Osiloskop component test yardım

Merhaba,
GW İNSTEK GOS-620 marka bir osiloskop edindim ancak cihazın üzerinde COMP-TEST gibi bir bölüm yok ve araştırmalarım sonucu komponent testleri başka bir mod üzerinde yapma ihtimalimiz yok. Devre elemanlarının empedans eğrilerini görüntülemek ve sağlamlık testlerinden yanılma payını ölçü aletine nazaran ortadan kaldırmak için osiloskopa niyetlendim ama durum şuan bu ve konu hakkında yardımınız rica ediyorum. Şuan benim componentleri test etme imkanım yok mu?
Merhaba comp test özelliği yok senin osilaskop da, aynıısnı bende kullanıyorum memnunum, vı tester bağladım arıza takibi yapıyorum, arkadaş şema vermiş tracker flv onu yaptınız mı? Çok işinize yarar. Vı tester fiyat ları çook yüksek
/QUOTE]
Merhaba @uçak16 bey bu komponent test aletinin şemasını seneler önce bende bulmuştum, size birşey sorucam sizde tamir işi yapıyor sunuz, sanırım devrede p1 trimpotu 2.2k op amp ın kazancını ayarlıyor bir nevi cihaz kalibrasyonu.
Bu kalibrasyonu nasıl yaptınuz, bu devreyi yaptığınızı farz ederek yazıyorum.
Cihazda karşılaştırma özelliği yok ve bu devreyi yakın arkadaşım yaptı iyi bir performans alamadı dalga şekilleri bozuk. yukardaki beyaz kutulu alette bu özellik vardı yayınladığın şema arkadaşım yaptı satıyor dediğiniz in aynısı değil doğru mu??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynısı değil, çok daha basit olanı .Karşılaştırma olayını röle ve 555 ile yapmış.A-B olarak fasılalı olarak sinyal karşılaştırma yapmış.Bu devrenin en basit olanı 2 direnç ile bile yapılabiliyor.Anahtar kelime Charakterograf olarak görsel bakarsanız farklı şemalar görürsünüz.Daha konforlu bir devre yapmak elinizde bir kaç devreyi birleştirerek .
https://www.google.com/search?sxsrf...BAgDEAE&biw=1366&bih=652#imgrc=DySJcYzE0RvaiM

Ekli dosyalar

• unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    28.8 KB · Görüntüleme: 67
Aynısı değil, çok daha basit olanı .Karşılaştırma olayını röle ve 555 ile yapmış.A-B olarak fasılalı olarak sinyal karşılaştırma yapmış.Bu devrenin en basit olanı 2 direnç ile bile yapılabiliyor.Anahtar kelime Charakterograf olarak görsel bakarsanız farklı şemalar görürsünüz.Daha konforlu bir devre yapmak elinizde bir kaç devreyi birleştirerek .
https://www.google.com/search?sxsrf...BAgDEAE&biw=1366&bih=652#imgrc=DySJcYzE0RvaiM
Flfvı testerlarda çalışma frekansına bakıyorum ben 50 hz - 30 hz 1 khz gibi zaten osilaskop un volt dıv potuyla oynuyorum bundan kurtulmak için kaliteli vı tester devre şemasına bakıyorum bendekinin çıkış voltajı 14 v, bana voltajdan ziyade frekans lazım, ve komponent eğrileri düzgün anlaşılan
Elinizde böyle bir şema varmı??
Bu cihazları türkiye de bazı kişiler yapıyor fakat istediğim performanı bulamadımm bu cihazlarda, şu ana kadar kalite diyebileceğim HUNTRON 2000 veya 2800 Modeli mesela almaya kalksam 18 bin lira, Ankara da yapılan bir tester var bi onunla ölçüm yapmadım

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri