Ortak proje geliştirme (atc tool adapter)

Bahsettiğim adamın dükkanına gidince fiyat vs soracağım.

Geçen gün uzun uzun yazdım ama gönderemeden silinmiş.
Son zamanlarda açılan fikir paylaşımları çok faydalı olacak gibi, sonuca ulaşmasa da farklı fikirlere faydası oluyor. bkz:vakum tabla pnömatiği
Atc yapmak cnc yapmaktan zor çoğu zaman.

Kötümserci geldi hanıım :oops:

Videolarda da hiç öyle 4 tahtayla şöyle 2-3 uçlu basit birşey yapan da yok gibi.

Her işin bir kolayı vardır merak etme :) manyak fikirler var kafamda heleki bir adım atınca fikir dağarcığı felaket genişliyor ... bende öyle oluyor başkasını bilemem...
bu atc adapter için bana bir torna gerekiyor aslında ama torna yapamıyacağım ...bunun yerine bnm makinayı en pratik olarak 5 eksene yukseltirsem verev işlemeleri yapabilecek duruma gelirim ... suat da tornayı faaliyete geçiremedi henüz ondan işlemesini rica ederdik torna işlerini :p

Her işin bir kolayı vardır merak etme :) manyak fikirler var kafamda heleki bir adım atınca fikir dağarcığı felaket genişliyor ... bende öyle oluyor başkasını bilemem...
bu atc adapter için bana bir torna gerekiyor aslında ama torna yapamıyacağım ...bunun yerine bnm makinayı en pratik olarak 5 eksene yukseltirsem verev işlemeleri yapabilecek duruma gelirim ... suat da tornayı faaliyete geçiremedi henüz ondan işlemesini rica ederdik torna işlerini :p

tornalık işleri hallederim ben sıkmayın canınızı.

Gönüllü tornacılar listesine beni de ekleyin :) Makina aylardır yatalak, biraz spor yapmış olur :D

dogrusu bu iş ilerliyecek gözüküyor, sağolun arkadaşlar.

Amma geldin ha o_O Çayı ektin de hasat mı bekliyon napıyon hadi gari :D :D :D

Proje olmaz değil ama makul fiyatlara çıkmaz bu iş. Makul fiyatlı olanı ATC olmaz

Sonuçta 20000-30000 devir dönecek bir sistemden bahsediyoruz. Hız rulmanı ister hassas yataklama ister. işçilik iyi olsa ki makine parça işlerken tutucu bize saplanmasın.

Diğer bir sıkıntı da bildiğim kadarıyla en basitinden Arel markasının ve hertz markasının motorlarının kasaları birbiri ile aynı değil. Hangi markaya göre çizim yapılacak birde. KW türünden dolayı büyüklü küçüklü çeşit karmaşası var.

Bende yaptıralacak parçalara elimden geldiğince yardımcı olurum. Dayımın cnc tornası var

Ne yapıyım, cnc router, torna,lazer herbişey yapıldı forum da,, Suat ATC de yaptı. Bende halen icraat yok. Anca bakıyorum işte. 20-30 Bin hız için kaliteli işçilik ,taşlama, bide üstüne balans ayarı yapılırsa bu meret yapılır, maliyet olayı değermi,, bilmiyorum.

Ne yapıyım, cnc router, torna,lazer herbişey yapıldı forum da,, Suat ATC de yaptı. Bende halen icraat yok. Anca bakıyorum işte. 20-30 Bin hız için kaliteli işçilik ,taşlama, bide üstüne balans ayarı yapılırsa bu meret yapılır, maliyet olayı değermi,, bilmiyorum.

Hocam boş kaldıysan Kitap yaz CNC yapımı hakkında :D

Proje olmaz değil ama makul fiyatlara çıkmaz bu iş. Makul fiyatlı olanı ATC olmaz

Sonuçta 20000-30000 devir dönecek bir sistemden bahsediyoruz. Hız rulmanı ister hassas yataklama ister. işçilik iyi olsa ki makine parça işlerken tutucu bize saplanmasın.

Diğer bir sıkıntı da bildiğim kadarıyla en basitinden Arel markasının ve hertz markasının motorlarının kasaları birbiri ile aynı değil. Hangi markaya göre çizim yapılacak birde. KW türünden dolayı büyüklü küçüklü çeşit karmaşası var.

Bende yaptıralacak parçalara elimden geldiğince yardımcı olurum. Dayımın cnc tornası var

İşe en basitinden başlayarak yapmayı düşünüyorum, bnm spindle hertz marka olduğu için mecburen uygulama ve test alanım bu olacak, başarıya ulaşınca diğer marka ve seceneklere göre imalat olur. şu an resim ve fotograf ekliyemiyorum ,hala fikri canlandırma aşamasındayım
bi parça anlatayım kafamdakini.. bu stepcraftın ki gibi spindle ın alt başlık gövdesine sabitlenecek aparat, colletin spindle a takıldığı gere bir içdiş ve dış dişli bilezik olacak bu bileziğe pnömatik bir aparat sabitlenecek şu an kafamda bu aparat a bağlanacak colletli tool holder geçmeli olacak diye şekilleniyor tabi uygulamada nasıl sorunlar çıkarıtır (titreşim, ses veya aşırı yıpranma ) bunu tecrübe edeceğiz.. bugun yarın hazır olur demiyorum kolay bir şey olsa bu iş bize kalmazdı zaten :)
imkansız diye bir şey yok ama yapması zaman alabilir belkide cok cok pratik birşey olur yuh biz neden düşünemedik derler :p

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri