Ortak Dağıtım panosunda komple sorun var.

cgryldz35

Üye
Merhaba Ustalarım bir işletmede Teknisyenlik yapmaktayım. 1 ortak dağıtım panosunda arıza olduğunu haber aldım. gittiğimde o panodan çalışan florasanların bazıları çalışmıyor. bazı aydınlatmalar da yanıp yanıp sönüyordu. Bu alanda xray cihazlarının biri de arızalı oldu sonrasında. Poe swich'ler yandı. ölcümlerde fazlararası 380 faz-nötr arası 220 okuyorum. ancak kapalı olan bir w otomat sigortanın çıkış ucuna kontrol kalemini vuruyorum faz var gösteriyor ölçü aletinde göstermiyor. Bu neden kaynaklı olabilir? Panodan beslenen hiçbir cihaz çalışmamakta

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Fazlardan birisi,uzak noktada nötrle temas
halinde olabilir.Çıkışları teker teker açıp,o-
layın geçtiği haldeki devreyi takibedin.So-
run,o çıkıştan kaynaklanıyor olmalı.

'' ölcümlerde fazlararası 380 faz-nötr arası 220 okuyorum ''

tüm fazları ölçüm yaptınız mı ?

R fazı / nötr = 220 ?
S fazı / nötr = 220 ?
T fazı / nötr = 220 ?
R fazı / S fazı = 380 ?
R fazı / T fazı = 380 ?
T fazı / S fazı = 380 ?
nötr / toprak = ?

pano açıklayıcı bilğiler + fotoları

'' ölcümlerde fazlararası 380 faz-nötr arası 220 okuyorum ''

tüm fazları ölçüm yaptınız mı ?

R fazı / nötr = 220 ?
S fazı / nötr = 220 ?
T fazı / nötr = 220 ?
R fazı / S fazı = 380 ?
R fazı / T fazı = 380 ?
T fazı / S fazı = 380 ?
nötr / toprak = ?

pano açıklayıcı bilğiler + fotoları
Ölçüm yaptım ustam. Ama sorun şurdan kaynaklıymış ki 1 gun sonra bulabildim. Ben pano girisinden ölçmüştüm. Ana Kaçak akım rolesinin notr klemensi gevsemiş aşırı şekilde. Simdilik hersey normal. Tesekkur ederim

Fazlardan birisi,uzak noktada nötrle temas
halinde olabilir.Çıkışları teker teker açıp,o-
layın geçtiği haldeki devreyi takibedin.So-
run,o çıkıştan kaynaklanıyor olmalı.
Ustam degerli yorumun için tesekkur ederim. Sorunu buldum. Ana kaçak akim rolesinin notr klemensi cok gevşemiş. Sıkınca hersey normale döndü

Ölçüm yaptım ustam. Ama sorun şurdan kaynaklıymış ki 1 gun sonra bulabildim. Ben pano girisinden ölçmüştüm. Ana Kaçak akım rolesinin notr klemensi gevsemiş aşırı şekilde. Simdilik hersey normal. Tesekkur ederim

enerji giriş ve çıkış olarak ölçülmeli ve üzerinde yük olmalı kısmen gerekebilir ( ölçü aleti ile ölçülmeli !!! )
topraklama kuvveti ise kaçak akım rölesi de yoksa nötrde sorunu bulmak ( teknikle çözümü gerekir .)
en iyi kontrol kalemi ise ( iş güvenliği bakımından enerji dağıtım şirketi yasaklamıştır ölçü aleti kullanılmasını istemiştir ) seri akkor telli lambadır .

kolay gelsin ,sağlıcakla alın .

geçmiş olsun prensib olarak her klemensi filan sık kontrol et biz öyle yapıyorduk bizim yerimize bakan arkadaş herşeyi yakmıştı...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri