Ortak bağlantılı iki anahtar ile aydınlatmalara komut

Değerli arkadaşlarım aklıma takılan ve kısa sürede bi araç üzerinde uygulayacağım bir plan var.
Oto iç dizayn işi ile ilgileniyorum dalım ise elektrik, elektronik şuan elimde önemli bir firmanın önemli bir işi var.
Araçta 2000w invertör
8 adet sıva altı priz vs vs.
Seyyar ofis olarak kullanılacak ve aklıma takılan sorun şu 12v ile alakalı konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayım fakat işin içinde anahtar ve aydınlatma olunca aklıma sizler geldiniz.
Araç(2018 Ford Transit) tavanın da 6 adet 3'er sıra 2 - 2 - 2 şeklinde aydınlatma montajı yapacağım ve bunları 3'lü anahtar ile komutunu sağlayacağım fakat 2 adet 3'lü anahtar olacak ve ikisi de bu aydınlatma hattına paralel olacak şekilde montajlayacağım. Sorum şudur?
İki anahtar var ve bir anahtardan aydınlatmalar açıldığında diğerinde kapalı olacak ama diğer anahtardan akım verildiğin de diğerinden kapatılması istenildiğin de nasıl kapanıcak?
ya da diğeri kapalı iken diğerinden açılması için nasıl bir tesisat çekmeliyim?
Şimdiden teşekkürlerimi iletip iyi çalışmalar dilerim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelikle her birinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.
Bir sorum daha olacak vanien anahtarların 3 kademelisi var mı? Yani şöyle düşünün sıva altı tek kademeli anahtarlar var aç kapa şeklinde bunların 3 lü olanı da mevcut. Vanien işlevi şeklinde işleyen 3 kademeli yani 3 butonlu anahtar var mı? Araştırdım yok gibi.

Bir sorum daha olacak vanien anahtarların 3 kademelisi var mı? Yani şöyle düşünün sıva altı tek kademeli anahtarlar var aç kapa şeklinde bunların 3 lü olanı da mevcut. Vanien işlevi şeklinde işleyen 3 kademeli yani 3 butonlu anahtar var mı? Araştırdım yok gibi.

ara vaviyen yada permütatör anahtar devresi.

vavien-permutator.png

Darbe akım anahtarı kullanırsanız 3 den daha fazla noktadan lambayı açıp kapatabilirisniz daha az uğraştırır ara vavien den

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı.PNG
54603
makineler de kullanılan 1-0 anahtarlar ile bir kapalı bir acık kontak takılarak bu sekilde senin işini gorur iki taraftanda acma kapama yapa bilirsiniz
bunların daha kibar olanları da mevcut minik

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri