Osiloskop ekranında voltajı ve frekansı görmek

0M42

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba, Hameg HM1507-3 dijital bir osiloskop var. Ekranında ölçüm yaparken voltajı ve frekansı rakamsal olarak bir türlü göremedim, sadece sinyal şeklinde görüntü alabiliyorum.

Aramızda kullanan varsa yönlendirirse çok sevinirim osiloskopun görüntüsünü ekliyorum.

Zn20Oz.jpg

Arkadaşlar merhaba, Hameg HM1507-3 dijital bir osiloskop var. Ekranında ölçüm yaparken voltajı ve frekansı rakamsal olarak bir türlü göremedim, sadece sinyal şeklinde görüntü alabiliyorum.

Aramızda kullanan varsa yönlendirirse çok sevinirim osiloskopun görüntüsünü ekliyorum.

Zn20Oz.jpg

Ölçüm anında AUTO SET tuşuna basarsan bilgileri ekranda göstermesi lazım.

Ölçüm yaparken ekranda gördüğüm sadece sinyal, volt/div, time/div ayarı bu kadar.

agP6VB.jpg

Autoset ile de denendi görüntü aynı.

Son düzenleme:
READ OUT tuşuna basıldığında ekranda düşey ve yatay yönde belirleyici kısa çizgiler görülmelidir.
Bu çizgiler hareket ettirilerek voltaj ve frekans okunur.
Voltaj için yukarı aşağı çizgilerin mesafesi, frekans için sol sağ çizgilerin aralıkları ölçüm değerini gösterir.
Sol ve sağ çizgilerde frekans değil de time div gösteriliyorsa biryerlerde 1/t tuşu olması gerekmektedir.
Bu tuşa basılırsa sol sağ aralığı frekans olarak okunur.
Bu tuş yoksa frekansı 1/t formülü ile hesaplayabilirsiniz.

Sayın Mr_YAMYAM dediğiniz gibi 1/t tuşu işimi gördü. Tuşa basılı tutunca ekranda çizgilerle hesaplama şablonları belirdi.

Fakat bu cihazda sanırım frekansı el ile manuel olarak ayarlayıp görebiliyoruz. Önceki cihazımda ölçüm yaparken kendisi ekranda frekansı ve voltajı rakamsal olarak gösteriyordu, herhangi bir ayarlama yapmam gerekmiyordu.

1/t tuşuna basılı tutunca dikey şablon çizgiler ortaya çıkıyor. Çizgilerin bir tanesini saykılın başlangıcına x-pos ile sabitliyorum. Diğer çizgiyi kare içerisine aldığım cursor tuşu ile sağa yada sola gezdirerek saykılın bitişine geitiriyorum. O an ekranda frekansı yazıyor.

gbjEvL.jpg

Bu cihazda siz 1/t tuşunu söyledikten sonra bu şekilde frekansı görebildim, manuel el ile ayarlayarak.

Cihazda AUTO seçeneği varsa otomatik gösterir.
Bu osiloskop nispeten eski model olduğu için AUTO özelliği olmayabilir.
Ancak AUTO SET bu fonksiyonu yapıyor mu bilmiyorum.
Eğer yapmıyorsa muhtemelen AUTO trigger olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri