Ortak proje geliştirme (atc tool adapter)

CORONA günlerinde ;
Yerli ve milli üretim çalışmalarına devam ;
atc adaptoru nün prototip üretimini yapmıştım ancak seri üretim aşamasında kullanmak istediğim parçalar var ve bunlar olmazsa olmaz nitelikte çünkü hassasiyet noktasında çok ama çok titiz davranıyorum ... elimde değil.
benim roterda alüminyumu rahat işliyorum ilave ettiğim 4. eksen ve tornada aynı şekilde ama iş çelik işlemeye gelince makinayı sınırlarının ötesinde kullanıyorum çünkü şase alt tarafı 80 lik alü profil ve zamanla vidalı milleri tutan rulmanlar ve setskurları gevşmeler yapıyor ve eksenlerde kaçıklıklar olabiliyor buda bana aşırı derecede zaman kaybına mal oluyor... neyse gelelim mevzuya...
Turkiyede henüz yerli olarak üretilmeyen cycloidal redüktör imalatını gerçekleştirdim ardından Ankarada otomasyoncu da en ucuz cycloidal redüktörün fiyatını birbuçuk ay evvel sorayım demiştim ve 925 dolar tayvan üretimi varmış... şok oldum...
cycloidal redüktör konum kaybetmeyen cnc ve robotik ürünlerde olmazsa olmazlardan bir parça bende ürettiğim bu parçayı kendi cnc makinamda tüm eksenlere takacağım.Parçayı üreteli nerdeyse iki ay oldu ama makinamdaki aşırı stresin verdiği kaçıklıklar ile uğraşmamdan dolayı en hatasız üretimi nihayet bitirdim.Kendim için ilk aşamada 5 adet üretip tüm eksenlere taktıkdan sonra isteyen arkadaşlar içinde üretebilirim.Özellikle 4. ü ve 5. eksen uygulamalarında zero backlash gerekiyor. Ürettiğim redüktörü elektronik açı ölçer ile +360 ve - 360 derece döndürmeleri ile denedim sonuç gerçekten mükemmel çıktı.
Çalışmalarım çok yavaş ilerliyor , hani derler ya eşşek sudan gelirmi... gelmez yada daha nazik deyimle fil adımları ile ilerliyor.Çok yavaş ama hedefe odaklanmış aynı zamanda çok keskin ve sağlam bir irade ile... proje projeyi açıyor ve cnc makinalarda nano milimetrik hassasiyetde üretim yapacak hareket sistemide geliştirdim bu sayede ( manyakmıyım ne... nano metrik hassasiyet neyine yetmiyor ) vidalı miller ve aparatları ile rulmanlar tarih oluyor artık.... Çok uzattım bir resim atayım ...

Ekli dosyalar

• CYCLOIDAL 1-5.jpg
    CYCLOIDAL 1-5.jpg
    289.2 KB · Görüntüleme: 41
Z eksen de 1/5 oranlı Cycloid Redüktör performans testi...
Köprü üzerinde 15 kg civarında bir ağırlık var , öncesinde dişli kayış sistemli 1/3 oranlı aktarım kullanıyordum ve yüzey taramalarında bazen kalitesiz bir yüzey çıkıyordu ; çünkü aynı derinliği yakalayamıyordu. resimdeki işlemin ardınan yüzey taramasını .05 mm ile yaptırdım ve inanılmaz bir hassasiyetle yaptı. Redüktör mükemmel çalışıyor motor ve çıkış aynı eksende .... hiç bir redüktörde boyle bir özellik yok ve 3000 devir altında sessizliği mükemmel 3000 devir üzerini henüz denemedim. Tornaya taktığımda deneyeceğim... X ve Y eksenlerinide hazırlıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri