Osawa anfi sorunu

joker__

Üye
Merhaba arkadaşlar elim de arızalı anfivar normal çalışırken bir anda ses tamamen gitti içini irf 448 mosfeli 4adet mosfet var içini açtığımda resim de sağ tarafta kalan mosferlerin önündeki iki küçük 50v 4,7uf kondansatör patlamış ve yine sağ taraftaki mofsetlerin önündeki 1k ve 57 ohmluk iki direnç ısınıyordu mosfetlerin 4 ünüde değiştirdim kondansatör ve dirençleride şuan hiç bir parça ısınmıyor ama yine ses yok 34v giriş sağlam diyot gurubuda birde 14 v giriş sağlam onun diyot grubuda üzerindeki 12 röle çekmiyor röle sağlam 12v gelmiyor röle ye yardım ederseniz sevinirim resimleri ekliyorum
IMG_20181223_222251.jpeg
IMG_20181223_222303.jpeg
IMG_20181223_222323.jpeg
IMG_20181223_222331.jpeg
IMG_20181223_222350.jpeg

Röle çektiği anda calışacakmı acaba?
Sanki röle çekmiş gibi deneme yaptınız mı?
Dışardan harici bir 12 volt ile röleyi çektirip deneyin calışacakmı?
Çektirdim mustafa bey hoporlerden zonklama sesi geliyo hoparlörden ac voltaj verilmiş gibi zonklama sesi geliyo

Çektirdim mustafa bey hoporlerden zonklama sesi geliyo hoparlörden ac voltaj verilmiş gibi zonklama sesi geliyo
Ustam sadece aklıma gelen bu oldu.
Konu ile alakalı olarak bilgi sahibi olan arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaklardır.
Gündüz malum iş güç nedeni ile bakamayanlar olabilir.
Akşam mutlaka cevap gelecektir biraz beklerseniz inşallah çözüme kavuşur.

Bilen yokmu arkadaşlar caminin anfisi

transistör direnç ölçümlerini karşılaştırmalarını yapınız .
osawa.jpeg

transistör direnç ölçümlerini karşılaştırmalarını yapınız .
Ekli dosyayı görüntüle 50692
Mosfetleri yeni değiştirdim abi önündeki 5wattlık taş dirençlerimi ölçeyim diğer transistörleride ölçerim sorun yok üzerinde soğutucu olan transistörde sorun olamazmı benim içimden en çok o geçti [emoji3526] röleye elektirik gelmiyor röle çekmiyor bacaklarda voltaj ölçerek bulamazmıyız yani şu tansistörün bacağında şu voltaj olmalı gibi

İlk açtığım da sağ tarafta ki iki irf 448 kısa devreydi birden kısa devre olmuş mosfetlerin önünde ki 1k ve 57 ohm direnc ısınıyodu 4mosfetin ortasında olan resimde işaretlediğim 50v 47uf kondastörler patlak dış kabı çıkmış bi kağıt kalmıştı
inCollage_20181230_004206594.jpeg

Dediklerimi değiştirdim şuan ısınan parça yok termal kamerayla baktığımda

o DEğiştirdiğin kondansatörlerin bacak bağlantıları hangi elemanlara hangi devreye gidiyor ?Oraları kontrol etmen gerekiyor. Amplifikatör simetrik voltajlardan dolayı çıkış ofset voltajı dengesiz o yüzden röle çekmiyordur.Tabiki karşılaştırma yöntemiyle voltaj takibi yapabilirsin.sağ taraf ile sol tarafı mesela ... küçücük diyot direnç transistör bu arızaya sebep olabilir .Gözden kaçan hiçbirşey olmamalı .

o DEğiştirdiğin kondansatörlerin bacak bağlantıları hangi elemanlara hangi devreye gidiyor ?Oraları kontrol etmen gerekiyor. Amplifikatör simetrik voltajlardan dolayı çıkış ofset voltajı dengesiz o yüzden röle çekmiyordur.Tabiki karşılaştırma yöntemiyle voltaj takibi yapabilirsin.sağ taraf ile sol tarafı mesela ... küçücük diyot direnç transistör bu arızaya sebep olabilir .Gözden kaçan hiçbirşey olmamalı .
Abi yardımların için çok teşekkürler şimdi fark ettim beko tv im vardı 70 ekran ekran daralıyodu senin sayende yapmıştım şimdi o patlayan kondansatör ve dirençleri değiştirdim zaten 4 adet irf 448 leride değiştirdim irf leri de değiştikten sonra patlayan kondansatörler ve ısınan dirençler patlamadı aklım almıyor ırf448 in biride patlak tı hepsini değiştim demekki kondansatör ve dirençler irfler yüzünden patlamış resimlerde işaretlediğin bütün küçük mantar transistörleri diğer transistörleride ölçtüm teker teker söküp anfide güç varken en baştaki ve en sondaki irf 448 in iki baçağında 26 volt var orta iki irf in aynı bacaklarında yokEkli dosyayı görüntüle 51559
flir_20190201T171403.jpeg

.
IMG_20190201_180432.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri