilmek kolay değildir.
Bunun en önemli sebebi ölçü aletinin giriş empedansı ve giriş kapasitesidir.
Günümüz osilaskoplarında kullanılan çoğu probların bile giriş kapasitesi min 10pF-50pF arasıdır.
Bu kapasiteyi bir kristalin uçlarına bağladığımızda, kristal frekansına göre tüm frekansın bile sönümlenmesi doğaldır.
anladim arduino da salinimli sinyal veriyor oyleyse, Ilk mesajda calisan komplike devre uzerinde yaptigim olcumun youtube linkini koydum belki dikkat etmediniz olcum yapildi, dusuk heralde bizim scopenin cap.

Teşekkürler

1. Söktüğünüz kristalmi yoksa rezonatör mü?
2. 22pf kondansatörlerin devrede sağlam olarak kaldığını farz ediyorum
3. Yani siz üzerindeki kristali söktünüz ve 4Mhz kristal taktınız ve osilatör çalışmıyor ve tekrar eski kristali taktınız, hiç bir malzemeyi bozmamışsınız ve ösilatör çalişiyor ?
Durum böylemidir ?
4. Sizin "tekil" olarak dediğiniz devrede AVCC ucu +5 Volta bağlanmalıdır, osilatörün çalışması için

Yoksa siz sadece kristal, iki kondansatörden oluşan bir devre yaptınız ve onun osilasyona gelmesini mi bekliyorsunuz ???
Umarım cevabınız "hayı" dır
Evet ise, yukardakilerin hepsini silin, ben de bir uçurum bulayım.

Son düzenleme:
3. Yani siz üzerindeki kristali söktünüz ve 4Mhz kristal taktınız ve osilatör çalışmıyor ve tekrar eski kristali taktınız, hiç bir malzemeyi bozmamışsınız ve ösilatör çalişiyor ?
Durum böylemidir ?

Durum böylemidir ?
4. Sizin "tekil" olarak dediğiniz devrede AVCC ucu +5 Volta bağlanmalıdır, osilatörün çalışması için

Yoksa siz sadece kristal, iki kondansatörden oluşan bir devre yaptınız ve onun osilasyona gelmesini mi bekliyorsunuz ???
Umarım cevabınız "hayı" dır
Evet ise, yukardakilerin hepsini silin, ben de bir uçurum bulayım.
evet ilk mesajımda eklediğim görseldeki devreyi kurdum(1 direnç,2cap,1 kristal) + 3 volt civarı gerilim uyguladım yine eklediğim fotodaki noktalardan ölçüm yaptım ve osilasyon gelebilir diye düşündüm, ama gelmedi ben de niye olmuyor diye sorma ihtiyacı hissettim çünkü arduino kristal bacaklarından scope ile osilasyonu görüyordum, ardunyonun kristale salınımlı bir gerilim uygulayabileceğini düşünememiştim çünkü entegrede endüktif yada kapasitif herhangi başka bir yapı yoktu, ama aydınlandım forum sağolsun herkese teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,886
Son üye
Lama

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri