Osiloskop ölçüm öncesi patlama ve prop kullanımı

ali987a

Üye
merhaba,varyak araciligiyla breadboard uzerinde 2 adet 10k seri direnclerle kurdugum basit devreye 5 volt ac gerilim verip osiloskopla olcum yapacaktim.

Devre ve baglantilar hazir.Daha varyak kapaliyken once osiloskop probunun timsah agzini kaynagin notr kablosuna tutturdum.

Direk el buyuklugunde kivilcim cikarak bir patlama oldu sigortalar atti.Sorun nerde anlamiyorum.Daha varyak bile kapaliydi.osiloskop yeni alindi calisir durumdaydi halende çalışıyor sanırsam.Yardimlarinizi bekliyorum.Arkadaşlar olayı daha iyi anlatabilmek için bir resim üzerinde anlattım.Link şurada: https://i.kontrolkalemi.com/4/vyXszx.jpg Bu arada resimdeki 4 numaralı ucu ölçüm yapmak istedğim yere değdiremeden attı sigortalar.Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba. Bu osiloskopta "topraklama" işaretli bir bağlantı noktasını hiç topraklama yapmamanız, en doğru ölçüm için ve diğer türden oluşacak (bunun gibi) bazı sakıncaları için topraklamamanız gerekiyordu. Topraklama yapmışsanız eğer ölçüm için verilen 5 volt dc.'lik adaptör veya güç kaynağındaki bir kaçak akımla osiloskoptaki bu topraklama o anda birleşerek sigortayı attırmış bulunabilir muhtemelen. Kolay gelsin.

Merhaba. Bu osiloskopta "topraklama" işaretli bir bağlantı noktasını hiç topraklama yapmamanız, en doğru ölçüm için ve diğer türden oluşacak (bunun gibi) bazı sakıncaları için topraklamamanız gerekiyordu. Topraklama yapmışsanız eğer ölçüm için verilen 5 volt dc.'lik adaptör veya güç kaynağındaki bir kaçak akımla osiloskoptaki bu topraklama o anda birleşerek sigortayı attırmış bulunabilir muhtemelen. Kolay gelsin.
cevabiniz icin tesekkurler osiloskop uzerindeki topraklama bölümünden bahsediyorsanız,orasi bosta herhangi bir topraga bagli degil.hata nerde kafayi yemek uzereyim.Acaba once osiloskop probunun timsah agizli kismini ac kaynagin (varyak in) notr e tutturuyorum diye mi,sira prob ucunu bir yere degdirmeye geldiginde buna firsat kalmadan kivilcimli bir patlama ve sonrasinda sigortalarin atisi olaylari gerceklesiyor isin en ilginc tarafida bu olaylar olurken varyakin henuz kapali olmasi.bayagi ciddi anlamda yardima ihtiyacim var su an.Tesekkurler ilginiz icin.

Scop ile şebeke ölçümlerinde yalıtım
trafosu kullanmak emniyetli olacaktır.
biraz daha acarmisiniz,Tesekkurler.Bu arada varyak daha kapaliyken olaylar cereyan ediyor.iyi aksamlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Scop ile şebeke ölçümlerinde yalıtım
trafosu kullanmak emniyetli olacaktır.
http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/izolasyon-trafosu-nedir/16693#ad-image-0

Merhaba. Bir izolasyon (yalıtım) trafosu üstteki linkteki gibidir. 220 volt ac girer yine 220 volt ac çıkar, gücü trafo gücüyle tam sınırlar, her iki ucu şebekeden bağımsızdır, yalnızca 2 ucu 220 vac olur ve bunlara direk dokunursanız sizi çarpar örneğin. Kolay gelsin.
ustadim izolasyon olayini anladim,tesekkurler.bunun disinda asil onemli konu yani benim basima gelen olayda sizce bu kivilcim ve sigorta atmasinin sebebi nedir?varyak daha kapali sifir gerilim var olcuyorum gercekten sifir gerilim ama buna ragmen sikinti olusuyor.derdimi anlatamadiysam,resimli bir sema halinde kisaca ozetlemek isterim.Tesekkurler cevabiniz icin,iyi aksamlar

Son düzenleme:
Scop yalıtım trafosu ile beslenir.

Siz de propları istediğiniz yere
bağlayabilirsiniz.

Scop yalıtım trafosu ile beslenir.

Siz de propları istediğiniz yere
bağlayabilirsiniz.
anladim simdi tesekkurler amac sadece scobu izolasyon trafosu uzerinden beslemek,diger varyaki sebeke uzerinden besleyebilirim yani boyle anladim umarim dogru anlamisimdir.Peki benim basima gelen olayda bir fikriniz varmi 0 voltaj var ve patlama gerceklesiyor.Sadece osiloskop probunun timsah agzini henuz 0 voltajdaki varyak notrune bagladigim an (yani varyak prize bagli ama kapali durumda),prob ucunu bir yere degdiremeden buyuk bir kivilcim olusuyor ve sigorta atiyor.cevaplariniz icin tesekkur ederim

Scobun nötr ucu ile prop krokodili
bağlıdır muhtemelen. Scop uçları
ters beslendiyse faz - nötr prop
üzerinden kısa devre olmuştur.
Umarım scop sağlamdır.

Scop beslemesi mutlaka yalıtım
trafosu ile olmalı.

Varyağınız kapalı bile olsa şebekeye o anda bağlıymış, onda bir sıkıntı (Kaçak akımla faz kaçağıyla kapalıyken gelen akım) osiloskoptaki topraklanma ile birleşerek atmış olabilir, yani 2 tesadüf bir anda olmuş gibidir, kendi fikrime göre, varyak kaçak faz akımını kaçırmış ve o anda osiloskopun topraklı bir noktasıyla temas ederek sigortaları attırmıştır. Ancak bir osiloskopun asıl sistemini tam olarak da bilmiyorum, çünkü kullanamadım henüz.

Atan bu sigortalar evin sigortaları mı yoksa osiloskopun sigortaları mıdır, bunu tam anlayamadım ve osiloskop şu anda tam pert mi oldu, hiç kullanılamaz bir durumda mıdır? Yani bu başınıza gelen olayı basit bir şemayla çok basitçe çizerek verebilirseniz eğer size daha kolay yardım edilebilir şeklinde düşünüyorum. Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri